Dietrichsteinová nedostane zpět <span>mikulovský majetek</span>

Domácí
7. 5. 2010
Mikulovský majetek Dietrichsteina byl zabaven kvůli členství v NSDAP.
Mikulovský majetek Dietrichsteina byl zabaven kvůli členství v NSDAP.
Mikulovský majetek Dietrichsteina byl zabaven kvůli členství v NSDAP.Mercedes Dietrichsteinová neuspěla u břeclavského soudu s restitučními nároky na vrácení rozsáhlého majetku na Mikulovsku zabaveného v roce 1946. O majetek přišel její otec po konci druhé světové války na základě takzvaných Benešových dekretů. Podle žalující strany byla konfiskace nezákonná.

Zástupci státu argumentovali tím, že zabavení majetku bylo zákonné, protože Dietrichstein měl německou národnost a byl členem nacistických organizací SdP a NSDAP.

Soudce Přemysl Klas v celém rozsahu stížnosti Dietrichsteinové zamítl. "Soud provedl rozsáhlé dokazování a pokud jde o vlastnické právo otce žalované, tak dospěl k závěru, že vlastnického práva pozbyl na základě dekretu prezidenta Beneše. Konfiskace byla důvodná a zákonná," řekl v odůvodnění Klas.

PSALI JSME: Dietrichsteinové u soudu chtějí zpět zabavený majetek
                      Vraťte mi můj majetek, píše lidem Thun Hohenstein

Benešovy dekrety se vztahují na všechny osoby s německou či maďarskou národností bez ohledu na státní příslušnost. "To jsou všichni, co se přihlásili k německé či maďarské národnosti nebo se stali členy národních skupin sdružující osoby s německou národností.
"Z dokladů ze spolkového archívu v Berlíně vyplývá, že otec žalobkyně v jednom z dotazníků uvedl, že se v květnu 1938 stal členem SdP a členské příspěvky platil do konce roku 1938," řekl soudce.

Tato stranu podle něj lze považovat za nacistickou, i vzhledem k tomu, že v září 1938 byla úředně pozastavena. Z důkazů podle Klase nelze dovodit, že by Dietrichstein byl profašisticky orientován, z právního hlediska se na něj ale dekrety vztahují.

Dietrichsteinová žádá o navrácení mikulovského zámku a Kozího hrádku.Z dokazování a výpovědi svědků naopak vyplynulo, že Dietrichstein měl k fašismu negativní vztah. "Do NSDAP přijat nebyl, německé orgány jej nepovažovaly za osobu spolehlivou v souvislosti s jeho sounáležitostí s ideologií. Z německých a rakouských archívů vyplývá, že byl v době války dokonce krátce vězněn," řekl Klas. I přes zřejmý odpor k fašismu ale nelze podle soudce chování Dietrichsteina označit za "aktivní boj za zachování celistvosti republiky", který je předpokladem pro použití výjimky pro antifašisty a která je součástí dekretů.

Podle některých dobových vyprávění Dietrichstein 8. října 1938 nechal uzavřít bránu svého zámku a nepřijel přivítat Adolfa Hitlera při jeho návštěvě města. Vůdce nacistů tehdy navštívil československé pohraničí, které na základě mnichovské smlouvy zabrali Němci. Hmatatelný důkaz k tomu chybí. "Návštěva byla mimořádnou událostí. Tehdejší mikulovské noviny Nikolsburger Vochenschrift jí věnovaly celé číslo, o Dietrichsteinovi tam není zmínka. Kdyby se oslav účastnil, byl by tam jistě podrobně zachycen," řekl již dříve ředitel mikulovského muzea Petr Kubín.

Mercedes Dietrichsteinová se s největší pravděpodobností odvolá ke Krajskému soudu v Brně, ze zákona na to má 15 dnů. "Doporučím jí, aby se odvolala. Ona si není vůbec jistá, že ten dotazník vyplnil její otec. Objevují se v něm snad písma dvojího druhu. To je potřeba ještě ověřit," řekl její právní zástupce Jaroslav Čapek.

Mercedes Dietrichsteinová žádá o navrácení mikulovského zámku, tamní památky Kozí hrádek a stovek hektarů pozemků.

 Výběr případů, kdy potomci šlechtických rodů žádali o vydání majetku:


Dietrichsteinové
Dědička šlechtického rodu Mercedes Dietrichsteinová požádala v roce 2005 o vydání zámku v Mikulově na Břeclavsku, tamní památky Kozí hrádek a stovek hektarů pozemků. O majetek přišel její otec Alexandr Dietrichstein (1899 až 1964) po konci druhé světové války na základě takzvaných Benešových dekretů. Břeclavský soud dnes nároky Dietrichsteinové zamítl s tím, že konfiskace byla důvodná a zákonná.

Colloredo-Mannsfeldové
Dědička rodu Kristina Colloredo-Mansfeldová v roce 1991 požádala o vydání zámku Opočno na Rychnovsku a dalších nemovitostí. Zámek se poté na čas vrátil do její správy. Ústavní soud ale v roce 2005 vrátil spor na začátek a v novém procesu soudy v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové přiřkly zámek státu a správnost jejich verdiktů v listopadu 2007 potvrdil Nejvyšší soud. Naproti tomu zámek v Dobříši na Příbramsku potomci části rodu získali zpět.

Harrachové
Potomek rodu Ernst Harrach požádal v roce 1991 o navrácení například zámků v Jilemnici na Semilsku, Hrádku u Nechanic na Královéhradecku a stovek hektarů pozemků. Jeho nároky odmítla řada soudů, naposledy loni v únoru Ústavní soud.

Kinští
O vydání majetku části rodu žádal neúspěšně František Oldřich Kinský. Šlo o rodový majetek v odhadované hodnotě až 40 miliard korun. Spadaly do něj pozemky, polnosti a další nemovitosti, včetně například paláce Kinských na Staroměstském náměstí v Praze. Kinský, jenž loni zemřel, k soudům podal přes 150 žalob, uspěl však jen výjimečně. Potomci jiné větve rodu naopak získali zpět například zámky ve Žďáru nad Sázavou či Chlumci nad Cidlinou.

Salmové
Někdejší majetek jednoho z nejzámožnějších šlechtických rodů na Blanensku zahrnoval rozsáhlé pozemky, zámky v Blansku a Rájci nad Svitavou či blanenské železárny. O vydání některých nemovitostí žádají od roku 1992 zatím z největší části neúspěšně potomci hraběte Huga Salma (1893 až 1946).

Schwarzenbergové
Alžběta Pezoldová, dědička hlubocké větve rodu Schwarzenbergů, se řadu let neúspěšně domáhá například zámků v Hluboké nad Vltavou a Českém Krumlově, paláců v centru Prahy a nemovitostí v jižních Čechách. Loni jí v jednom ze sporů poprvé vyhověl Ústavní soud, když jí otevřel cestu k získání hrobky Schwarzenbergů v Domaníně u Třeboně. Nemovitost jí poté přiřkl jindřichohradecký soud. Nález ÚS a rozhodnutí okresního soudu ale zřejmě další kauzy neovlivní, protože hrobka je zcela specifickou nemovitostí. Majetek orlické větve rodu, například zámek Orlík, získal téměř celý zpět v restitucích po roce 1990 Karel Schwarzenberg, nynější předseda TOP 09.

Walderode
O někdejší majetek rodu zahrnující například zámek Hrubý Rohozec a další nemovitosti na Semilsku, Jablonecku a Liberecku v hodnotě asi 120 milionů korun usiloval od počátku 90. let neúspěšně potomek rodu Karl des Fours Walderode, od jeho smrti v roce 2000 o vydání pozemků a budov žádá vdova po Karlovi Johanna Kammerlanderová. Ústavní soud předloni přiřkl Kammerlanderové lesík u obce Ždárek na Liberecku, což by podle některých odborníků mohlo mít dopad i na ostatní spory.



Foto: Tomáš Nosil
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné