Válka na Kavkaze? Gruzínské tanky zaútočily na Osetii
08.08.2008 08:11 Aktualizováno 08.08. 13:58
Gruzínské jednotky vstoupily do jihoosetské metropole Cchinvali, boje zuří v jižní části města. Prezident Michail Saakašvili nařídil všeobecnou mobilizaci poté, co ruský premiér Vladimir Putin varoval, že "agresivní" gruzínská akce "vyvolá" reakci Ruska. Saakašvili na druhé straně obviňuje Moskvu z "velké vojenské operace" proti Gruzii.
"Několik ruských mírotvůrců bylo zabito při gruzínské dělostřelecké kanonádě," řekl mluvčí ruských mírových sil, jehož citovala agentura Interfax. "Některé granáty přímo zasáhly kasárna v Cchinvali." Již dříve ruské mírové jednotky oznámily, že při gruzínském dělostřeleckém ostřelování byli tři vojáci zraněni.
Ruský premiér Vladimir Putin dnes prohlásil, že gruzínský útok na Jižní Osetii vyžaduje odplatu. Podle dnešní zprávy gruzínských bezpečnostních zdrojů proudí z Ruska do separatistické Jižní Osetie skrz tunel Roki těžká vojenská technika.
„Na 150 ruských tanků, obrněných transportérů a dalších vozidel vstoupilo do Jižní Osetie. Je to jasné proniknutí na cizí státní území. Máme na svém území ruské tanky a stíhačky za bílého dne," obvinil mocného souseda Saakašvili na tiskové konferencu. „Také vám musím říci, že gruzínské síly sestřelily dvě ruské stíhačky nad gruzínským území," dodal bez dalších detailů.
Agentura ITAR-TASS zveřejnila žádost o pomoc, s níž se údajně obyvatelé Cchinvali, "občané Ruska skrývající se ve sklepích Cchinvali", obrátili na ruského prezidenta Dmitrije Medveděva. "Ničí nás gruzínští agresoři. Jsme ve sklepě domu, který je bombardován, a necítíme se nyní jako občané velké země. Pomozte nám, jestli se vám to podaří," uvádí se v dokumentu, který ITAR-TASS označil za prohlášení Republiky Jižní Osetie.
Rusko podle argentury RIA Novosti hodlá bránit své „krajany" v Jižní Osetii. „Rusko se nebude vyhýbat operativním opatřením v plném měřítku, potřebným na ochranu našich krajanů v regionu a na zajištění bezpečnosti jižních hranic Ruska, po zhoršení situace v Jižní Osetii," řekl předseda ruského parlamentu Boris Gryzlov.
"Zhruba ve 3.30 ráno (1.30 našeho času) začal na jižním předměstí Cchinvali tankový útok. Probíhá těžká bitva," citovala agentura Interfax prezidenta Jižní Osetie Eduarda Kokojeva. Podle něj se Gruzíncům nepodařilo město obsadit. "Gruzii porazíme a s pomocí našich bojovníků ji znectíme. Prozatím nebudeme žádat o pomoc Rusko," prohlásil.
"Asi polovina vesnic okolo regionálního centra Cchinvali se dostala pod kontrolu gruzínských jednotek, které stojí na okraji Cchinvali. Mezi 15:00 a 18:00 místního času vyhlásil prezident Michail Saakašvili humanitární příměří, aby mohli lidé odejít z oblasti bojů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ velvyslanec České Republiky v Gruzii Iavn Jestřáb. „Separatisté také dostali ve stanovené lhůtě možnost se vzdát a byla jim nabídnuta amnestie, pokud tak učiní."
"Chceme dát čas zbývajícím civilistům, aby město opustili," řekl mluvčí gruzínského ministerstva. Na dotaz, zda gruzínské síly plánují vstup do města, odpověděl, že se tak stane, pokud to bude potřeba.
ČTĚTE TAKÉ: Gruzie nabízí jihoosetským rebelům příměří
Interfax s odvoláním na velitele ruské mírové mise v Jižní Osetii přinesl zprávu, že Gruzie nad území separatistů vyslala také letadla. Na bombardování vesnice Tkverneti se podle něj podílelo pět bitevníků typu Su-25. Už předtím ale podnikla letecký nálet na gruzínské vesnice letadla z Jižní Osetie.
Do gruzínského vzdušného prostoru prý ráno vstoupila "nejméně dvě" ruská letadla a svrhla bomby na gruzínské vesnice. Do Jižní Osetie údajně také míří stovky dobrovolníků z ruské Severní Osetie a Abcházie, kteří chtějí separatisty v boji s Gruzínci podpořit.
Agentura Reuters s odvoláním na svědky informovala, že při ostřelování Cchinvali už zemřelo nejméně 15 lidí. Ministerstvo zdravotnictví v Jižní Osetii bez dalších podrobností uvedlo, že nálety si vyžádaly značné množství obětí mezi civilisty. Ruská státní televizní stanice Rossija vzhledem k tomu dramaticky oznámila, že na jižním Kavzkaze začala další válka.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko hrozí Gruzii: Budeme bránit Jižní Osetii
Příměří, které ve čtvrtek vyhlásil gruzínský prezident Michail Saakašvili, vydrželo pouze několik hodin. Jako v předchozích dnech se i nyní obě strany neustále se stupňujícího konfliktu vzájemně obviňují z rozpoutání střelby.
ČTĚTE TAKÉ: Moskva přiznala přelety stíhaček nad Jižní Osetií
Konflikt mezi Jižní Osetií, která s podporou Ruska usiluje o nezávislost, a Tbilisi, které se své provincie nehodlá vzdát, eskaluje už několik dní. Ve čtvrtek se situace na chvíli zklidnila, když Gruzie, ale i Jižní Osetie a Rusko nasadily smířlivější tón a dohodly se na pokračování vzájemných rozhovorů. Obě strany sporu měly podle ruského prostředníka zasednout k jednacímu stolu dnes, kvůli obnovení bojů je ale více než pravděpodobné, že se schůzka neuskuteční.
Jižní Osetie se od Gruzie fakticky odtrhla po válce začátkem 90. let. Rusko je zcela na straně místních separatistů a podporuje je hlavně finančně. Většina místních obyvatel má ruské občanství a Moskva tvrdí, že nemůže své občany nechat bez podpory. Gruzie to ovšem vidí tak, že Rusko chce gruzínské regiony - vedle Jižní Osetie i Abcházii - anektovat. Rusko má také v oblasti mírové jednotky, které jsou Gruzii trnem v oku, protože podle ní zdaleka nejsou neutrální a naopak otevřeně podporují separatisty.
Foto: Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.