Diplomacie připomene rok 1968 výstavami na ambasádách

Domácí
4. 8. 2018
Výstava 1968.
Výstava 1968.

Nadcházející 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připomíná ministerstvo zahraničí výstavami na českých diplomatických zastoupeních ve světě, během roku uspořádalo v zahraničí také několik konferencí na toto téma. Úřad vlády připomněl události pražského jara mezinárodní konferencí, na jejímž pořádání se podílel. Vlastní vzpomínkové akce k 21. srpnu nebo účast na veřejných pietních shromážděních chystají i některé politické strany.

"Česká centra připravila v souvislosti s rokem 1968 samostatnou výstavu Pražské jaro 1968, kterou mají naše diplomatická zastoupení možnost prezentovat po celém světě," sdělila Irena Valentová z ministerstva zahraničí. V Česku bude možné výstavu navštívit ve výstavních prostorách Českého centra v pražské Rytířské ulici nebo na konci října v rámci dnů otevřených dveří na ministerstvu zahraničí.

Česká velvyslanectví v Británii a v Rusku také uspořádala v prvním pololetí konference o událostech roku 1968, velvyslanectví v Rakousku pořádalo vzpomínkové setkání. Za příspěvek k připomenutí invaze do Československa Valentová označila i to, že diplomacie udělila cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí skupině "osmi statečných", tedy osmi lidem, kteří v roce 1968 demonstrovali na moskevském Rudém náměstí proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy.

Úřad vlády se v rámci připomínkových akcí podílel na uspořádání mezinárodní konference k 50. výročí pražského jara, která se konala v polovině června v pražském Lichtenštejnském paláci. "Účastnilo se jí na 130 historiků z celkem 11 zemí," řekla mluvčí vlády Petra Doležalová.

Vlastní připomínkové akce připravují lidovci. "Máme naplánovaný Týden svobody, což bude několik akcí a projektů v týdnu od 20. srpna, které budou navazovat na 50. výročí srpna 1968. Hlavním cílem bude připomenout si, jaké všechny podoby může mít svoboda a proč je důležité ji neustále posilovat," sdělila mluvčí KDU-ČSL Denisa Morgensteinová. Mezi plánovanými akcemi je debata o svobodě slova nebo videa s pamětníky, kteří přiblíží, jak do jejich životů negativně zasáhl totalitní režim.

O přípravě vzpomínkových akcí uvažuje i TOP 09, ale mluvčí strany Lenka Brandtová zatím nemohla říct nic konkrétního o jejich možné podobě.

Tradičně se 21. srpna budou konat i pietní akty připomínající invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Účast na nich plánují i politici. Například předseda SPD Tomio Okamura se zúčastní vzpomínkového aktu u Českého rozhlasu, sdělila mluvčí SPD Michaela Dolenská.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zehl Igor

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné