Federace židovských obcí nepociťuje, že by se v Česku v souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem v Gaze výrazně vzmáhaly projevy antisemitismu jako v západní Evropě.
"My jsme ten nárůst zaznamenali už loni v souvislosti s obecnou situací," uvedl tajemník federace Tomáš Kraus, podle něhož viditelný nárůst projevů antisemitismu v Česku byl na internetu. "Momentálně u nás ta situace tak dramatická jako v západní Evropě zdaleka není," dodal s tím, že ani neočekává, že by se tato vlna nenávisti vůči Židům do Česka přenesla.
V reakci na akce izraelské armády v Pásmu Gazy, které si za tři týdny vyžádaly přes 1100 obětí, se ve Francii, Německu a dalších státech konaly protiizraelské demonstrace a židovské synagogy a obchody čelily útokům. V noci na úterý byla terčem žhářského útoku například synagoga v západoněmeckém Wuppertalu. Podle odborníků tam přibylo také antisemitských výlevů na internetových fórech a sociálních sítích.
Toho, že by se tato vlna přelila i do Česka, se ale Kraus neobává. "Naopak. Většinou tady máme určité projevy sympatie. České prostředí vůči tomu zůstává relativně imunní," poznamenal tajemník federace. Podle něj to souvisí i s tradičním proizraelským postojem české společnosti.
Židé: Antisemitismus v Česku neroste. Ani po válce v Gaze
Domácí
29. 7. 2014Federace židovských obcí nepociťuje, že by se v Česku v souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem v Gaze výrazně vzmáhaly projevy antisemitismu jako v západní Evropě (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav