Pohybu se loni alespoň jednou měsíčně věnovalo 73 procent Čechů, oproti roku 2023 o devět procentních bodů více. Nejoblíbenějšími aktivitami zůstaly procházky a výšlapy do hor, cyklistika a plavání. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro společnost MultiSport Benefit, kterého se na konci minulého roku zúčastnilo 830 respondentů. Výsledky průzkumu dnes organizátoři představili na setkání s novináři v Praze.
Méně než jednou měsíčně loni sportovalo 27 procent Čechů, což ve srovnání s rokem 2023 představovalo pokles o devět procentních bodů. "Letos vidíme, že se vývoj pomalu otáčí. Máme opravdu více Čechů, kteří by se označili za sportovce," uvedl za agenturu NMS Market Research Stanislav Radocha. Zatímco v průzkumu z roku 2023 se za sportovce označilo 45 procent Čechů, loni už to bylo 53 procent.
Nejvíce Čechů - shodně 18 procent - se pohybu věnovalo třikrát až čtyřikrát týdně a dvakrát týdně. V případě frekvence třikrát až čtyřikrát týdně podíl Čechů, kteří takto sportovali, stoupl o pět procentních bodů a u frekvence dvakrát týdně o dva procentní body. Možnost pohybu jednou týdně si v průzkumu zvolilo 12 procent lidí, což byl meziročně o jeden procentní bod více, a stoupl tak podíl Čechů, kteří sportovali denně, a to o dva procentní body na pět procent.
Procházky a výšlapy do hor byly loni oblíbenou aktivitou pro 47 procent lidí, zjistil průzkum. Cyklistice se věnovalo 32 procent respondentů a plavání 28 procent. Oproti roku 2023 obliba procházek mírně klesla, naopak cyklistika a plavání zaznamenaly shodně o pět procentních bodů lepší výsledek.
Mezi Čechy si polepšil i běh - v předloňském roce takto sportovalo 19 procent Čechů, loni podíl vzrostl na 26 procent. Téměř dvě pětiny dotázaných by chtělo vyzkoušet nový sport, přičemž nejčastěji v tomto ohledu zmiňovali tenis, běh, lezení na stěně, jógu či golf.
Nejčastějším důvodem, proč Češi sportují, je podle průzkumu to, že se chtějí cítit dobře. Naopak největšími překážkami jsou nedostatek času a vůle, následuje finanční náročnost - tu ale ale za problém označilo méně lidí než v roce 2023, konkrétně 29 procent, kdežto v předchozím průzkumu 33 procent.
Stejně jako v roce 2023 lidé odpovídali na otázku, zda si myslí, že jejich děti mají dostatek pohybu. Souhlasilo 70 procent rodičů, naopak nesouhlasilo 19 procent, což představovalo meziroční nárůst o jeden procentní bod. Žebříček nejoblíbenějších sportovních aktivit dětí stejně jako v předloňskem roce ovládly fotbal, tanec a plavání.