Prezident Heinz Fischer označil československé poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše jako "těžké bezpráví", které ostatní členské státy EU nelegalizovaly.
Benešovy dekrety jsou součástí českého právního řádu, reagovali čeští politici na slova rakouského prezidenta. Česko by se mělo podle nich ohradit.
Loňská podmínka českého prezidenta Václava Klause při podpisu lisabonské smlouvy, že evropská charta lidských práv se na dekrety nevztahuje, "nemá ve skutečnosti žádný vliv". Fischer to napsal v pozdravném poselství Sudetoněmeckému krajanskému sdružení v Rakousku (SLÖ). Sociální demokrat Fischer (s pozastaveným členstvím) se ve volbách hlavy státu příští měsíc znovu uchází o funkci prezidenta. Jeho vyhlídky na znovuzvolení jsou velmi nadějné.
REAKCE ČESKÝCH POLITIKŮ SI PŘEČTĚTE ZDE
"Jako rakouský prezident budu i nadále usilovat o to, aby byly zpracovány temné stránky našich dějin, a zasazovat se, aby lidská práva byla respektována a dodržována jak v naší zemi, tak za jejími hranicemi," uvádí Fischer. "V Evropské unii jsou šance k tomu podstatně vyšší než v Evropě 20. století," dodal.
Fischer své poselství landsmanšaftu adresoval u příležitosti událostí z 4. března 1919, kdy se sudetští Němci snažili demonstracemi vynutit odtržení pohraničních oblastí od vznikajícího Československa. Střelba vojska do davů v Karlových Varech, Kadani, Šternberku, Chebu a Stříbře si tehdy vyžádala 54 životů.
"Všichni víme o tragických událostech ze 4. března 1919, stejně jako o letech hrůzovlády nacismu mezi lety 1938 a 1945, které mimo jiné vedly k rozbití tehdejšího Československa a přinesly s sebou nenávist, násilí, pronásledování, deportace a vyhnání. Tehdejší události zanechaly hluboké a bolestné stopy, a následovalo obtížné hledání nového počátku, důvěry a mírového soužití. Věřím, že my - také jako politici - se v zásadě ještě učíme jak odstraňovat propasti minulosti a osvíceně přispívat k tomu, aby se chyby minulosti již neopakovaly nebo byly překonány. Konflikty a rozpory nesmíme zamlčovat nebo přikrášlovat. Nesmíme ale také zůstat stát v našich snahách překonávat protiklady minulosti a vzájemně se sbližovat," uzavřel v poselství rakouský prezident.
K otázce takzvaných Benešových dekretů se Fischer otevřeně vyjadřoval před vstupem Česka do Evropské unie, kdy odmítal toto téma jako záminku pro politické či dokonce příčinu případného veta vstupu ČR do EU. Nicméně už tehdy tvrdil, že "určitá slova nebo gesta by v této oblasti učinila své". Za "hodnotný text" v této souvislosti označil v roce 2002 česko-německou deklaraci z roku 1997. Přijetí podobného prohlášení by si prý uměl představit i mezi Prahou a Vídní, proces však nesmí probíhat pod tlakem, řekl tehdy Fischer.
Foto: ČTK/AP, Karel Šanda