Rusové odmítli příměří. Postupují směr Tbilisi
11.08.2008 13:16 Aktualizováno 11.08. 23:44
Čtvrtý den bojů vstoupily ruské jednotky na gruzínské území. Podle gruzínské vlády obsadily Gori, které v předcházejících dnech letecky bombardovali. Kreml nadále odmítá výzvy západu k uklidnění situace a přijetí příměří.
Ruská armáda obsadila severogruzínské město Gori, které se nachází asi 60 kilometrů severozápadně od metropole Tbilisi. Gruzínská vláda se na základě informací o postupu ruských jednotek rozhodla stáhnout své síly od hranic Jižní Osetie.
Gruzínská vojska se stahují do pozic kolem hlavního města. Ulice se hemží vojenskými džípy a transporty, panuje vzrušená atmosféra. Tbilisi se připravuje na ruský útok. "Dostali jsme velice důvěryhodné informace, že Rusové se rozhodli posunout směrem ke Gori," řekl agentuře Reuters tajemník gruzínské Bezpečnostní rady Chacha Lomaia. "Proto jsme rozhodli stáhnout všechny naše jednotky a přesunout je ... na obranu Tbilisi."
Bush: Rusko chce svrhnout vládu v Gruzii
Americký prezident George Bush vyjádřil znepokojení z "dramatické a brutální eskalace" konfliktu v Gruzii z ruské strany. Vyslovil podezření, že Rusko usiluje o svržení gruzínské vlády a zdůraznil, že akce Ruska ohrožují vztahy Moskvy se Spojenými státy a s Evropou. Z Bushova projevu citovaly agentury Reuters a AFP.
Několik hodin před posledním ruským útokem Moskva potvrdila, že zahájila ofenzívu také dále na severozápadě. Tam se příslušníci ruských mírových sil ze separatistické Abcházie posunuli hluboko na gruzínské území a obsadili vojenskou základnu ve městě Senaki.
Pozdě večer agentura Reuters s odvoláním na gruzínského premiéra oznámila, že ruské jednotky vstoupily do černomořského přístavu Poti. Ruské ministerstvo obrany ale vzápětí podle agentury Interfax zprávu o vstupu do města dementovalo. V televizním projevu gruzínský ministerský předseda Lado Gurgenidze řekl, že "ruské síly vstoupily do Poti". "Žádné oběti na životech nejsou," dodal. "Je nám moc líto, že jsme svědky takového vývoje události dál, aniž by naši západní partneři aktivněji zasáhli" do rusko-gruzínského konfliktu, prohlásil Gurgenidze.
Návrh na uzavření příměří spolu se závazkem k zastavení bojů v pondělí v Tbilisi podepsal gruzínský prezident Michail Saakašvili spolu s francouzským ministrem zahraničí Bernardem Kouchnerem, který se jako šéf diplomacie předsednické země EU snaží zprostředkovat ukončení tohoto čtyři dny trvajícího konfliktu. Saakašvili podle něj rovněž přistoupil na návrhy EU k zastavení bojů.
ČTĚTE TAKÉ: Medveděv: Většina operací v Jižní Osetii ukončena
Dnes má Kouchner odcestovat do Moskvy a o případném příměří jednat s prezidentem Dmitrijem Medveděvem, kterému měl předložit i gruzínský návrh. Kreml ale již předem tuto iniciativu odmítl.
"Podle informací od mírových sil v Jižní Osetii, Gruzie stále používá vojenské jednotky, a proto se nebudeme tímto dokumentem zabývat," sdělil mluvčí novinářům.
O uzavření příměří usiluje i skupina sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa (G7), která vyzvala Rusko, aby okamžitě přijalo gruzínský návrh na uzavření příměří v Jižní Osetii. Naléhá také na Moskvu, aby respektovala územní suverenitu Gruzie a podpořila vyjednávání, která mají krizi kolem proruského separatistického regionu vyřešit mírovou cestou.
Ruský premiér Vladimir Putin dnes obvinil Západ a zejména Spojené státy z podpory gruzínských "agresorů". "Je ostuda, že někteří naši partneři nám nepomáhají, ale brání nám," reagoval v emocionálně laděném televizním vystoupení na postoj Západu ke konfliktu na Kavkaze.
ČTĚTE TAKÉ: Válka pokračuje. Rusové bombardují Gruzii
"Mám na mysli... převoz gruzínského kontingentu z Iráku americkými vojenskými dopravními letouny prakticky až do oblasti konfliktu," prohlásil někdejší ruský prezident, přičemž označil za zarážející, s jakým "cynismem" jsou oběti těchto bojů označováni za agresory a útočníci za oběť.
Rusko dnes například popřelo informace gruzínských úřadů, že jeho letectvo v noci bombardovalo gruzínská města a letecké základny. "My hranici (mezi Jižní Osetií a Gruzií) nepřekračujeme, to je naše hlavní zásada," prohlásil zástupce velitele ruského generálního štábu generál Anatolij Nogovicyn. "Ruské mírové síly nedostaly žádný rozkaz vniknout na území Gruzie," dodal. Odmítl rovněž obvinění Tbilisi z bombardování gruzínských ropovodů.
Ruská tajná služba FSB naopak dnes oznámila zatčení deseti gruzínských agentů, kteří údajně připravovali na území Ruské federace teroristické útoky a prováděli špionáž na ruských vojenských základnách. Bez bližších podrobností to uvedl šéf FSB Alexandr Bortnikov.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.