Nemám strach! volali lidé v Barceloně. Vraždící řidič prchá, obětí útoků je už 14

Zahraničí
18. 8. 2017
Pieta v Barceloně.
Pieta v Barceloně.

Den po nejkrvavějším teroristickém útoku ve Španělsku za posledních třináct let pátrá španělská policie po řidiči dodávky, která v Barceloně zabila 13 lidí a stovku dalších zranila. Policisté v noci zastřelili pět útočníků, kteří se ve městě Cambrils nedaleko katalánské metropole pokoušeli najíždět do lidí a jejichž akce podle úřadů patrně měla spojitost s barcelonským atentátem. Teroristická buňka měla podle vyšetřovatelů až osm lidí, kteří mimo jiné chystali útok plynovými bombami, uvedla agentura Reuters.

Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde teroristé zranili šest civilistů a jednoho policistu. Dalších 13 lidí zabil v centru Barcelony ve čtvrtek muž, po kterém policie stále pátrá. Počet zraněných v katalánské metropoli vzrostl z dosud uváděné stovky na 130. Mrtví a zranění pocházejí celkem z 34 zemí a nejsou zprávy, že by mezi nimi byli čeští občané.

Úřady postupně zveřejňují informace o státní příslušnosti obětí. Italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zemřeli dva Italové, potvrzena je oběť z Belgie. Španělská média psala také o třech mrtvých Němcích, což ale Berlín dosud oficiálně nepotvrdil a hovoří o 13 zraněných německých občanech. Francie informovala o 26 zraněných Francouzích.

Španělské úřady potvrdily, že nejméně tři oběti jsou Španělé. List LaVanguardia informoval, že o život přišel šedesátiletý turista z Granady a jeho dva rodinní příslušníci.

Portugalský deník Jornal de Notícias uvedl, že jedna oběť pochází z Portugalska.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané. Úřad nicméně českým turistům doporučil, aby byli při cestách do Španělska opatrnější, a to zejména v turistických oblastech a ve velkých městech.

Tisíce lidí držely v pátek v poledne v centru Barcelony minutu ticha za oběti čtvrtečního útoku, při němž v katalánské metropoli zemřelo 13 osob a stovka dalších byla zraněna. Pietního shromáždění na rozlehlém Katalánském náměstí se mimo jiné zúčastnili král Felipe VI. a premiér Mariano Rajoy. Po minutě ticha začal dav na zaplněném prostranství spontánně tleskat. Na více než dvouminutový aplaus navázali lidé skandováním vzkazu určeného teroristům: "Nemám strach!"

Po čtvrtečním útoku v Barceloně, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, zůstává v kritickém stavu v nemocnicích 15 osob a panují obavy, že počet mrtvých se může z dosavadních 13 zvýšit. Mezi oběťmi byli dosud identifikováni tři němečtí občané a Belgičanka. Zraněni byli podle úřadů občané více než 20 zemí, mezi nimi 26 Francouzů. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané.

Moussa Oukabir.Po Španělovi z africké enklávy Melilla a Maročanovi, kteří byli zadrženi hned ve čtvrtek, dnes policie zatkla třetího podezřelého člověka. Stále však pátrá nejméně po jednom muži, kterým je podle televize RTVE Moussa Oukabir, bratr jednoho ze zadržených Drisse Oukabira. Právě hledaného policie podezírá, že mohl být řidičem vozu, který v Barceloně zabíjel.

Katalánský ministr vnitra Joaquim Form uvedl, že existuje spojitost mezi útokem v Barceloně a nočním atentátem ve městě Cambrils, kde se pětice lidí snažila autem najíždět do chodců a zranila šest civilistů a jednoho policistu. Celá buňka je zřejmě spojená i se středečním výbuchem v bytě ve městě Alcanar, kde se teroristé snažili přeměnit na útočné zbraně plynové bomby. Při explozi tam zahynul jeden člověk a sedm dalších bylo zraněno.

Katalánsko vyhlásilo po čtvrtečním útoku třídenní smutek. Španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že islamistický teroristický čin vyžaduje celosvětovou reakci. "Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální," řekl Rajoy.

Španělský tisk se v komentářích shoduje, že není velkým překvapením, že se útok odehrál právě v Barceloně. List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se džihádisté radikalizují rychleji než v jiných oblastech země. Zčásti za tím stojí fakt, že v této oblasti žije více muslimů a místní mešity nejsou pod dohledem úřadů. Přispívají k tomu však i místní politici, kteří se starají spíše o nezávislost na Španělsku než o bezpečnostní témata, uvedl deník.

Podle webu elperiódico.com americká Ústřední zpravodajská služba CIA před dvěma měsíci upozorňovala katalánské úřady na riziko možného útoku v Barceloně.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné