V německé armádě <span>padají hlavy</span>. Kvůli Afghánistánu

Zahraničí
26. 11. 2009 14:40
F-16 Fighting Falcons nad Afghánistánem.
F-16 Fighting Falcons nad Afghánistánem.

F-16 Fighting Falcons nad Afghánistánem.Nový německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg propustil nejvýše postaveného vojáka bundeswehru, generálního inspektora armády Wolfganga Schneiderhahna. Důvodem jsou snahy vedení armády zamlčovat civilní oběti při bombardování NATO v afghánském Kundúzu začátkem září.

Svého úřadu se předčasně vzdal i státní tajemník na ministerstvu obrany v Berlíně Peter Wichert. Při bombardování dvou ukradených cisteren, které uvízly v korytu řeky nedaleko německé základny v Kundúzu, podle oficiálních údajů letos 4. září zahynulo a utrpělo zranění až 142 lidí. Část z obětí byli civilisté.

Útok letadel nařídil německý plukovník s kódovým jménem Rudý Baron 20, velitel německého rekonstrukčního týmu v oblasti.

ČTĚTE TAKÉ: Afghánistán: peklo na zemi nařídil německý plukovník 
                       
Po náletu nařízeném Němci v Kundúzu roste kritika Berlína

Jedna z obětí náletu nařízeného Němci.Muž, který má na celé informační šlamastice hlavní vinu, však zatím sedí ve svém křesle. Je jím bývalý ministr obrany Franz-Josef Jung (CDU), který v novém černožlutém kabinetu šéfuje ministerstvu práce.

Vyšetřování NATO celého případu ukázalo, že plukovník Georg Klein se při žádosti o leteckou podporu (bombardování) nedržel standardních postupů. Zdůvodnil to tím, že jeho vojáci jsou v dotyku s nepřítelem, třebaže tomu tak nebylo a jeho muži byli na základně. Německý velitel rovněž odmítl návrh pilotů, že bojovníky Talibanu nejprve zastraší nízkým přeletem. Zpráva NATO o incidentu je držena v tajnosti.    

Bývalý ministr obrany Jung dva dny po bombardování tvrdil, že bomby zabily jen bojovníky Talibanu. V tu dobu už ministři zahraničí EU ostře odsuzovali vysoký počet zabitých civilistů. Přesto Jung nyní tvrdí, že postupoval správně.  

Ministr Jung při odkrytí památníku pro padlé vojáky bundeswehru.Přitom musel vědět, že mezi mrtvými byli i afghánští rolníci. Dosvědčují to tajné zprávy německého velení, píše německý tisk. A dodává, že komunikační strategií ministerstva obrany tehdy bylo překrucovat a zatloukat.

Od Junga se nyní rychle odvracejí i jeho přátelé, poznamenává německý tisk. Současně se spekuluje o tom, že jeho dny v novém ministerském křesle jsou sečteny. Nešlo přehlédnout, že když dnes Jung při jednání Spolkového sněmu přišel ke kancléřce Angele Merkelové a chtěl jí něco k celé věci vysvětlit, jen mávla rukou a nevšímala si ho. Ignoroval ho i jeho nástupce v křesle ministra obrany Guttenberg.

Foto: webové stránky min. Junga, Pentagon a ČTK/AP

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ