Téměř sedmdesát tisíc dětí navštěvujících mateřské školy má problémy. Jejich rodiče jim totiž nemohou ve školce zaplatit obědy a svačiny, a když ano, tak jen s velkými potížemi. Řešit to mají dotace, o které mohou školy požádat hned u dvou ministerstev a několika neziskových organizací. Jídlo pak mají děti z nemajetných rodin zdarma. Velká část škol ale tuto možnost nevyužívá.
"Stravné ve školkách představuje vedle školkovného jednu z bariér, proč rodiny v hmotné nouzi děti do mateřských škol neposílají," říká Lucie Plešková z Nadace Open Society Fund (Nadace OSF). Kvalitní předškolní vzdělávání prý výrazně usnadňuje start v dalším životě. Děti se totiž naučí komunikovat se spolužáky, navíc nezaostávají ve znalostech.
Podle průzkumu, který nadace zveřejnila, jídlo zdarma výrazně zlepšuje výsledky dětí z nemajetných rodin. "Například 70 procent mateřských škol, které dětem z chudých rodin obědy poskytují, zaznamenaly zlepšení školní docházky. Jejich vzdělávací výsledky se zlepšily podle 64 procent ředitelů škol," konstatuje Lea Michalová z agentury Median, která průzkum provedla. Zvýšil se díky nim i počet dětí z chudých rodin, které do mateřských škol chodí, a to téměř o čtyřicet procent.
Podobné zkušenosti hlásí i základní školy, jež také poskytují obědy zdarma. Známky se prý zlepšily podle 35 procent škol, které je využívají, docházka se zlepšila téměř u poloviny dětí z chudých rodin. "U základních škol jsou výsledky oproti těm mateřským o něco horší proto, že tam hrají roli i další faktory," říká Daniel Prokop z agentury Median. Když totiž dítě nechodí často bez důvodu do školy, hrozí rodičům trestní stíhání. Proto se většinou snaží i bez dodatečné motivace.
Zbytečné obavy z šikany
Školní jídlo zdarma má ovšem i svá negativa. Dochází totiž ke stigmatizaci dětí, které na něj mají nárok. Zjednodušeně řečeno, spolužáci nebo i jejich rodiče se těmto dětem posmívají kvůli tomu, že jsou chudé. Podle průzkumů tak hlásí stigmatizaci 26 procent mateřských a 36 procent základních škol. "Proto se rodiče často stydí o obědy zdarma požádat," říká Petr Zábojník z úřadu Městského obvodu v Ostravě-Porubě.
Z tohoto důvodu je například v podmínkách dotačního programu, který na obědy poskytuje ministerstvo práce a sociálních věcí, zakotvená anonymita. "Zkrátka to ví pouze rodiče a ředitel," říká mluvčí ministerstva Petr Habáň. Problém si tak tak často vytvářejí sami rodiče, kteří o poskytovaném benefitu mluví na veřejnosti.
Líné kraje
Podle evropského statistického úřadu Eurostat žije v ohrožení příjmovou chudobou či sociálním vyloučením zhruba dvacet procent českých dětí. "Hrazení stravného v mateřských školách by představovalo cílenou podporu přibližně pro sedmdesát tisíc dětí, které již mateřské školy navštěvují," konstatuje Nadace OSF.
V současnosti těmto dětem poskytuje školní obědy zdarma několik neziskových organizací a ministerstvo práce a ministerstvo školství. Postupují přitom formou dotací. "V tomto školním roce je z našeho dotačního programu bude dostávat téměř deset tisíc dětí z nemajetných rodin," říká Habáň.
Důvod nízkého počtu škol, které dotace čerpají, je podle Lucie Pleškové především v krajských úřadech a dalších zřizovatelích škol. "O dotace zatím požádalo pouze několik krajů," říká. Bez toho ovšem nemohou ředitelé škol peníze čerpat.