Polský prezident <span>nepřežil havárii</span> letadla

Zahraničí
10. 4. 2010
Trosky na místě letecké tragédie, při níž zemřel i Lech Kaczyński.
Trosky na místě letecké tragédie, při níž zemřel i Lech Kaczyński.

Polský prezident nepřežil havárii letadla (ilustrační foto).Polsko ochromila tragédie, na palubě letadla u ruského Smolensku zahynula významná část politické a armádní elity. Zemřeli polský prezident, jeho manželka a další polští vrcholní činitelé. Lech Kaczyński letěl do Ruska uctít památku Poláků, které za války popravili Rusové v Katyni. Letoun však na smolenském letišti Severnyj nezvládl přistávací manévr. Na palubě všichni zahynuli.

Smrt všech lidí na palubě letounu potvrdila ruská diplomacie. "Podle údajů úřadů všichni cestující zahynuli. Bohužel, je tomu tak," uvedlo ministerstvo zahraničí. Kvůli tragédii se mimořádně sešla polská vláda a oznámila, že prezidentské volby plánované na podzim se uskuteční dříve. AFP uvedla, že záchranáři již nalezli prezidentovo tělo.

Reportér televize TVN24 z místa ohlásil, že tam panuje chaos a že novináři se k místu tragédie nedostanou. To potvrdil i zpravodaj České televize.

Trosky prezidentského speciálu.

Na palubě letounu, který se zřítil asi 300 metrů od přistávací dráhy v 8:56, se podle agentury ITAR-TASS nacházelo 132 lidí. Polská strana ale uvádí jiný počet obětí - 96, členů oficiální delegace bylo 88. Do Smolenska se vypravil ruský ministr pro mimořádné situace a na vyšetřování osobně dohlíží i premiér Vladimir Putin. Na místě tragédie už pátrací týmy objevily obě černé skříňky, která zaznamenávají průběh letu.

Podle agentury Interfax bylo smolenské letiště Severnyj pro mlhu uzavřeno a pilot polského letadla dostal pokyn, aby přistál v Minsku nebo Moskvě. Nakonec se rozhodl přistát podle původního plánu ve Smolensku. Údajně při čtvrtém pokusu o přistání letadlo havarovalo.

Kdo zemřel při havárii

Lech Kaczyński, prezident Polska
Maria Kaczyńská, první dáma Polska
Jerzy Szmajdziński, místopředseda horní komory polského parlamentu, kandidát Svazu demokratické levice na prezidenta v podzimních volbách
Aleksander Szczyglo, šéf Úřadu národní bezpečnosti 
Franciszek Gongor, náčelník generálního štábu

Andrzej Przewoźnik, sekretář Rady na ochranu památky bojů a utrpení
Przemysław Gosiewski, šéf parlamentního klubu největší opoziční strany Právo a spravedlnost
Janusz Kochanowski, ombudsman
Slawomir Skryzpek, guvernér Polské národní banky
Janusz Kurtyka, ředitel Institutu národní paměti
Andrzej Kremer, náměstek ministra zahraničí
Tadeusz Płoski, vojenský biskup

Vládní Tupolev 154 při přibližovacím manévru zachytil o stromy. "Stroj spadl a začal hořet," řekl mluvčí ministerstva Piotr Paszkowski. Letadlo je podle něho značně poničené, ale podařilo se ho uhasit a na místo dorazily záchranné týmy.

Paszkowski o neštěstí informoval další nejvyšší polské představitele. Získání dalších informací znemožňuje hustá mlha. Na palubě letadla byl kromě prezidentského páru například šéf Institutu národní paměti Janusz Kurtyka, vicemaršálek Sejmu Jerzy Samjdziński. Podle ruské televize byli pouze dva ze 132 lidí na palubě členy posádky.

Do Varšavy se sjíždějí ministři k mimořádnému zasedání vlády. Polsko nyní podle ústavy řídí předseda Sejmu Bronislaw Komorowski. Ten je prezidentským kandidátem Občanské platformy premiéra Donalda Tuska.

Prezidentské volby se měly v Polsku konat letos na podzim, kvůli tragédii se uskuteční dříve. "Budou se konat předčasné prezidentské volby. Vyplývá to ze zákona a ústavy," uvedl mluvčí vlády Pawel Graś.

 Je to tragédie, truchlí Polsko

Výběr reakcí na neštěstí, které je největší katastrofou v dějinách polské politiky:
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski: "Mojí strašnou, smutnou povinností bylo informovat (o té katastrofě) premiéra, maršálka Sejmu a Jaroslawa Kaczyńského." "Premiér plakal, když se to dozvěděl."
Mluvčí polského ministerstva zahraničí Piotr Paszkowski: "Rozměry té katastrofy se vymykají tomu, s čím jsme doposud měli zkušenosti."
"Byly to klíčové osobnosti polského politického života."

První postkomunistický prezident Polska Lech Walesa: "To je další neštěstí po Katyni. Tam se nám snažili setnout hlavu a teď tam také zahynula elita našeho národa."

Bývalý polský prezident Aleksander Kwaśniewski: "Je to rána, která se jen tak nezacelí. Ta prokletá Katyň."

Sociolog Jacek Wasilewski: "Politické dopady (katastrofy) budou dlouhodobé a pravděpodobně změní budoucí podobu polské politické scény."

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné