Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se domnívá, že Irsko bude muset zopakovat referendum o lisabonské smlouvě, která představuje reformu institucí Evropské unie. Informovali o tom poslanci vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP), kterým prezident dnes sdělil svůj názor.
Přibližně 53 procent irských voličů dokument 12. června odmítlo.
"Irové budou muset znovu hlasovat," řekl Sarkozy vybraným zákonodárcům při pracovním setkání v prezidentském paláci. Francouzský prezident má jako představitel předsedající země EU odletět 21. července do Irska, aby na místě zjistil příčiny odmítnutí a hledal řešení, jak následky referenda změnit.
ČTĚTE TAKÉ: EU: Sarkozy tlačí na pilu. Řešení krize do konce roku
Irové svým rozhodnutím vážně zkomplikovali reformní proces v EU, neboť lisabonská smlouva ke své platnosti vyžaduje souhlas všech 27 členů unie. Zatímco český prezident Václav Klaus jako jediný v EU výsledek hlasování výslovně uvítal, představitelé ostatních zemí víceméně zaraženě prohlašovali, že ratifikační proces má pokračovat. Zákonodárci na Kypru, v Nizozemsku a v Belgii pro smlouvu také hlasovali až po irském referendu.
Také polský prezident Lech Kaczyński tvrdil, že pokračování ratifikačního procesu je zbytečné, ale v posledních dnech ujišťoval Sarkozyho i šéfa Evropské komise Josého Manuela Barrosa, že Polsko nebude ratifikaci bránit. Datum, kdy podepíše text, ale není známo.
V Německu sice dokument schválil parlament, ale ještě ho nepodepsal prezident, který čeká na vyjádření Ústavního soudu. Na názor Ústavního soudu se čeká i v Česku. Čeští zákonodárci budou o smlouvě hlasovat teprve poté, co soud zveřejní svůj nález. Ratifikační proces ještě není ukončen ve Španělsku, kde smlouvu odsouhlasila zatím jen jedna komora parlamentu, druhá má o ní hlasovat dnes, ale větší problémy se nečekají. Hlasování se zatím nekonalo v Itálii a ve Švédsku.
Foto: Profimedia