Ztohoven změnou fotografií na občankách nespáchali ani přestupek

Domácí
21. 6. 2012
Jeden z falešných občanských průkazů z výstavy Občan K. výtvarné skupiny Ztohoven.
Jeden z falešných občanských průkazů z výstavy Občan K. výtvarné skupiny Ztohoven.

Členové výtvarné skupiny Ztohoven, kteří si pozměnili fotografie na občanských průkazech, se přestupku nedopustili. Rozhodl o tom Úřad městské části Praha 1, který případ odložil. Dvanáct umělců kvůli tomu také čelilo obžalobě z poškozování cizích práv. Hrozilo jim až dvouleté vězení.

Soud však v prosinci jejich jednání jako trestné neposoudil, a případ proto postoupil městské části s podezřením na spáchání přestupku. "Došlé oznámení neodůvodňovalo zahájení přestupkového řízení," řekla ve čtvrtek mluvčí úřadu Veronika Blažková.

Občanské průkazy se snímky pozměněnými takzvaným morphingem, při kterém se na počítači ze dvou tváří vytvoří obličej jeden s rozeznatelnými rysy obou původních podob, vystavila skupina v polovině roku 2010 v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K. Chtěla tím prý upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku. Skupina v projektu využila toho, že při pořízení občanského průkazu lze donést úředníkům již hotový portrét.

Policie pár hodin po zahájení výstavy průkazy členů Ztohoven zabavila. Podle policistů se členové skupiny dopustili trestného činu, neboť při žádostech o vydání průkazů podvedli úředníky.

Výtvarníci jim sice předložili nepravé fotografie, nicméně další údaje v nich odpovídaly skutečnosti, a proto se podle soudu škodlivost činu snížila natolik, že nebylo na místě řešit případ za pomocí trestního práva.

Skupina Ztohoven je svými intervencemi do veřejného prostoru už proslulá. Nejznámější je akce Mediální realita, při které se napojili do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Za dílo získali cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to, a členové Ztohoven tak nedostali žádný trest.

Jeden ze zakládajících členů umělecké skupiny vystupující pod pseudonymem Roman Týc, vlastním jménem David Hons, ve čtvrtek také stanul před soudem kvůli údajnému napadení strážníků. Soud však jeho jednání jako trestné nezhodnotil a případ postoupil městské části k posouzení, zda nespáchal přestupek.

Autor: ČTK Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné