Plynová <span>chapadla Gazpromu</span> omotávají Evropu

Zahraničí
7. 3. 2008 14:41
Javier Solana, jeden z kritiků rozdrobené energetické politiky EU.
Javier Solana, jeden z kritiků rozdrobené energetické politiky EU.

Energetická závislost Evropy na Rusku se stále prohlubuje.Nejnovější spor Ruska a Ukrajiny o dodávkách plynu posílil obavu mnoha politiků EU, že Evropa se stává hříčkou ruské energetické politiky. Vrcholní bruselští úředníci to však přiznávají jen neveřejně.

K nejhlasitějším kritikům rostoucí závislosti Evropy na Rusku již tradičně patří zástupci Polska. Varují před postupnou ztrátou suverenity a možnosti hájit proti Rusku evropské zájmy.

ČTĚTĚ TAKÉ: Gazprom splnil hrozbu. Omezuje Ukrajině dodávky plynu

Rusko je v současnosti největším dodavatelem plynu do Evropské unie. Podle prognóz bude tato závislost dále dramaticky stoupat, což dále prohlubuje vrásky bruselských úředníků.

Nejde o žádnou novinku, na potřebě snížit energetickou závislost na Rusku a rozvíjení společné evropské energetické politiky se již v březnu loňského roku usnesli představitelé 27 členských států.

Javier Solana, jeden z kritiků rozdrobené energetické politiky EU.Zatím ale zůstává jen u plánů, snahy definovat společný postoj stále selhávají. Energetická bezpečnost je v každé zemi zásadní téma a členské státy sedmadvacítky více než na geopolitiku stále hledí především na své národní zájmy.

Unijní jednání s Moskvou podkopávají také desítky bilaterálních smluv, které ruský plynárenský gigant Gazprom s jednotlivými členskými zeměmi či jejich energetickými společnostmi uzavřel. V Paříži je nedávno kritizoval vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Také on zdůraznil nutnost společné evropské energetické strategie.

Jednotný postoj Bruselu bude klíčový při vyjednávání nové rusko-evropské smlouvy o partnerství. Donedávna ji blokoval rusko-polský spor o dovozy masa a termín pro obnovená jednání zatím nebyl stanoven.

Evropská komise upírá své naděje k Francii, která chce právě z energetické bezpečnosti udělat jedno z nejvýznamnějších témat svého předsednictví EU v druhé polovině roku 2008. Představení společné energetické strategie EU se původně plánovalo na listopad tohoto roku, unijní představitelé ale volají po urychlení.

Neviditelná ruka Gazpromu sahá stále hlouběji do našich peněženek.Zatímco se Evropa dohaduje a otálí, Gazprom nelení a svou strategickou pozici v Evropě dále posiluje. Systematicky přebírá kontrolu nad dodávkami plynu do Evropy, nad evropským obchodováním s plynem a nad jeho skladováním.

Ruský gigant má podíl ve čtyřiadvaceti společnostech v původní evropské patnáctce a stejný počet i v nových členských zemích. Je podílníkem také na 15 plynovodech v sousedních zemích EU, které Moskva využívá k transportu svého plynu.

Odcházející prezident Putin slavil další energetický triumf na počátku letošního roku, když na své poslední zahraniční cestě v roli šéfa Kremlu podepsal smlouvu s Bulharskem a Srbskem o výstavbě nového plynovodu South Stream. Má vést ruský plyn do Evropy jižní cestou. Jde o nepříjemnou konkurenci pro evropský projekt Nabucco, který se naopak snažil Rusko obejít.

Foto: AP

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ