Dálniční známky jsou předražené, zvlášť pro řidiče, kteří jezdí autem pouze v rámci jednoho regionu a do jiného zavítají pouze výjimečně. Alespoň se to domnívá zastupitelstvo Karlovarského kraje. Proto navrhuje zavedení dálničních známek, které by platily pouze pro část republiky, a byly by proto levnější. Řidiči by tak ročně ušetřili 1200 korun.
Podle současné legislativy je totiž možné koupit kupon pouze pro celou českou síť dálnic a rychlostních silnic. Celoroční stojí 1500 korun. "Nový návrh by zavedl územní působnost i dle hranic krajů s horní hranicí 300 korun pro území jednoho kraje a spravedlivěji by tak umožnil všem řidičům v Česku, kteří využívají pravidelně pouze nějakou část zpoplatněné sítě, legitimně využívat pouze onu svobodně vybranou část zpoplatněných komunikací," konstatuje se v důvodové zprávě k novele zákona o pozemních komunikacích, kterou karlovarští zastupitelé zaslali do Poslanecké sněmovny.
Prakticky by podle nich tato změna mohla fungovat tak, že na kuponu s celoroční platností by byly vyznačeny zkratky jednotlivých krajů a pověřený prodejce by při prodeji kuponu označil kraj, respektive kraje, pro jejichž území byl poplatek zaplacený, na příslušnou část kupónu. Zaplacená částka by na něm mohla být předtištěna a pouze označena. "Tento způsob úhrady časového poplatku by se tedy vyplatil při využívání zpoplatněných komunikací na území až čtyř krajů," píše se v důvodové zprávě k novele.
Karlovarský kraj novelu předkládá především kvůli problémům s rychlostní silnicí R6 z Jenišova do Chebu. Tento úsek, který měří 7,5 kilometru, byl otevřen na jaře 2012. "Po zpoplatnění tohoto úseku rychlostní silnice začalo ze strany řidičů vozidel do 3,5 tuny docházet k masivnějšímu objíždění tohoto úseku R6 přes okolní obce. Nově zprovozněný úsek R6 tak nebyl optimálně využíván a naopak se zvýšil provoz ve městech a obcích podél hlavní trasy," konstatují karlovarští zastupitelé.
"Manželka tamtudy jezdívala do práce, dálniční známku jsme kupovali hlavně kvůli tomu úseku," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Pavel Vařečka z Ostrova. "Když jsme zrovna známku neměli, objížděli jsme ho jinudy," dodává s tím, že by známku s omezenou platností uvítal.
Varští zastupitelé již před časem oslovili ministerstvo dopravy s návrhem na zavedení regionálně omezených dálničních kuponů. Argumentovali, že zmíněný úsek zabírá jenom tři procenta celé zpoplatněné dálniční a silniční sítě. Ministerstvo však na to nereagovalo. Proto předložili v roce 2012 do sněmovny návrh na změnu zákona. Tehdejší poslanci jej však odmítli, nyní Karlovarský kraj zkouší štěstí u nových.