K uzavření jednoho z největších případů úplatkářství v české justici, kde jako hlavní obviněný figuruje soudce Ondřej Havlín z Obvodního soudu pro Prahu 2, který prozatím přišel o svůj post, chybí již jen seznámení se spisem. To je však pro Havlína problém. Je vážně nemocen. "Podal jsem návrh na přerušení řízení kvůli zdravotnímu stavu klienta," řekl on-line deníku TÝDEN jeden z jeho obhájců.
Havlínův zdravotní stav není dobrý již delší dobu. Jeho nemoci nejsou účelovou snahou vyhnout se trestnímu postihu. Dokazuje to nejen skutečnost, že byl policií zadržen v Motole, kam přišel kvůli plánovanému lékařskému zákroku, ale též skutečnost, že ještě v době, kdy byl stíhán vazebně, musel být hospitalizován ve vězeňské nemocnici. Špatný zdravotní stav, který doložil lékařským potvrzením, mu znemožnil dorazit k již opakovaně plánovanému seznámení se spisovým materiálem, jejž policie nashromáždila.
Vyšetřování bylo již v podstatě uzavřeno koncem loňského roku. Kauza se však zadrhla, a to kvůli výměně vyšetřovatele. Jak on-line deníku TÝDEN.CZ tehdy sdělila pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, došlo k tomu "z důvodu nemoci". Jak vidět, zákeřné choroby si nevybírají.
Údajnou úplatkářskou kauzou se kriminalisté začali zabývat již téměř před dvěma lety. Protikorupční policie dostala na stůl v létě 2012 trestní oznámení, a tak se začala zajímat o práci a kontakty soudce Havlína a dalších osob. A rozjela odposlechy.
Poté byly soudem povoleny odposlechy, na jejichž základě loni v únoru padlo obvinění soudce a bývalého velvyslance Havlína, žalobce z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Františka Fialy, advokáta Karla Matějky, koncipienta Borise Štefla a dvou lidí mimo justici, Ludvíka Sýkory a Gejzy Berkyho. V dubnu byl obviněn další člověk, Jaroslav Kříž, který v kauze nejprve figuroval pouze jako svědek. Havlína, jehož zdravotní stav není dlouhodobě dobrý, policisté zadrželi v motolské nemocnici, kam přišel kvůli plánovanému lékařskému zákroku.
Obvinění muži jsou stíháni za sedm skutků, v jejichž rámci se měli podělit o několik přečinů: zneužití pravomoci úřední osoby, nepřímé úplatkářství a přijetí úplatku. Klíčovým důkazem jsou právě výše zmíněné odposlechy.
Berky je jako jediný viněn z vydírání a podvodu. Údajně vymáhal pro Havlína peníze. U výslechu sice přiznal, že se oháněl jménem soudce Havlína, ale tvrdil, že to udělal jen proto, aby jeho slova získala na důvěryhodnosti.
Havlín je stíhán ještě pro nedovolené ozbrojování, které nijak nepopírá. Byla u něj totiž nalezena flobertka, kterou si legálně přivezl ze svého zahraničního působení v Bulharsku. Časem mu však propadl zbrojní pas, takže její držení se stalo ze dne na den neoprávněným. "Klient na to zapomněl a měl ji doma někde uloženou," uvedl ke skutku krátce po rozšíření obvinění Havlínův advokát.
Obviněný soudce i s ním stíhaný žalobce o své posty prozatím přišli. Havlína čeká ještě správní řízení. Pozastavena byla též činnost advokáta Matějky. Koncipient Štefl je v seznamu České advokátní komory dosud veden jako "aktivní". Boris Štefl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ popřel, že by se čehokoli dopustil. "Mám důvodné podezření, respektive jistotu, že mohlo dojít ke spáchání několika trestných činů, a zcela jistě podniknu patřičné kroky," řekl na adresu těch, kdo dali k jeho stíhání pokyn.
Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. V Bulharsku přejel podle svědků události nohu celníkovi a na diplomatické recepci v Sofii označil bulharské politiky za lháře. Návratu do taláru se domohl žalobou.