Putinova strana ve volbách jasně zvítězila
02.12.2007 19:11 Aktualizováno 03.12. 08:22
Strana Jednotné Rusko prezidenta Vladimira Putina vyhrála s drtivou převahou nedělní volby do Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu. Získala přes 60 procent celkem odevzdaných hlasů, v některých místech dokonce přes 90 procent, což některé komentáře dnes označily za "sovětské" výsledky naznačující možné volební podvody.
Politici z Jednotného Ruska tak mohou o volbách hovořit jako o výrazu celonárodní podpory Putinovu politickému kurzu. Neúspěšná opozice je rozčarovaná a hlasitě mluví o soudním napadení výsledků voleb kvůli údajně mnohanásobnému porušování volebního zákona.
Po sečtení 85 procent hlasů jich podle Ústřední volební komise získalo Jednotné Rusko 63,3 procenta. Do parlamentu se ještě dostane jako jediná opoziční formace Komunistická strana Ruské federace (KPRF) s 11,7 procenta hlasů a dvě prokremelské formace, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) s 8,4 procenta a strana Spravedlivé Rusko s osmi procenty hlasů. Ostatních sedm stran nepřesáhlo hranici sedmi procent pro vstup do Státní dumy.
Jako za "starých dobrých" sovětských časů
V čečenské metropoli Grozném, kterou v roce 2000 zničilo ruské bombardování, Putinova formace získala 99 procent hlasů při účasti také 99 procent. Výsledek nad 90 procent byl zaznamenán v dalších nejméně čtyřech volebních oblastech, především na Kavkazu. V několika dalších to bylo přes 80 a 70 procent. Naopak v Moskvě Jednotné Rusko obdrželo 53 procent, tedy méně než je celostátní průměr.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která dohlížela na průběh hlasování, uvedla, že při volbách byl "problémem" příliš silný vliv vládních sil. "To není normální a ovlivnilo to volební výsledky," řekl místopředseda Parlamentního shromáždění organizace Kimmo Kiljunen.
Volební účast byla podle volební komise 62 procent, tedy vyšší než v minulých parlamentních volbách v roce 2003, kdy hlasovalo 55,75 procenta registrovaných voličů.
ČTĚTE TAKÉ: Kdo je kdo v ruských volbách
Ve Státní dumě se 450 křesly by Jednotné Rusko zřejmě mělo dosáhnout na ústavní většinu a tedy na možnost samo měnit základní zákon státu.
Protesty, kam se podíváš
Proti výsledkům okamžitě začali protestovat ruští komunisté; jejich lídr Gennadij Zjuganov dokonce prohlásil, že úřady jeho straně "ukradly" 11 procent hlasů, které rozdaly LDPR a Spravedlivému Rusku. Komunističtí právníci připravují žalobu k ruskému Nejvyššímu soudu.
Poté, co odvolil šéf komunistů Zjuganov, řekl podle agentury Reuters: "Tohle jsou nejšpinavější, nejbezohlednější volby. Pokud byly za Jelcina dvě možnosti, jak dostat hlasy, zastrašování a machinace s výsledky, dnes vymysleli minimálně patnáct způsobů, jak polapit a zradit voliče."
Prezident Putin to však vidí jinak. "Voliči se rozhodli. Zbývá jim jen jít a zvolit stranu, jejíž program je nejpřesvědčivější, a lidi, kterým nejvíc věří."
Dnešní volby se konaly v napjaté atmosféře a po vypjaté předvolební kampani, kterou provázelo tvrdé osočování opozičních stran v médiích, zatýkání jejich představitelů a zabavování předvolebních materiálů.
Nejtvrdší útoky směřovaly proti Svazu pravicových sil (SPS), který nakonec ve volbách získal zřejmě jen jedno procento hlasů, a proti ostře protiputinovskému hnutí Jiné Rusko, kterému bylo úplně znemožněno kandidovat.
Opoziční představitelé také upozorňovali na v posledních dnech gradující tlak úřadů, mnohdy ovládaných lidmi z Jednotného Ruska, na voliče závislé na státu, například na státní zaměstnance, aby volili vládní stranu.
ČTĚTE TAKÉ: Rusové volí nový parlament. Účast je vysoká
Jiné Rusko vede známý šachista Garri Kasparov, který dnes volby označil za podvod na voliče a znásilnění demokracie a do volební urny jako protest hodil přeškrtnutý a tedy neplatný volební lístek. Podobně se zachovali i někteří další opozičně naladění voliči, ostatně Jiné Rusko je k tomu vyzvalo.
Stovky porušení volebních pravidel zaznamenaly nejen politické strany, ale i novináři a také pozorovatelé občanského sdružení Golos, které se snažilo na čistotu voleb dohlížet. Naopak mezinárodní pozorovatelé, kterých bylo na 96 tisíc volebních míst jen asi tři sta, žádná velká porušení nezaznamenali.
Boj o prezidenta bude tvrdší
Volby jsou ve světě i v Rusku vnímány jako generální zkouška a test před březnovou volbou nové hlavy státu. Putin už potřetí v řadě kandidovat nemůže, prohlásil však už dříve, že mu vítězství v dnešním hlasování dá morální právo žádat po nových lídrech státu pokračování v politickém kurzu, který nastolil.
Hlasování v největší zemi světa začalo vlastně z evropského pohledu v sobotu večer; díky časovému posunu byla v té době na ruském Dálném východě už neděle ráno. Na Čukotce nakonec do volebních místností dorazilo rekordních 76 procent voličů.
Vysoká volební účast byla tradičně i na ruském severním Kavkaze, Putinovými vojsky zpacifikované Čečensko oznámilo, že k urnám přišlo více než 99 procent voličů.
Volby byly pro Rusy z několika důvodů nové. Poprvé volili pouze stranické kandidátky poměrným systémem, byla z pěti na sedm procent zvýšena hranice nutná pro vstup do Státní dumy a zmizela možnost hlasovat "proti všem", tedy jít k volbám a nedat hlas žádné straně.
Po dnešním vítězství oznámil předseda Jednotného Ruska Boris Gryzlov, že strana ještě letos oznámí, kdo bude jejím prezidentským kandidátem.
"Volil jsem Putina," cituje agentura Reuters osmašedesátiletého důchodce Valentina Nenaševa, který právě vhodil lístek do urny v místnosti číslo 130 ve Vladivostoku. "Volil jsem lepší život, stabilitu."
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.