Kvůli obřímu oblaku sopečného popela je uzavřen vzdušný prostor ve Velké Británii, Norsku, Dánsku, Belgii a Irsku. Zrušena je zhruba čtvrtina všech letů v Evropě, včetně několika desítek odletů z pražského letiště Ruzyně. Sopečný popel je pro letadla smrtelným nebezpečím.
K uzavírání vzdušného prostoru kvůli sopečné činnosti na Islandu už přistoupily dvě země sousedící s Českou republikou, Německo a Polsko. Provoz přerušila obě berlínská letiště i letiště v Hamburku na severu Německa. Letadla nesmí ani do prostoru nad severním Polskem. Pražské letiště Ruzyně, kam létají stroje z postižené oblasti, už počítá zrušené lety na desítky.
Podle evropského úřadu pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol byla nebo bude zrušena zhruba čtvrtina všech letů v Evropě. Denně se přitom na starém kontinentu uskuteční 28 tisíc letových pohybů.
ČTĚTE TAKÉ: Islandská sopka ochromila leteckou dopravu v Evropě
Opatření následovala po upozornění odborníků, že sopečný popel s malými úlomky kamínků, ledu a písku může nejen výrazně snížit viditelnost, ale ohrozit i motory letadel.
Británie uzavřela zcela svůj letecký prostor od místního poledne (13.00 SELČ) a podle posledních informací to bude trvat až do pátečních 7.00 SELČ, nikoli jen do dnešního večera, jak bylo původně oznámeno. Po celý zbytek dneška nebudou letouny startovat ani přistávat na největším evropském letišti Heathrow, které je klíčové pro transatlantický letecký provoz.
Ke stejnému opatření, tedy kompletnímu uzavření celého svého vzdušného prostoru přistoupila i Belgie. Z belgického území nesmí žádné letedlo vzlétnout ani tam přistát od 16.30 SELČ. Opatření platí nejméně do 22.00 SELČ. Všechny lety byly zrušeny i na bruselském letišti. Večer má být zcela utlumen i vzdušný prostor nad Nizozemskem. Úplné přerušení provozu chystá 24 francouzských letišť. V noci se zastaví i pařížská letiště Roissy a Orly.
Problémy i v pátek
Pražské letiště má nahlášeno zrušení letů například do Osla, Edinburghu, Londýna, Leedsu, Manchesteru, Amsterdamu nebo Dublinu. Jen ČSA zatím zrušily 18 letů z Prahy či do Prahy. "S velkou pravděpodobností lze předpokládat dopady na letecký provoz i v průběhu pátku, v této chvíli můžeme potvrdit zrušení ranního letu z Londýna," uvedla mluvčí aerolinií Hana Hejsková.
Letecké společnosti se snaží o situaci pasažéry včas informovat, aby nedocházelo na letišti k hromadění cestujících. Podle mluvčí ruzyňského letiště Michaely Lagronové zatím na letišti velké davy nevznikají. Situaci sleduje i Řízení letového provozu. Jak uvedl jeho mluvčí Richard Klíma, v případě, že mrak dorazí nad české území, je ŘLP připraveno letový prostor uzavřít.
"Nepředpokládáme, že by se to k nám dostalo, ale úplně vyloučit se to nedá. Otázka je, jaká je koncentrace a jaká koncentrace by se k nám dostala. To nikdo nedokáže odhadnout," sdělila meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud oblak zasáhne ČR, vydá ústav zprávu.
V Norsku byla zcela zastavena letecká doprava nejprve na severu a západě země, poté i v metropoli Oslu. Ve Švédsku je také zcela zastaven letecký provoz na severu, ve Stockholmu a na dalších místech je zatím jen omezen. Celý švédský vzdušný prostor má být úplně uzavřen dnes večer.
Kvůli lávovému prachu nemohly do Kodaně dorazit švédský a norský panovnický pár na oslavu 70. narozenin dánské královny Margrethe II. Dnes večer tak královské rodiny nestihnou galapředstavení konané na její počest v dánském národním divadle. Norský král Harald V. i jeho švédský protějšek Carl XVI. a jejich manželky na oslavy do dánské metropole vyrazí v pátek, a to vlakem.
Island už létá
S postupným omezováním letů počítají i německé úřady. Naopak islandské úřady oznámily, že místní letiště jsou po středeční uzavírce již plně v provozu, jelikož nebezpečný oblak odešel.
Islandská sopka v ledovci Eyjafjallajökull ve středu prudce zvýšila aktivitu. Stovky lidí byly evakuovány z ohrožené oblasti na jihu ostrova. Oblak popela se pohybuje směrem na jih, což by ho mělo zanést nad Skotsko, Dánsko a Norsko. Oblak může podle něj ohrožovat zmíněné oblasti do pátku, rozhodně v noci na pátek.
"Jak se pohybuje k Nizozemsku a Belgii, bude se rozptylovat a ztrácet na síle, stejně jako každý jiný projev počasí. Nevíme ale, jaký bude jeho rozsah," uvedl britský odborník Brian Flynn. "Kromě nedostatku viditelnosti spočívá riziko hlavně v tom, že sopečný popel v ovzduší může poškodit motory letadel," vysvětlil obavy leteckých úřadů a společností mluvčí švédské letecké správy Björn Stenberg.
Představitel NATS Philip Avery připomněl, že například v roce 1989 narušil vlet do mraku sopečného popela funkčnost motorů u letounu typu Boeing 747 společnosti KLM za letu z Amsterdamu na Aljašku. Motory se po proletu popela podařilo opět nahodit a letadlo bezpečně přistálo, ale motory byly vážně poškozeny.
Foto: ČTK/AP, Eumetsat