Josef Fritzl, zrůda z Amstettenu, se plně doznal
28.04.2008 13:45 Aktualizováno 28.04. 16:33
Případ Rakušana Josefa Fritzla, který 24 let zadržoval vlastní dceru ve sklepě svého domu v severorakouském Amstettenu a zplodil s ní sedm dětí, považuje rakouská policie v zásadě za objasněný. Oznámil to na dnešní tiskové konferenci šéf policie v Dolních Rakousích Franz Prucher.
Podle policistů, kteří o případu několikanásobného incestu hovoří jako o jednom z nejhorších zločinů, které se kdy v zemi staly, se Fritzl ke svým činům plně doznal.
"Je to otřesný zločin. Nevím o žádném podobném případu, který by se v Rakousku stal," řekl Prucher. "Překračuje to veškeré meze představivosti," dodal.
Třiasedmdesátiletý Fritzl přiznal, že zadržoval svou dnes dvaačtyřicetiletou dceru Elisabeth a zplodil s ní sedm dětí. Se svou zákonnou manželkou se mu podařilo tři děti adoptovat. Dokázal přitom všechny přesvědčit, že matka dětí a zároveň jeho dcera, pohřešovaná od roku 1984, děti opustila.
ČTĚTE TAKÉ: Utrpení Elisabethy F. a jejích dětí. Chronologie
Ještě dnes bude Josef Fritzl předveden před soudce, který na něj má formálně uvalit vyšetřovací vazbu. Končí totiž lhůta, po kterou může být kvůli vyšetřování zadržován policií. Výslechy a další šetření případu ale budou nepochybně trvat ještě řadu dní.
Jedno ze sedmi dětí, které vzešly z tohoto incestního vztahu, pocházející z dvojčat, zemřelo brzy po narození. Fritzl přiznal, že mrtvolku dítěte pak spálil v kotli ústředního topení domu. Další tři děti adoptovali prarodiče podle scénáře, který jejich otec a zároveň dědeček předem vymyslel. Děti byly nalezeny na prahu domu s dopisy, které napsala jejich matka. V nich uváděla, že se o děti nedokáže postarat.
PODÍVEJTE SE, JAK VYPADALO SKLEPNÍ VĚZENÍ: ZDE
Matka a všech šest dětí jsou nyní na pozorování v psychiatrické léčebně regionální kliniky. Jejich psychický stav je údajně uspokojivý. Zástupci policie ale zároveň uvedli, že Elisabeth Fritzlová ve svých 42 letech působí velmi staře, má šedivé vlasy a je pobledlá.
Pouze babička, manželka Josefa Fritzla, devětašedesátiletá Rosemarie, je podle zástupce sociálního odboru v Amstettenu Heinze Lenze ve znepokojivém psychickém stavu. Rosemarie, která o dvojím životě svého manžela zřejmě vůbec nic nevěděla, byla v okolí považována za výbornou matku, která se o děti velmi dobře starala.
Když byly vězněné děti osvobozeny, projevovaly radost. Šestiletý hošík, který nikdy nevyšel ze sklepa, kde byl zadržován i s matkou, bratrem a sestrou Kerstin, se podle Lenze radoval, že si konečně může "sednout do opravdového auta", protože vůz zatím viděl pouze v televizi.
Občasné kontroly sociálního úřadu neshledaly žádné problémy, protože děti v "nadzemí" byly údajně vychovávány přísně, ale řádně. Chovaly se velmi slušně a zdvořile, stejně jako jejich "prarodiče", a nikdo s nimi prý neměl žádné problémy.
Podle policie Fritzl přiznal, že se mu podařilo oklamat každého. Jeho tři děti, které zplodil se svou dcerou, nikdo nikdy neviděl až do té doby, dokud nezískaly o víkendu volnost. Ani jeho manželka, s níž měl rovněž sedm dětí, ani sousedé, ani místní úřady neměli nikdy žádné podezření.
Podle fotografií, které vyšetřovatelé poskytli tisku, bránily vstupu do sklepního vězení o velikosti asi 60 metrů čtverečních železobetonové dveře vybavené elektronickým zámkem, jehož kód znal jen Josef Fritzl.
Případu se dnes vedle rakouských médií široce věnuje i západoevropský tisk a srovnává jej s případem Nataschi Kampuschové. "Mohou být dva takové případy během dvou let jen náhodné? Je snad sociální kontrola v této alpské zemi tak nízká, že zde mohou lidé tak snadno zmizet?" píše belgický Nieuwsblad.
ČTĚTE TAKÉ: Horor ve sklepě: Jak je to možné? ptá se Rakousko
Podle APA vyvolal případ i zájem veřejnosti. Na "dům hrůzy" obležený médii se chodí lidé do Amstettenu houfně dívat a jedna učitelka dokonce přivedla před dům školní třídu. Je třeba vést děti k pochopení pro zájmy vězněných dívek a vyjádřit svou účast, řekla prý učitelka. Pedagožku však jiní přítomní obvinili z podněcování senzacechtivosti u dětí, jak uvedla APA.
Oběť obdobného případu dlouhodobého věznění Natascha Kampuschová, jejíž případ vzrušoval Rakousko před dvěma lety, dnes nabídla Elisabeth Fritzlové a jejím třem spolu s ní vězněným dětem svou pomoc. Jednak psychickou, protože zná situaci osoby žijící v naprosté izolaci, jednak finanční, aby nemusela být závislá na svém otci-trýzniteli. Pro finanční pomoc chce využít část prostředků, které dostala na zvláštní fond po svém osvobození.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.