V posledních letech se stlačený zemní plyn - CNG - drží mezi alternativními palivy v oblíbenosti na předních příčkách, a to hlavně z ekologických a ekonomických důvodů. Patří k nejlevnějším palivům na trhu, a přináší tak z finančního hlediska proti automobilům s naftovým či benzinovým motorem až čtyřicetiprocentní úsporu.
Díky svým vlastnostem v oblasti nízkých emisí, dostupností a praktickému využití byl zemní plyn vybrán EU jako preferovanou alternativou k současným tradičním fosilním palivům. Jedním z prvních dodavatelů CNG v České republice je společnost E.ON. Jejím záměrem je hlavně podpora již tak šetrného paliva, jakým stlačený plyn je a výstavba nových dobíjecích stanic.
Automobily s CNG pohonem produkují oproti běžným automobilům až o 25 % méně CO₂. Nespornou výhodou plynového pohonu je jednoznačně tišší chod. Jelikož je lehčí než vzduch, nedrží se při zemi a snadno se odvětrává. Na rozdíl od ropných paliv nemůže kontaminovat vodu či půdu. Z hlediska bezpečnosti, nádrže na CNG jsou vyráběny z odolné oceli a palivový systém je obohacen o celou řadu pojistných mechanismů.
Častým dotazem jsou pořizovací a servisní náklady. "Již dnes u osobních vozidel některých značek zaznamenáváme nižší pořizovací náklady na vozy CNG, než u dieselových modelů. Co se týče servisních nákladů, jsou u CNG vozidel mírně vyšší, než u benzinových, z důvodů častější výměny oleje. Naopak servisní náklady dieselových vozů jsou leckdy vyšší z důvodu údržby palivového a výfukového systému," vysvětluje Jiří Lachout ze společnosti E.ON Energie. Podle aktuálních informací z Českého plynárenského svazu je počet vozů na stlačený zemní plyn v České republice odhadován na 15 000. Vozy s využitím CNG paliva má v nabídce čím dál více prodejců aut. Jedním z mnoha je například i českobudějovická společnost CB AUTO.
V současné době využívá plnících stanic společnosti E.ON 15 měst, kde lze CNG doplnit. Kromě Brna, Českých Budějovic, Jindřichova Hradce nebo Zlína lze plnící stanici navštívit například i v Úpici nebo Nýřanech (exit D5). Do konce roku 2016 bude v provozu celkem dvacet plnících stanic, z toho jedna neveřejná. Do čtyř let by se stanice měly rozšířit o dalších 15 po celé České republice.
Česká vláda prozatím přijala návrh dotací pro nákup automobilů s alternativním pohonem pro kraje a obce. Pro vozy na stlačený zemní plyn by to znamenalo příspěvek ve výši až 50 000 Kč. Výsledek jednání Ministerstvo životního prostředí oznámí pravděpodobně už letos v říjnu. V roce 2017 by se podobná výzva mohla týkat i samotných občanů, čímž by se radikálně snížil počet emisí i ve městech. Cílem vlády v rámci programu Národního akčního plánu čisté mobility je, aby v roce 2030 jezdilo až 250 000 vozidel na stlačený zemní plyn. To by znamenalo, že by CNG tvořil zhruba jednu desetinu celkové spotřeby pohonných hmot. Akční plán zároveň slibuje zachovat sníženou spotřební daň na zemní plyn i po roce 2020. Z hlediska městské dopravy v nejvytíženějších českých městech, jakými jsou například Brno či Ostrava, už autobusy na stlačený zemní plyn nahradily běžné s klasickými naftovými motory. Ty na rozdíl od plynových produkují o 95 % více jedovatého oxidu uhelnatého a zhruba o třetinu více nespálených uhlovodíků, které jsou zdraví velice škodlivé.
Při pohledu mimo hranice ČR, norská vláda ke konci srpna letošního roku přišla s oznámením, že do roku 2025 zakáže prodej všech aut se spalovacími motory. Chce tak docílit světového ekologického primátu, přičemž by se na silnice dostaly automobily pouze s alternativním pohonem.
Aktuálně je na našem území přes 128 plnících stanic a jejich počet stále roste. Proti tomu například v sousedním Německu jich mají motoristé k dispozici 904, což je nejvíce v Evropě. Pokud se případný zájemce rozhodne pro alternativní pohon, určitě není na škodu zjistit, kolik ročně ušetří. Při průměrném nájezdu vozidla za celý rok (30 000 km), ceně benzinu za 1 litr (29 Kč) a spotřebě 6 litrů na 100 km, vyjde roční úspora 20 057 Kč.