Spojené státy se v Evropě kvůli úsporám chystají v nadcházejících letech uzavřít 15 základen a středisek. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Americká armáda v rámci rozpočtových škrtů v minulosti své působení v Evropě již omezovala, nyní zde má přes 64 tisíc vojáků. Změny se nejvíce dotknout Británie, pocítí je ale i Německo a Portugalsko.
Pentagon, který má nařízeno ušetřit během desetiletí bilion dolarů (přes 23 bilionů korun), opakovaně žádal Kongres o povolení zavřít některá zařízení ve Spojených státech. Kongres ale takový krok odmítl. Někteří zákonodárci vyzvali armádu, aby úspory nalezla nejdříve v Evropě. Ohlášený odchod má Pentagonu ušetřit 500 milionů dolarů (12 miliard korun) ročně.
Nejcitelněji změny pocítí Británie, kde Američané odejdou ze základny královského letectva v Mildenhallu. Na letišti severovýchodně od Londýna jsou rozmístěny tankovací a průzkumné letouny a také stroje pro zvláštní operace. V následujících letech se z Mildenhallu postupně stáhne 3200 vojáků s rodinami.
Opuštění této základny, které se nečeká před rokem 2019, bude částečně nahrazeno rozšířením působnosti v Lackenheath, kam naopak Američané vyšlou dodatečných 1200 vojáků a dvě letky strojů F-35. Z Británie tak nicméně odejde 2000 amerických vojáků.
Několik uzavírek čeká i Německo, kde by se i přes to počet amerických vojáků měl o několik stovek navýšit. V případě Německa se podle spiegel.de počítá s uzavřením letecké základny Spangdahlem, jejíž osazenstvo se přesune do Itálie. Zavřeny by rovněž měly být kasárny v bavorském Ansbachu.
Ze základny Lajes Field na portugalských Azorech se má stáhnout asi 500 Američanů, čímž se sníží počet amerických vojáků v této jihoevropské zemi.
Změny přichází v době napjatých vztahů mezi Ruskem a NATO. Moskva čelí kritice Západu za loňskou anexi Krymu a za přístup ke krizi na Ukrajině.