Nový německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg propustil nejvýše postaveného vojáka bundeswehru, generálního inspektora armády Wolfganga Schneiderhahna. Důvodem jsou snahy vedení armády zamlčovat civilní oběti při bombardování NATO v afghánském Kundúzu začátkem září.
Svého úřadu se předčasně vzdal i státní tajemník na ministerstvu obrany v Berlíně Peter Wichert. Při bombardování dvou ukradených cisteren, které uvízly v korytu řeky nedaleko německé základny v Kundúzu, podle oficiálních údajů letos 4. září zahynulo a utrpělo zranění až 142 lidí. Část z obětí byli civilisté.
Útok letadel nařídil německý plukovník s kódovým jménem Rudý Baron 20, velitel německého rekonstrukčního týmu v oblasti.
ČTĚTE TAKÉ: Afghánistán: peklo na zemi nařídil německý plukovník
Po náletu nařízeném Němci v Kundúzu roste kritika Berlína
Muž, který má na celé informační šlamastice hlavní vinu, však zatím sedí ve svém křesle. Je jím bývalý ministr obrany Franz-Josef Jung (CDU), který v novém černožlutém kabinetu šéfuje ministerstvu práce.
Vyšetřování NATO celého případu ukázalo, že plukovník Georg Klein se při žádosti o leteckou podporu (bombardování) nedržel standardních postupů. Zdůvodnil to tím, že jeho vojáci jsou v dotyku s nepřítelem, třebaže tomu tak nebylo a jeho muži byli na základně. Německý velitel rovněž odmítl návrh pilotů, že bojovníky Talibanu nejprve zastraší nízkým přeletem. Zpráva NATO o incidentu je držena v tajnosti.
Bývalý ministr obrany Jung dva dny po bombardování tvrdil, že bomby zabily jen bojovníky Talibanu. V tu dobu už ministři zahraničí EU ostře odsuzovali vysoký počet zabitých civilistů. Přesto Jung nyní tvrdí, že postupoval správně.
Přitom musel vědět, že mezi mrtvými byli i afghánští rolníci. Dosvědčují to tajné zprávy německého velení, píše německý tisk. A dodává, že komunikační strategií ministerstva obrany tehdy bylo překrucovat a zatloukat.
Od Junga se nyní rychle odvracejí i jeho přátelé, poznamenává německý tisk. Současně se spekuluje o tom, že jeho dny v novém ministerském křesle jsou sečteny. Nešlo přehlédnout, že když dnes Jung při jednání Spolkového sněmu přišel ke kancléřce Angele Merkelové a chtěl jí něco k celé věci vysvětlit, jen mávla rukou a nevšímala si ho. Ignoroval ho i jeho nástupce v křesle ministra obrany Guttenberg.
Foto: webové stránky min. Junga, Pentagon a ČTK/AP