Lidé ve vedru kolabovali, čtvrtek byl nejteplejším dnem roku

Domácí
22. 6. 2017
Teploty se opět vyšplhaly nad třicet stupňů (ilustrační foto).
Teploty se opět vyšplhaly nad třicet stupňů (ilustrační foto).

Teploty v České republice se ve čtvrtek dostaly přes 30 stupňů Celsia, na některých místech dokonce i přes 35 stupňů. Padlo několik teplotních rekordů. Kvůli vedru kolabovali lidé, v ohrožení jsou zejména ti s chronickými nemocemi. Některé úřady a instituce zkrátily svým zaměstnancům pracovní dobu, protože teploty v řadě kanceláří dosahovaly až 38 stupňů. Prodej větráků, klimatizací a osvěžovačů vzduchu se v posledních dnech zvýšil o desítky procent.

Čtvrtek byl dosud nejteplejším letošním dnem v Česku, v Husinci-Řeži u Prahy bylo rovných 36 stupňů. Na 36 ze 144 meteorologických stanic měřících 30 let a déle byly zaznamenány teplotní rekordy. Oznámil to na svém webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Již v úterý rtuť vystoupala vysoko, teploty dosáhly téměř 35 stupňů.

Největší vedra byla podle meteorologů v Čechách a na jihu Moravy. Teploty vystoupaly nejčastěji na 30 až 35 stupňů. Na severovýchodě republiky bylo horko o něco menší, teplotní maxima se tam pohybovala kolem 29 stupňů.

Kromě Řeže byly zaznamenány ještě na čtyřech místech teploty nad 35 stupňů. Například v Plzni-Bolevci bylo naměřeno 35,7 stupně Celsia, což překonalo tamní dosavadní rekord 34,2 stupně z roku 2000. V Teplicích, kde se zaznamenávají meteorologické údaje již 120 let, také dnešních 35,3 stupně pokořilo rekord z roku 2000, který stejně jako v Plzni činil 34,2 stupně.

Většina dnes překonaných rekordních teplot pocházela právě z roku 2000 a část také z roku 2008. Padl dnes ale také rekord starý přes 60 let. V Rýmařově na Bruntálsku totiž bylo naměřeno 27,1 stupně, což bylo o 1,3 stupně nad předchozím rekordem z roku 1954.

Jak lidé přežívali? 

Z práce ve čtvrtek mohli odejít dřív pracovníci některých ministerstev, správy sociálního zabezpečení, památkového ústavu či vězeňské služby. Nejednalo se ale o plošné opatření, většinou záleželo na jednotlivých ředitelích a vedoucích. Ve 14.00 mohli zaměstnanci opustit budovu ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí. "V horních patrech budovy, kde není klimatizace, dosahuje teplota až 38 stupňů Celsia, proto mohli jít domů zaměstnanci, kteří neměli žádné akutní povinnosti," řekla mluvčí Štěpánka Čechová.

Pražská záchranná služba zatím eviduje 15 výjezdů ke kolapsům kvůli vedru. Potíže v horkých dnech mají zejména starší a nemocní, především lidé s kardiovaskulárním onemocněním, vysokým krevním tlakem či dýchacími potížemi. Mohou ale postihnout i zdravé lidi. Kolapsy v horku způsobuje nedostatek tekutin. Lidé by podle lékařů proto měli v průběhu dne vypít zhruba tři litry vody, a to postupně a v menších dávkách.

Prodejci elektroniky registrují v posledních dnech výrazné zvýšení zájmu o větráky, klimatizace nebo osvěžovače, a to až o desítky procent. Zájem je hlavně o mobilní zařízení, protože nejsou tak náročné na manipulaci a jsou většinou levnější.

Zákazníci za ochlazení platí každý rok více peněz. Od větráků, které vzduch jen rozproudí, častěji přestupují k ochlazovačům a mobilním klimatizacím, které stojí od několika tisíc korun výše. Používání klimatizace nebo provoz bazénu může podle společnosti ČEZ zvýšit spotřebu domácnosti proti běžnému průměru až o 15 procent. Ve vedrech rostou například i náklady mobilních operátorů, kteří musí chladit základnové stanice zajišťující signál mobilních sítí.

Na jižní Moravě kvůli suchu některé obce zakázaly zalévání zahrad a napouštění bazénů z obecního vodovodu, například Víska na Blanensku a Džbánice na Znojemsku. Na Moravskokrumlovsku se kvůli nízkým průtokům nesmí zahrady zalévat ani vodou z řek a potoků. Jihočeská nádrž Lipno odpouští pouze minimální množství šest metrů krychlových za vteřinu. Problém tak mají vodáci, kteří sjíždějí řeku Vltavu na raftech.

Vedro zasáhlo také další evropské země. Ve francouzském městě Nantes přišli řidiči tramvají a autobusů do práce v sukních, protože šortky mají přísně zakázané. Stěžují si, že teplota v tramvajích může za čelním sklem dosáhnout 50 stupňů Celsia.

Opačné starosti mají na jihu Spojených států, kam dorazila tropická bouře Cindy. Předcházely jí první lijáky, které mají v dalších dnech zesílit. Od jižní Louisiany po Floridu napadlo už ve středu pět až 25 centimetrů srážek, což na mnoha místech způsobilo lokální záplavy.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Hannah McKay

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné