Syn a vnuk Jiřího Trnky se pustili do restaurování loutek z filmu Sen noci svatojánské, které následně představí na velké retrospektivní výstavě k 50. výročí smrti Jiřího Trnky v Kutné Hoře. Půjde o dosud největší výstavu díla Jiřího Trnky. Peníze na její realizaci se momentálně shání prostřednictvím sbírky na Hithitu.
Mezi léty 1946 - 1965 natočil Jiří Trnka 16 loutkových filmů, pro které navrhl či vyrobil více nežli 130 filmových loutek. Za několik desítek let, které uběhly od jejich natočení, jich bylo ale mnoho nenávratně ztraceno. Další leží v zaprášených krabicích v depozitářích skryty očím veřejnosti a ty, které se podařilo dohledat a zachránit, jsou často v tak špatném stavu, že je nelze vystavovat. Technologie výroby filmových loutek je totiž velmi náročná a vyžaduje speciální použití materiálů, které dokáží splňovat požadavky pro natočení filmu. Není je však možné trvale uchovat. Původní polymetalové kostry loutek korodují, kožené prvky ztrácejí pružnost, textilie se rozpadají, lepidla rozkládají a malba z tváří loutek se ztrácí. Stav některých filmových loutek tak nelze klasifikovat jinak nežli kritický.
"Uvědomujeme si povinnost, kterou ke svému slavnému předkovi a jeho dílu máme. O loutky, tak kontinuálně pečujeme, od soukromých sběratelů vykupujeme další a necháváme je v rámci svých finančních možností restaurovat. Jen díky tomu mohli návštěvníci úspěšné výstavy Plzeň 2015 spatřit originální loutky z filmů Jiřího Trnky. V našich silách a finančních možnostech ale není možné opravit všechny. Restaurátorská práce je nákladná a započítáme-li všechny nutné technologické lhůty, také časově náročná. Oslovujeme proto ke spolupráci státní a soukromé subjekty, a nyní díky kampani na Hithitu i širší veřejnost," sděluje k projektu Matyáš Trnka.
Opravené loutky zpět veřejnosti
Když se podaří vybrat potřebné finance, budou opravené loutky z filmu Sen noci svatojánské k vidění na retrospektivní výstavě k 50. výročí smrti Jiřího Trnky v galerii GASK v Kutné Hoře. Rodina Jiřího Trnky je pak následně díky moderním technologickým možnostem chce představit i lidem, kteří se na výstavu nepodívají. Loutky mají totiž v plánu převést do 3D podoby, čímž vzniknou jejich digitální modely, které nikdy zubu času nepodlehnou. Navíc je bude možné jednoduše vystavit, promítnout v zahraničí, umístit na internet apod. Dalším krokem pak bude i vytvoření krátkého dokumentárního videa technologií virtuální reality.
Projekt je nyní možné podpořit prostřednictvím sbírky na crowdfundingovém serveru Hithit.cz, kde je připravená celá řada atraktivních odměn, které poslouží třeba jako originální vánoční dárek. Přispěvatelé si mohou zakoupit například dárkovou sadu s ilustracemi z knih Jiřího Trnky, vánoční dekorace, pohádkové knížky Perníková chaloupka, Broučci či Zahrada, Staré pověsti české v knižní i DVD podobě nebo adopci konkrétní loutky. K dispozici jsou také zážitkové odměny jako komentovaná prohlídka výstavy pro dva nebo účast při restaurování loutek.