Film Anthropoid o atentátu na Heydricha, který byl uveden na 30. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň, měl podle herečky a členky České filmové a televizní akademie Veroniky Žilkové získat České lvy. Diví se i tomu, že je nezískal ani Anděl Páně 2, na nějž přišlo nejvíce diváků. Žilková, jež má za sebou přes 500 filmových a televizních rolí, byla na Finále poprvé. Četla úryvky ze svých knih.
"Bylo mi hrozně líto, když (Anthropoid) na Českých lvech neproměnil ani jednu z 12 nominací. Přidávám se k hlasu, který zazněl v médiích, že to je zvláštní. A přitom jsou to kluci, kteří dělají oscarové filmy - kameramani, režisér i herci," řekla Žilková. Podle ní na filmy akademici nemají moc času. I proto Žilková letos nehlasovala, protože nemohla zhlédnout 30 snímků třikrát, aby se rozhodla, jaká je kamera, zvuk, střih. "To je měsíc života," řekla. Viděla je všechny, ale pouze jednou a přišlo jí neprofesionální rozhodnout.
Nejvíc Českých lvů by dala Anthropoidu. "Za prvé to byl velký mezník ve světové válce, kdy nás svět jako Čechy začal vůbec respektovat," uvedla. Dále proto, že kvůli tomu zemřely tisíce Čechů. "Je to důležitá situace, kterou by se měly děti učit v dějinách. Protože takhle pořád známe z druhé války jen to, že Češi opustili bunkry a pak už jsme tak nějak mlčeli," uvedla. Děti by měly vědět, že čeští kluci, řízení z Anglie, provedli zásadní obrat ve válce a že si jich za to váží celý svět, dodala.
Další její favorit je Anděl Páně 2. "To, že ani on nedostal Českého lva, přitom oslovil tolik diváků, to by se měla také akademie, my všichni, chytnout za nos. Přeci ten film musí být něčím výjimečný, když na něj přišlo nejvíce diváků," uvedla.
Žilková je vděčná za Masaryka, i když počet lvů, které získal, je podle ní až demotivující vůči ostatním. "Je ale moc dobře, že vznikl film o naší historii, protože se na ni neumíme podívat. Tak nějak se za ní furt stydíme. Moc těch filmů o své historii, které by byly nějaké buditelské nebo vlastenecké, nemáme," řekla.
Žilková velmi pozitivně hodnotí, že se současnému ministru kultury podařilo enormně zvýšit peníze pro český film. "To je obrovský přínos pro kinematografii," uvedla. Uznala, že filmů bylo loni natočeno hodně, ale podle ní se některá témata opakují.
"Je legrace, že se na Finále poprvé dostanu ne jako herečka, ale s knihou, která je navíc smazaná," uvedla. Knihu Můj život s ochrankou, která měla vyjít na Vánoce, nesla vydavateli, ale porouchal se jí počítač. Student, který jí ho měl opravit, text smazal. Zůstalo pět kapitol, které měla omylem vytištěné. K dopsání se chce vrátit.
Žilková má psaní jako koníček. Léta se věnuje fejetonům, byla jednou ze scenáristek pořadů Tele Tele na TV Nova a Máš pravdu, miláčku na Rádiu Impuls. Má rozepsanou divadelní hru, dvě knihy o dětech a knihu o volbách. "Ale mám prostě moc velkou rodinu, která mě pořád potřebuje," zdůvodnila, proč se jí je nedaří dopsat.
Plzeňské Finále se jí líbí. "Pro mě je třeba ve Varech nalepeno tolik sponzorů, že už to vlastně není o filmu a v podstatě se tam český herec ani nedostane," uvedla. K Plzni má emocionální vztah. Její otec tam učil v době totality na konzervatoři, kdy byla katolická rodina na indexu. Zároveň se tam v roce 1983 seznámila s manželem Martinem Stropnickým při natáčení pohádky pro rozhlas.