Křečové žíly jsou z velké míry dědičné

Zdraví
14. 4. 2025 12:30

Genetická zátěž hraje v případě rozvoje chronického žilního onemocnění dolních končetin významnou roli. Děti, jejichž oba rodiče měli křečové žíly, budou s velkou pravděpodobností také trpět daným onemocněním. Pomocí správně nastavené léčby a úpravy životního stylu je možné projevy a rozvoj obtíží zmírnit i u jedinců náchylných k tomuto onemocnění. 

Žilní systém lidí není nastaven na celodenní stání nebo sezení. Krev směřující k srdci se při nich přirozeně zpomalí a začne městnat v žilách nohou. Pak záleží na pružnosti žilních stěn a fungování žilních chlopní, jak si s nahromaděním krve v nohou poradí.

Žilní stěny – na jejich pružnosti záleží

Jak je možné, že zdravé žíly dokážou vést těžkou krev nahoru, proti zemské přitažlivosti? Žíly jsou umístěny mezi svaly – při chůzi nebo jiném pohybu dochází ke stahům těchto svalů, tím i ke stlačování žil a vypuzování krve směrem nahoru, k srdci. Pokud svaly nepracují správně, dochází k městnání krve v žilách. Dostatečně pružná žilní stěna přitom dokáže odolat tlaku nahromaděné krve v nohách lépe než oslabená. Nohy poté tolik netíží, neotékají a ani se netvoří nové metličky a křečové žíly.

Žilní chlopně – jejich práce je důležitá

Ve zdravé žíle je krev kromě svalů poháněna směrem k srdci i žilními chlopněmi. Pokud žilní stěna není dostatečně odolná vůči náporu nahromaděné krve v nohách, tak se žíla rozšíří, tím se od sebe oddálí i chlopně a krev v daném místě začne cirkulovat, poškozuje chlopně a nevrací se zpět k srdci. Navíc kolem chlopní může zároveň docházet k rozvoji zánětu.

Takto vzniká chronické žilní onemocnění dolních končetin, které se zpočátku projevuje bolestmi nohou, pocitem těžkých nohou, otoky nebo také metličkami a křečovými žilami. Neléčené křečové žíly mohou přejít do pokročilejších stadií, jako jsou kožní změny a bércový vřed.

Křečové žíly jsou z velké míry dědičné

Na rozvoji chronického žilního onemocnění se podílí především genetická predispozice, těhotenství, ženské hormony, obezita a nevhodný životní styl. „Francouzská klinická studie provedená na 134 rodinách ukázala, že děti, jejichž oba rodiče měli křečové žíly, budou tímto onemocněním trpět s 90% pravděpodobností. Když touto nemocí trpěl jenom jeden rodič, tak riziko vzniku onemocnění bylo u chlapců 25 % a u dívek 62 %[1]. Pokud je navíc příčinou křečových žil zděděná dispozice, objevují se křečové žíly dříve, už mezi 20. až 30. rokem života," říká dermatoveneroložka MUDr. Júlia Černohorská z Mělníka a dodává: „Dokonce bylo zjištěno, že z pohledu vzniku chronického žilního onemocnění a hluboké žilní trombózy je nejrizikovější krevní skupina A[2].“

Proti rozvoji nemoci se dá úspěšně bojovat

Nepříznivou rodinou anamnézu je potřeba řešit komplexně, a to nošením kompresních punčoch, dodržováním režimových opatření a užíváním léků na chronické žilní onemocnění. Prvním krokem proti rozvoji onemocnění je tedy návštěva praktického lékaře. Ten může předepsat dva páry kompresních punčoch ročně. K tomu může předepsat venofarmaka ve formě tablet na zpevnění žilní stěny a proti tvorbě žilních zánětů. „Díky dlouhodobému nepřetržitému užívání venofarmak mohou lidé progresi žilního onemocnění výrazně zpomalit a nedostat se do vyšších stadií, která se projevují výraznými otoky, kožními změnami nebo dokonce bércovým vředem,“ popisuje MUDr. Júlia Černohorská.

Fotografie

Jak rozproudit krev a nahnat ji zpět k srdci

Zatímco venofarmaka mají za úkol zpevnit žilní stěnu zevnitř, komprese pomáhá žilám tlakem zvenčí. Kompresní punčochy tak pomáhají rozproudit krev, aby se nehromadila v žilách dolních končetin. V rámci režimových opatření se doporučuje mít nohy neustále v pohybu, ideální je každodenní chůze, nordic walking, plavání, jóga. Žilnímu návratu pomáhá žilní gymnastika – soubor jednoduchých cviků na nohy, které lze provádět i v kanceláři pod stolem nebo při dlouhém čekání na zastávce.

Co ještě pomáhá

Krátkodobě pomáhá i střídavě teplá a studená sprška na nohy, masáže nohou nebo položení nohou na měkké místo do zvýšené polohy, aby byly nad úrovní srdce. Díky gravitaci krev steče z nohou do srdce. Odborníci dále doporučují nosit volnější neškrtící oblečení a pohodlnou obuv s nízkými podpatky. Naopak žilám škodí přímé působení tepla, například v sauně nebo při opalování na slunci.

Důležitost komplexní a dlouhodobé léčby

Chronické žilní onemocnění je trvalé a vyžaduje lékařskou péči už od prvních příznaků. Pokud lékař usoudí, že pacient potřebuje speciální dovyšetření, doporučí vhodného odborníka. Může to být cévní lékař (angiolog), žilní chirurg nebo kožní lékař. Více informací k léčbě chronického žilního onemocnění včetně mapy lékařských ordinací najdete na www.zilniporadna.cz.

Fotografie

[1] Cornu-Thenard A, Boivin P, Baud JM, De Vincenzi I, Carpentier PH. Importance of the familial factor in varicose disease. Clinical study of 134 families. J Dermatol Surg Oncol. 1994;20:318-326. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8176043/

[2] Boisseau MR. Chronic venous disease and the genetic influence. Phlebolymphology. 2013; 21(2): 100–109. https://www.phlebolymphology.org/chronic-venous-disease-and-the-genetic-influence/

Autor: RedakceFoto: ARCHIV, Depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

Energeťáky si vzít nenecháme. Polovina dětí přiznala, že by zákaz obcházela

Zdraví
14. 4. 2025

Češi sportují více než dříve: Aktivní je 73 procent populace

Zdraví
8. 4. 2025
ilustrační foto

Výzva politikům: Omezte reklamu na alkohol i jeho prodej a více ho zdaňte

Zdraví
7. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ