Ohnisko slintavky a kulhavky v Maďarsku se objevilo na začátku března

Ekonomika
14. 4. 2025 23:12

Výběr hlavních událostí kolem aktuálního výskytu slintavky a kulhavky (Slovensko ukončilo ve všech chovech likvidaci zvířat, kterou úřady nařídily v souvislosti se slintavkou a kulhavkou, řekl dnes novinářům ministr zemědělství Richard Takáč; Česko od úterý zruší zákaz dovozu zvířat z části Rakouska):

7. března - Bylo potvrzeno ohnisko slintavky a kulhavky v chovu mléčného skotu u města Győr v severozápadním Maďarsku nedaleko slovenské hranice. První klinické příznaky byly zaznamenány 3. března u skupiny jalovic, kdy bylo pozorováno slinění, nechutenství a snížený příjem vody. Veterinární lékař byl informován 5. března a při návštěvě farmy zjistil příznaky nemoci. Následně čeští veterináři zakázali převoz ovcí, koz, prasat a skotu z Maďarska a ze Slovenska do ČR, opatření platilo do 18. března, zrušeno bylo po ukončení likvidace ohniska nákazy v Maďarsku.

21. března - Byly obnoveny mimořádné kontroly na hranicích ČR kvůli nově potvrzeným ohniskům slintavky a kulhavky na farmách na jihu Slovenska, namátkové kontroly se odehrávaly i ve vnitrozemí Česka. Státní veterinární správa (SVS) zakázala dovoz ovcí, koz, prasat, skotu a dalších hospodářských zvířat, která by mohla chorobu přenášet, z Maďarska a Slovenska. Zakázaný je také dovoz tepelně neopracovaných produktů ze zvířat, která se mohou nakazit slintavkou a kulhavkou.

24. března - Slovenští veterináři po potvrzení slintavky a kulhavky v Maďarsku nařídili kontroly chovů vybraných druhů zvířat u hranic s jižním sousedem, slovenské úřady také kontrolovaly přepravovaná zvířata.

26. března - Druhé ohnisko nemoci přibylo v Maďarsku na pomezí se Slovenskem a Rakouskem, ochranné pásmo zasáhlo i do Rakouska. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil, že o půlnoci bude kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky omezena nákladní doprava na česko-slovenských hranicích na čtyři přechody s povinnými dezinfekčními rohožemi pro nákladní vozidla. Nemocí se zabývala vláda.

27. března - Zákaz dovozu skotu, prasat, ovcí, koz a živočišných produktů se podle informací ministra Výborného (KDU-ČSL) rozšířil i pro Dolní Rakousy a Burgenland. Lidé zároveň nesmějí vstupovat do obor v Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

28. března - Mimořádné kontroly vozidel nad 3,5 tuny převážejících zvířata nebo živočišné produkty začaly od tohoto dne platit i pro hraniční přechody Hatě a Mikulov, vytipovaná vozidla tam budou muset projet dezinfekčním pásem. Vozidlům nad 3,5 tuny převážejícím zvířata ze Slovenska a Maďarska bude nutné dezinfikovat kola i podvozek, nařízení platí pro vybrané hraniční přechody včetně Hatí a Mikulova.

- Státní veterinární správa (SVS) vydala s okamžitou platností zákaz převážení krmiv a steliv pro hospodářská zvířata ze Slovenska a Maďarska do ČR. Zákaz platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.

30. března - Páté zjištěné ohnisko slintavky a kulhavky na Slovensku bylo potvrzeno na velké farmě ve vesnici Plavecký Štvrtok na západním Slovensku, zhruba 40 kilometrů po silnici od hranice s Českem.

1. dubna - Kontroly nákladních vozidel převážející zvířata, potraviny či krmiva se v ČR rozšířily o přechod Halámky v jižních Čechách. Veterináři také zakázali v chovech ovcí, koz, skotu a prasat návštěvy lidí, kteří zvířatům na farmách upravují paznehty nebo stříhají vlnu. A byl oznámen začátek preventivních PCR testů mléka z farem v Jihomoravském kraji.

2. dubna - Zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se nově rozšíří na potraviny rostlinného původu, řekl po jednání vlády ministr zemědělství Výborný (KDU-ČSL).

4. dubna - Všechna nákladní vozidla nad 3,5 tuny začala ze Slovenska vjíždět do České republiky pouze přes pět vybraných hraničních přechodů, a to Mosty u Jablunkova, Bílá-Bumbálka, Starý Hrozenkov, Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota a Hodonín. Na hranicích jsou auta dezinfikována a vybraní přepravci musí předložit dokumenty o původu zboží.

- Bylo objeveno šesté ohnisko nákazy na Slovensku - a to na jihu země, na farmě ve vesnici Jurová blízko hranic s Maďarskem. Podle televize Joj bylo v tomto chovu kolem 700 býků. Kromě toho Slovensko po březnovém potvrzení onemocnění začalo usmrcovat hospodářská zvířata ve tříkilometrovém okruhu od ohnisek.

9. dubna - Ministr zemědělství Výborný (KDU-ČSL) řekl novinářům, že mimořádná opatření zakazující například převoz zvířat a živočišných produktů ze Slovenska do Česka bude možné zrušit 30 dnů od likvidace posledního hospodářského zvířete nakaženého slintavkou na Slovensku. Je ale nutné, aby v této lhůtě nebylo v zemi potvrzené žádné další ohnisko.

14. dubna - Slovensko podle dnešního prohlášení ministra zemědělství Richarda Takáče ukončilo ve všech chovech likvidaci zvířat, kterou úřady nařídily v souvislosti se slintavkou a kulhavkou. Nové podezření na výskyt tohoto onemocnění země nemá. Z vyjádření Takáče a hlavního veterináře Martina Chudého vyplynulo, že Slovensko definitivně zvládne nynější vlnu nákazy v případě, že se nový případ nevyskytne v zemi do zhruba 10. května.

- Státní veterinární správa dnes informovala, že Česko úterý zruší zákaz dovozu ovcí, koz, skotu a prasat z Burgenlandu a Dolního Rakouska. U Slovenska a Maďarska zákaz dovozu zvířat vnímavých ke slintavce a kulhavce kvůli riziku zavlečení nákazy přetrvává. Nově ale bude možné ze zmíněných zemí dovážet do Česka některé tepelně neopracované živočišné produkty, pokud budou vyrobené před výskytem nákazy v Maďarsku a na Slovensku.

Autor: ČTKfoto: depositphotos

Další čtení

Kazašský Kazatomprom bude ČEZ sedm let dodávat přírodní uran

Ekonomika
15. 4. 2025

Inflace na Slovensku v březnu byla čtyři procenta. Je nejvyšší za dva roky

Ekonomika
15. 4. 2025
ilustrační foto

Greenpeace: Zaveďte zálohování PET lahví. Ročně by jich bylo 2,5 miliardy

Ekonomika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ