Letní pivní sezona se prodlužuje, rekordní prodeje byly letos o 1,5 měsíce dříve. Řekl to obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. I když poslední dny přinesly do Česka mírné ochlazení, letošní sezona láme pivní rekordy. Nebývale teplé a slunečné počasí si Češi užívali od poloviny dubna. Prodejům pomáhá i každoročně vyšší počet restauračních zahrádek.
Za růstem prodejů v letní sezoně je zejména čepované pivo. V nejteplejších měsících pak až o čtvrtinu roste i zájem o plechovky, které jsou skladné a oblíbené na cesty.
Stabilní prodeje si drží ležáky. Při teplotách kolem 25 stupňů jde nejrychleji nahoru hlavně spotřeba "desítky". Ve vedrech se několikanásobně zvedá odbyt nealkoholických piv a ciderů.
Hlavní pivařská sezona letos začala o šest týdnů dříve, než je obvyklé. V horkých květnových dnech pivovar poprvé na jaře přesáhl prodejní maxima, která dříve dosahoval o prázdninách.
"Skokově vzrostl v dubnu prodej piv v pivnicích a restauracích, a to zejména díky tomu, že hostinští rychle zareagovali a otevřeli zahrádky a předzahrádky. V obchodech se začaly prodeje zvyšovat se čtrnáctidenním zpožděním, protože lidé nejprve dopili domácí zásoby," uvedl Mráz. Po dalším oteplení na začátku května se pak prodeje dosáhly absolutní maxima. Denně o prodlouženém prvomájovém víkendu atakovaly hranici 45 tisíc hektolitrů. "To je rekordní objem, který v jiných letech dosahujeme pouze v těch nejteplejších dnech vrcholného léta," uvedl. Výrazně nad průměrem se prodeje pohybovaly celý květen.
Prazdroji při řízení výroby pomáhá vlastní výpočetní analytický model Jáchym. Vychází z dlouhodobých i aktuálních předpovědí počasí a zahrnuje i data o spotřebě typů piv za konkrétních teplot. Dokáže tak podle Mráze dobře plánovat výrobu a vycházet vstříc aktuální poptávce.
Prodejům piva pomáhá také to, že se v ČR každoročně zvyšuje počet sezonních zahrádek a předzahrádek, které lákají také nové hosty. "Výrazně se zlepšuje i jejich komfort. Pomáháme s vybavením a poskytujeme i rady," uvedl Mráz. Prazdroj rozváží pivo do 2000 sezonních provozoven, nejúspěšnější vyčepují až 150 hektolitrů měsíčně.