Ministerstvo práce přišlo s velkolepým plánem, kdy firmy budou muset u veřejných zakázek povinně zaměstnat lidi bez práce. Podle zaměstnavatelů je to nesmysl.
Dlouhodobá nezaměstnanost se v Česku stala palčivým problémem. Zatímco ještě před šesti lety bylo dlouhodobě nezaměstnaných "jen" 101,5 tisíce, letos v dubnu se už jejich počet více než zdvojnásobil. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) proto přišla s tím, že kdo získá veřejnou zakázku, bude muset povinně zaměstnat určitý počet lidí, kteří jsou delší dobu bez práce.
"Pokud nějaká instituce vydává veřejné peníze, tak by se měla zároveň chovat maximálně zodpovědně ke společnosti," konstatovala Marksová. Firmy, které by zakázku získaly, by také na její realizaci musely zaměstnat lidi bez práce, rodiče po rodičovské dovolené, osoby před penzí či postižené.
Podle zaměstnavatelů je to ovšem nesmysl, za kterým stojí tlak z Bruselu. "Nedomníváme se, že by zavedení této podmínky pro získání veřejné zakázky firmami výrazně napomohlo řešení problému nezaměstnanosti," konstatuje Mostýn. Tento způsob zadávání veřejných zakázek však už v některých městech funguje.
* Proč je plán podle zaměstnavatelů nesmyslný?
* Která města podmiňují získání veřejné zakázky zaměstnaním dlouhodobě nezaměstnaných?
* Jak to funguje?
* A vyplatí se to vůbec?
Odpovědi na tyto otázky naleznete v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které vyjde v pondělí 9. června.