Pokud se násilí v Jižní Osetii, která se před lety jednostranně odtrhla od Gruzie, bude nadále stupňovat, nehodlá Rusko lhostejně přihlížet. "Pokud se události vyvinou podle nejhoršího scénáře, nemůže si Rusko dovolit zůstat lhostejné vzhledem k tomu, že v Jižní Osetii žijí ruští občané, a to zejména v zóně konfliktu."
Prohlásil to zvláštní vyslanec Jurij Popov, šéf ruské delegace, která se ve smíšené komisi snaží vyřešit konflikt v Jižní Osetii. Ve čtvrtek se podle něho mají setkat čelní představitelé Jižní Osetie a Gruzie.
ČTĚTE TAKÉ: Moskva přiznala přelety stíhaček nad Jižní Osetií
Jeho prohlášení přišlo po několikadenních srážkách v Jižní Osetii, při nichž přišlo o život nejméně šest lidí. Jižní Osetie obvinila Gruzii, že její vojáci dělostřelecky ostřelovali jihoosetské hlavní město Cchinvali a prý při tom vědomě mířili na civilisty. Gruzie tato obvinění odmítá. Její ministerstvo obrany dnes uvedlo, že "mírové rozhovory jsou jediným řešením, jak urovnat konflikty".
Moskva navíc obviňuje Gruzii, že v Jižní Osetii nasadila značné vojenské síly.
"Pokud se události budou nadále vyvíjet tímto způsobem, pokud se chování (Gruzie) nezmění, nepovede to k ničemu dobrému," varoval Popov. "Nechci předvídat nic zlého, ale pokud se takové události budou opakovat, situace se může vymknout kontrole a vyvolat důsledky," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Jižní Osetie mobilizuje proti údajné gruzínské hrozbě
Jižní Osetie se od Gruzie odtrhla po válce začátkem 90. let. Z Ruska do této oblasti, stejně jako do Abcházie, proudí finanční pomoc a velká většina jejích obyvatel má ruské občanství. Tbilisi obviňuje Moskvu, že Jižní Osetii i Abcházii chce anektovat. Rusko má navíc v oblasti mírové jednotky, nicméně Gruzie tvrdí, že nejsou neutrální a že podporují separatisty.
Vztahy obou zemí ještě zhoršuje úsilí Gruzie o přijetí do NATO. Aliance dnes vzhledem ke stupňujícímu se násilí posledních několika dnů vyzvala všechny strany, aby se pokusily napětí zmírnit.
Foto: Profimedia