Spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 2,7 procenta, tempo růstu zůstalo stejné jako v únoru. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,1 procenta. Dnes to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ), který tak potvrdil svůj předběžný odhad z minulého týdne.
Inflaci táhly vzhůru zejména potraviny, zlevnily naopak pohonné hmoty. Analytici očekávají, že v nadcházejících měsících zůstane tempo růstu cen blízko současné úrovně.
V evropském srovnání inflace si Česko proti únoru pohoršilo, když ji mělo 21. nejvyšší z 41 sledovaných zemí, předchozí měsíc byla 25. nejvyšší, uvádí analýza investiční platformy Portu. Ze sousedních států ale mělo nižší inflaci pouze Německo, kde byla 2,2 procenta. V Polsku spotřebitelské ceny vzrostly o 4,9 procenta, na Slovensku o 4,3 procenta a v Rakousku o 2,9 procenta.
Na meziroční růst cenové hladiny měly podle ČSÚ v březnu nadále největší vliv ceny potravin a nealkoholických nápojů. Například ceny vajec stouply o 46 procent, másla o 27 procent a ovoce o 11 procent. Naopak ceny pohonných hmot a olejů byly v březnu meziročně nižší o 8,5 procenta. "Benzin Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 35,25 Kč/l, což byla nejnižší cena od září roku 2021," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Proti loňskému březnu ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o 4,5 procenta.
Celková inflace byla o 0,1 procentního bodu vyšší, než očekávala Česká národní banka (ČNB). Jádrová inflace, která zahrnuje výrobky a služby nepodléhající regulaci ani výrazným cenovým výkyvům, byla stejně jako v předchozích dvou měsících 2,5 procenta. "K jádrové inflaci přispívá nadále také zvýšený meziroční růst tržního nájemného a ubytovacích i stravovacích služeb. Setrvačnost růstu cen služeb nadále představuje riziko pro stabilizaci inflace blízko (dvouprocentního) cíle a potvrzuje vhodnost opatrného přístupu k uvolňování měnové politiky," uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů.
Podle analytiků oslovených ČTK se základní trendy ve vývoji inflace nemění a růst spotřebitelských cen by mohl v dalších měsících zůstat na současné úrovni. Inflace se může pomalu v dalších měsících snižovat, ale stále se bude nacházet v blízkosti hranice 2,5 procenta, odhadl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Podle analytiků zůstává otevřené, jak do vývoje inflace zasáhne celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa.
ČNB v nejbližších měsících žádný dopad obchodních válek na českou inflaci nečeká. "Může však dojít k přetrhání obchodních vazeb a nárůstu globálních inflačních tlaků kvůli zhoršené efektivitě mezinárodních výrobních řetězců. Zdali převáží tento proinflační efekt, či protiinflační efekt oslabené poptávky a zvýšené nejistoty, je zatím obtížné hodnotit," uvedl Matějů.
Ministerstvo financí v dnešní makroekonomické prognóze uvedlo, že neočekává významný dopad amerických cel na vývoj spotřebitelských cen v Česku. Průměrná inflace za letošní rok by podle ministerstva měla být stejně jako loni 2,4 procenta.