Unavený Sobotka končí v čele ČSSD. I kvůli krizi v rodině

Domácí
14. 6. 2017
Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek (vlevo).
Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek (vlevo).

Premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek opustí funkci předsedy ČSSD. Vedení nejsilnější vládní strany se ujme jeho dosavadní statutární zástupce, ministr vnitra Milan Chovanec. Lídrem pro říjnové sněmovní volby se na jeho návrh stal šéf české diplomacie, místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Anketa:

Vítáte že se Bohuslav Sobotka rozhodl odejít z čela ČSSD?

Sobotka, který stál v čele ČSSD šest let, zůstane premiérem a jedničkou na kandidátce jihomoravské sociální demokracie. Po volbách počítá ČSSD se svoláním mimořádného sjezdu, který vybere nového předsedu.

Po zhruba dvouhodinovém jednání grémia Sobotka svoje rozhodnutí vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles preferencí ČSSD a musí na to reagovat. "ČSSD splnila slovo voličům, přesto v popularitě zaostává," konstatoval Sobotka. Ze strany podle svých slov cítil neklid, rostoucí kritiku a malou důvěru v budoucnost. "Místo toho, aby se plně soustředila na získávání voličů a prosazovala vlastní programová témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy," řekl.

Podle zákulisních informací ze Strakovy akademie nevedly předsedu vlády k rozhodnutí pouze klesající výsledky volebních preferencí, ale i dlouhodobější únava a rodinné poměry. Minulý týden oznámil s manželkou odluku.

V dnešním prohlášení uvedl, že ČSSD není stranou jednoho muže. "Věřím, že personální změny pomohou ČSSD posílit její pozici. Právě silná ČSSD je nezbytná pro obhajobu zájmů lidí práce, pro udržení silného sociálního státu," uvedl. Dodal, že se bude soustředit na dokončení mandátu předsedy vlády.

Sobotka hodlá dokončit mandát premiéra, velmi silně podporovat Zaorálka i Chovance a soustředit se na svou kandidaturu v Jihomoravském kraji. Dobrý výsledek v regionu by podle něj mohl ČSSD pomoci v celostátním měřítku. "Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet jakékoliv alternativní projekty," uvedl Sobotka o své budoucnosti ve straně. Odmítl spekulace o trojvládí v ČSSD a hodnocení, že taková forma vedení strany může krátce před volbami ještě víc oslabit sociální demokraty.

Zaorálek, který na březnovém sjezdu ČSSD získal největší podporu delegátů, uvedl, že Sobotkovi děkovat nebude. "To bych si připadal jako na pohřbu," konstatoval. Sobotkův krok označil za projev vysoké politické kultury. Vzpomenul, že se Sobotkou přišli do sněmovny v roce 1996 a spolubojovníky byli řadu let. "Preference nejsou veselé a já tady říkám, že jsem přijal tu nabídku a jsem připraven postavit se do role lídra sociální demokracie. Jsem připraven udělat všechno pro to, aby měla sociální demokracie co nejlepší výsledky ve volbách, které nás čekají," uvedl. Avizoval, že role lídra se ujme v sobotu na programové konferenci.

O chvíli později novináře politoval, že museli na výsledek jednání čekat v dusnu. "Budu se hodně starat, abyste se tady cítili lépe. To je ten první slib, který dávám. Zbytek neřeknu, ten si nechávám na sobotu. Takže, Slávku, já ti děkuji, jak jsme to zvládli, tohleto je tvoje zásluha," uzavřel.

Do Lidového domu přišlo jednání grémia sledovat zhruba pět desítek novinářů. Oproti zvyklostem museli projít podrobnou bezpečnostní kontrolou.

Zaorálek také řekl: "My všichni víme, jak triumviráty v Římě skončily, přejímám plnou odpovědnost za výsledek socdem v říjnových volbách, nehodlám se o ni s nikým dělit," uvedl. 

Chovanec očekává, že sociální demokracie po podzimních volbách do sněmovny uspořádá mimořádný sjezd, kde zvolí řádného předsedu. Řekl také, že v sociální demokracii není tolik kvalitních lidí, jako je Sobotka, takže by se pro něj měla najít důstojná role, pokud by se ČSSD účastnila skládání příští vlády.

PROHLÁŠENÍ BOHUSLAVA SOBOTKY:

Jsem výrazně nespokojen s nízkými preferencemi ČSSD. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou ČSSD ve prospěch občanů jako vládní strana odvedla. ČSSD ve vládě dodržela slovo dané voličům a minimálně z 90 procent  splnila svůj program. Přesto v popularitě zaostává a její podpora v posledních týdnech dále klesá.

Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, rostoucí kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, aby se sociální demokracie plně soustředila na získávání voličů a prosazovala vlastní programová témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy. Jako předseda strany nesu odpovědnost za celkovou situaci, v níž se ČSSD čtyři měsíce před volbami nachází. A musím na ni reagovat.

Vždy jsem upřednostňoval zájem ČSSD před svými osobními ambicemi a podle této zásady jednám i tentokrát.

Pokud má ČSSD zlepšit své šance před klíčovými volbami do Poslanecké sněmovny, musí projít hlubšími změnami. Tak, aby dokázala lépe oslovit občany a mobilizovat své členy a sympatizanty.

Proto jsem navrhl, aby došlo k novému rozdělení odpovědnosti ve vedení ČSSD. K zítřejšímu dni tedy opustím funkci předsedy strany, které se v souladu se stanovami ujme statutární místopředseda Milan Chovanec. Mám důvěru v to, že pomůže ČSSD před volbami sjednotit a dobře zorganizovat.

Současně jsem navrhl, aby roli volebního lídra a tedy i kandidáta ČSSD na premiéra převzal místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Jsem přesvědčen, že má dostatek energie a odhodlání, aby se jako nový lídr pustil neprodleně do volebního zápasu.

I když jsem sociální demokracii vedl dlouhých sedm let, ČSSD nikdy nebyla a ani dnes není stranou jednoho muže. Je založena na pevných demokratických hodnotách a na svém jasně definovaném sociálním programu. Věřím, že personální změny pomohou ČSSD posílit její pozici. Právě silná ČSSD je nezbytná pro obhajobu zájmů lidí práce, pro udržení silného sociálního státu.

Osobně se budu nyní soustředit na dokončení práce ve funkci předsedy vlády. Chci zajistit, aby vláda fungovala stabilně, ve prospěch republiky a občanů, až do okamžiku, kdy vzejde nová vláda z parlamentních voleb. Jako volební lídr v Jihomoravském kraji zůstávám součástí týmu, který bude usilovat o co nejlepší výsledek sociální demokracie.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Hájek Vojtěch

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné