Bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt má za sebou první otisk v Institutu Václava Klause. Tam počátkem února nastoupil, když opustil svoji funkci na Pražském hradě. Na webu se objevil komentář, ve kterém se Forejt zamýšlí nad problematikou imigrantů v Dánsku.
"Přežije Dannebrog 800 let, nebo ji noví Dánové nahradí? O nic menšího se v současném Dánsku nehraje. Dánové patří ke starým a hrdým evropským národům," začal autor hned v úvodu komentáře, jehož celé znění naleznete zde. Podle Forejta v Dánsku aktuálně vrcholí diskuze, která se týká právě migrantů. Jejich velmi rychlý příliv zásadně ovlivnil zemi a výrazně se podepsal na demografickém složení regionů.
Forejt uvedl, že Dánsko rozhodně nelze podezírat z xenofobie, neboť se obyvatelé země vždy chovali k migrantům slušně a měli k nim pochopení. Ve svém komentáři ale uvádí, že nyní je dánská společnost na pozoru a plná obav. "Noví uprchlíci mnohdy nerespektují "pravidla hry" a jejich chápání základních věcí je mnohdy nikoli odlišné, ale dokonce naprosto protichůdné k tomu, co je v Dánsku považováno za normální," vysvětluje.
Forejt se domnívá, že v souvislosti s množstvím běženců nastává otázka, do jaké míry se počet migrantů promítne do dánské identity. Uvádí totiž, že se může stát, že noví "Dánové" nebudou v budoucnu přijímat a respektovat zvyklosti země. Vážnost vlajky, na kterou jsou tamější obyvatelé pyšní, pomalu může klesat, neboť ji nebudou považovat za vlastní. Zároveň se také může stát, že i historie země se postupem času může změnit z národní identity na obyčejnou učební látku.
Problém je vážnější
V ohrožení podle Forejta nejsou pouze symbolické prvky Dánska. Problém je prý mnohem vážnější. Odpovědnost za tuto situaci Forejt přikládá politikům, kteří nebyli schopní včas nastavit pravidla společného soužití. "Nyní proto "ex post" vznikají návrhy řešení, které však nemusejí znamenat zabránění konfliktu," uvádí v komentáři.
Zveřejněný text na webu Institutu Václava Klause oficiálně potvrzuje Forejtův definitivní odchod z Pražského hradu, ke kterému se uchýlil v prosinci minulého roku po upozornění médií na existenci kompromitujícího videa, na kterém je Forejt údajně zachycen. Hrad tehdy ale uvedl, že Forejt se vzdal své funkce dobrovolně z osobních a zdravotních důvodů.
V minulosti byla práce bývalého ředitele protokolu Hradu často terčem kritiky. Forejt musel například vysvětlovat zpoždění letadla, které dopravovalo prezidenta Miloše Zemana na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče. Rovněž byl spojován s kauzou, která se týkala neudělení vyznamenání pamětníkovi židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Z Forejtova odboru také podle Hradu pocházela chybná informace, kvůli níž Miloš Zeman neprávem obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z údajné neúčasti na udílení státních vyznamenání.
Když Jindřich Forejt nakonec z Hradu odešel, zastal se ho Václav Klaus, který oznámil, že se ho velmi lidsky dotklo to, jak bylo s bývalým protokolářem zacházeno. Nebylo to ale poprvé, kdy se ho zastal: například v roce 2013 za šéfem protokolu stál, když média psala o Forejtových nepravdivých údajích o vzdělání.