Více než stovka obětí a asi 1600 nakažených v Mexiku, podezření nebo potvrzení nákaz smrtící prasečí chřipkou na několika dalších místech světa. Obavy z nového viru rostou. Dlouhá řada letišť ve světě už zavedla či připravuje opatření týkající se pasažérů z Mexika. Vláda USA označila v neděli večer nemoc za národní riziko.
Počet obětí nového typu prasečí chřipky v Mexiku se podle všeho zvýšil na 103. Sdělil to v neděli večer místního času (v pondělí brzy ráno SEČ) mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba. Dosud se hovořilo o 20 potvrzených a dalších 80 možných obětech.
Ministr v mexické televizi uvedl, že příčina úmrtí u všech obětí ještě nebyla oficiálně potvrzena, ale že situace je vážná. Upřesnil, že v zemi bylo hospitalizováno kolem 400 lidí z celkových asi 1614 případů, u kterých vzniklo podezření na nakažení touto dosud neznámou virovou nemocí.
ČTĚTE TAKÉ: Hlavní hygienik: Češi by si měli rozmyslet cestu do Mexika
Experti EU chorobu „velmi pečlivě" sledují, uvedla v neděli mluvčí Evropské komise v Bruselu. Komise dále sdělila, že v zemích EU se do neděle večer žádné potvrzené případy prasečí chřipky nevyskytly.
Světová zdravotnická organizace (WHO) situaci o víkendu označila za stav nouze. Obává se toho, že by mohla vypuknout pandemie. WHO zatím nemá dostatek informací, proto do Mexika odletělo několik jejích expertů.
ČTĚTE TAKÉ: Máme se bát prasečí chřipky? Otázky a odpovědi
Až s pomocí jejich poznatků bude případně možné zvýšit dosavadní stupeň ohrožení pandemií z trojky na čtyřku.
Nový smrtící virus A/H1N1 je podle výsledků analýzy kombinací viru chřipky prasečí, lidské a ptačí. Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky.
Vývoj nové vakcíny trvá zpravidla měsíce
Podle WHO nynější očkování proti viru nepomáhá. Účinný by ale měl být lék Tamiflu.
Podle některých jiných expertů ale žádná specifická vakcína proti nové mutaci viru prasečí chřipky neexistuje. „Očkovací látka proti novému viru zatím, přirozeně, nemůže existovat," říká mluvčí Ústavu Roberta Kocha (RKI) v Berlíně Susanne Glasmacherová. Vývoj takové specifické očkovací látky trvá zpravidla měsíce, dodává.
Podle prvních testů amerického úřadu na kontrolu epidemií (CDC) ale zmutovaný prasečí virus reaguje na léky proti chřipce nové generace.
Testy mimo Mexiko zatím potvrdily nákazu u dvaceti lidí v USA a desítky studentů na Novém Zélandu. Několik lidí skončilo v karanténě i v dalších zemích. Americká vláda označila v neděli večer chorobu za národní riziko.
WHO vyzvala všechny státy, aby výskyt případů tohoto a jemu podobných onemocnění na svém území sledovaly. Odborníci se obávají toho, že by mohla vypuknout pandemie. Podle generální ředitelky WHO Margaret Chanové má totiž virus "pandemický potenciál".
WHO vyzvala všechny státy, aby výskyt případů tohoto a jemu podobných onemocnění na svém území sledovaly.
"Jsme ve stálém kontaktu s Evropským střediskem pro kontrolu nemocí, se Spojenými státy, Mexikem, WHO a členskými státy unie a vyhodnocujeme informace, které už máme k dispozici," ujistila mluvčí exekutivy EU, dohlížející na zdravotnickou a veterinární politiku v sedmadvacetičlenném bloku.
V úterý se rozhodne o možném zvýšení stupně nebezpečí pandemie
WHO svolala v sobotu krizovou komisi. Odborníci z různých zemí se pak sejdou v úterý. Situaci vyhodnotí a doporučí další kroky. Na schůzku expertů do Ženevy už odcestovala i dvojice českých odborníků.
Pokud by se situace zkomplikovala, sešla by se podle hlavního hygienika Michaela Víta i česká pandemická komise. Každý týden situaci vyhodnocuje národní referenční laboratoř, která výskyt chřipky a dalších nemocí dýchací soustavy sleduje.
České ministerstvo zahraničí upozornilo na možná rizika na svých webových stránkách. Nabádá cestovatele, aby důsledně dodržovali hygienu a omezili případné návštěvy míst s velkým množstvím lidí. Varování a podrobné informace o nemoci a prevenci se chystá v pondělí umístit na své stránky i ministerstvo zdravotnictví.
Cestovní kanceláře v Česku kvůli prasečí chřipce zájezdy do USA a Mexika neomezují. V současné době se v USA nacházejí přibližně tři tisíce českých turistů, v Mexiku jich je kolem čtyř stovek.
Mnohé země už přijaly bezpečnostní opatření. Mexiko uzavřelo školy, muzea, divadla či knihovny. Tamní vláda vydala rozhodnutí, že úřady mohou pacienty s chřipkou izolovat a cestující kontrolovat. Personál na letišti v Japonsku měřil cestujícím teplotu. Filipíny oznámily, že budou cestující z Mexika s teplotou dávat do karantény.
Zdravotnické úřady v Thajsku a Hongkongu sdělily, že situaci velmi pečlivě monitorují. Čína vyzvala všechny, kdo během dvou týdnů po návratu z oblastí zasažených virem pocítí příznaky podobné chřipce, aby se přihlásili úřadům.
Foto: ČTK/AP a Reuters