Babiš rozsudek očekával, podle Sobotky skončí kritika ministra

Domácí
26. 6. 2014
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš.

Český ministr financí Andrej Babiš je ve svazcích někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu neoprávněně evidován coby její agent. Rozhodl o tom bratislavský okresní soud. Vyhověl tak miliardáři slovenského původu Babišovi, který chtěl žalobou očistit své jméno. Ústav paměti národa, který v procesu čelil Babišově žalobě, vzápětí oznámil, že se vůči verdiktu odvolá.

"Možná by bylo na čase, aby se mi omluvili," uvedl Babiš ve vysílání České televize.

"Soud neměl za prokázané, že navrhovatel vědomě spolupracoval se Státní bezpečností a že byl jejím agentem," řekla soudkyně v odůvodnění verdiktu. Dodala, že samotná evidence Babiše v archivních svazcích StB neprokazuje jeho vědomou spolupráci s komunistickou tajnou policií. Zdůraznila také, že neexistuje žádný Babišův písemný závazek s StB spolupracovat.

I v případě, že by bratislavský krajský soud potvrdil dnešní verdikt Okresního soudu Bratislava I, Babišovo jméno ze seznamu agentů StB vyškrtnuto nebude. Ústav paměti národa, který archivní svazky po StB spravuje, by v takovém případě ale musel zveřejnit rozsudek na své internetové stránce.

"Očekávali jsme to. Spravedlnost zvítězila," komentoval před novináři rozhodnutí okresního soudu Babišův advokát Vojtech Agner.

Ústav paměti se odvolá

Šéf Ústavu paměti národa Ondrej Krajňák médiím řekl, že ústav se vůči verdiktu odvolá. "Jsme tímto rozhodnutím soudu zaskočeni. Tento den pokládám za smutný den ve slovenské justici. Měli bychom (...) do budoucna nedovolit, aby nám historii přepisovali estébáci," uvedl Krajňák. Tvrdil, že archivní materiál týkající se "agenta Babiše byl hodnověrný, pravý a agent skutečně spolupracoval".

Z dosavadní praxe slovenských soudů vyplývá, že krajský soud by se ohlášeným odvoláním Ústavu paměti národa ve sporu s Babišem mohl začat zabývat až za několika měsíců, patrně na podzim letošního roku.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Říká, že za komunismu coby pracovník podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity Petrimexu.

Z archivních dokumentů vyplývá, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten letos v dubnu ale u soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Právě Šumanovo svědectví média označovala za klíčové v celém procesu, který začal v červnu loňského roku. I další příslušník StB Andrej Kuľha u soudu dříve vypovídal, že Babišův archivní svazek poukazuje pouze na nevědomou spolupráci současného šéfa hnutí ANO s komunistickou tajnou policií. Kuľha, stejně jako Šuman, měl coby pracovník StB Babišův svazek na starosti.

Ústav paměti národa naopak předložil soudu několik archivních dokumentů StB, v nichž je zmiňováno jméno agenta Bureše. Za málo pravděpodobnou ústav označil možnost, že by evidence StB byly vykonstruované, když jedna osoba je zmiňována ve více svazcích.

Sobotka: Lustrační systém je absurdní a nespravedlivý

Slovenský ústav už v minulosti čelil několika žalobám v souvislosti s evidencí lidí v archivních svazcích StB. Většinu předchozích soudních sporů Ústav paměti národa prohrál.

Premiér Bohuslav Sobotka.Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je rád, že kauza údajné spolupráce šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše s komunistickou StB už nebude používána jako nástroj kritiky. Systém lustračního zákona má za absurdní a nespravedlivý. Sdělil to v reakci na dnešní rozhodnutí bratislavského soudu, podle něhož je Babiš ve svazcích StB neoprávněně evidován jako její agent. Babiš uvedl, že rozsudek očekával.

"Rozhodnutí soudu dokazuje, jak je systém lustračního zákona absurdní a nespravedlivý tím, že je založen na evidenci komunistické StB a principu kolektivní viny. Historie a jednotlivé lidské osudy jsou zkrátka složitější než šablona lustračního zákona," uvedl ministerský předseda.

"Výsledek jsem očekával a jsem rád, že to skončilo s tímto pro mě pozitivním výsledkem. Je to pro mě velká satisfakce," napsal pak Babiš. Šéf třetí koaliční strany, lidovec Pavel Bělobrádek, uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje. Pro koalici to není špatná zpráva, napsal.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je třeba rozhodnutí soudu respektovat. "Každý ať si ale položí otázku, jestli více věří slovenskému Ústavu paměti národa a jeho specialistům, nebo Andreji Babišovi a dvěma estébákům, kteří svědčili v jeho prospěch," řekl Kalousek.

"Rozsudek je jen o oprávněnosti evidence, nepochybně spekulace o vztahu k StB budou trvat dál," míní zase místopředseda komunistů Jiří Dolejš. "Občany ale bude víc zajímat, jaký bude Andrej Babiš politik a jak propluje úskalím střetu zájmů," doplnil.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Dospiva Jakub, Ožana Jaroslav

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné