Na začátku zimní sezony jezdí 15 až 20 procent aut na nevhodných či špatných pneumatikách. Nejčastěji mají sjetý vzorek, jsou určené pro letní provoz nebo mají špatný hmotnostní či rychlostní index. Vyplývá to z údajů České asociace asistenčních společností (ČAAS).
Kromě pokuty při silniční kontrole či problémů při technické kontrole vozidla může být špatně zvolená pneumatika příčinou dopravní nehody. Viník nehody následně může špatné obutí vozidla pocítit při výplatě pojistného plnění.
Od 1. listopadu mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky, pokud je na pozemní komunikaci souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo ji na vozovce lze vzhledem k počasí očekávat.
Podle statistiky asociace na podzim roste počet případů, kdy je nutné vyproštění vozidla. Za řadu těchto situací může kromě nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky nevhodné obutí vozidla. V případě, že vozidlo skončí mimo silnici, měli by se motoristé obrátit na asistenční společnost své pojišťovny, která havarované vozidlo odborně vyprostí.
"Nepřipravené řidiče obvykle zalarmuje první sněžení, a pak se rozhodují, zda riskovat jízdu na letních pneumatikách při teplotách pod bodem mrazu. Rozhodně to nedoporučuji, máme zdokumentovanou řadu případů, kdy i dobrý řidič vozidlo na letních pneu nezvládl a skončilo to dopravní nehodou," uvedl viceprezident asociace Vladimír Fuchs.
Zimní pneumatiky lze snadno poznat podle symbolu horského masivu se sněhovou vločkou na boku pneumatiky, dále se používá označení M+S, MS, M/S nebo M.S. Zimní pneumatika musí mít výšku vzorku minimálně čtyři milimetry. Za jízdu bez zimních pneu hrozí pokuta až 2500 korun.