Vítěz voleb z Brna bere kokain a má odpor k práci

Domácí
19. 10. 2014
Šéf hnutí Žít Brno Matěj Hollan před brněnským Mahenovým divadlem.
Šéf hnutí Žít Brno Matěj Hollan před brněnským Mahenovým divadlem.

Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan vsadil na drsný černý humor a vyhrál volby v centrální části města a na magistrátu míří na post náměstka primátora. K vítězství mu pomohla i ostrá sebeironie, doslova sebehana. Brnu bude spoluvládnout se zelenými, lidovci a ANO. Poražená ČSSD primátora Romana Onderky jde do opozice.

O politicích a úřednících, kteří s vámi odmítali komunikovat, jste obvykle napsal na Facebook, že "kradou, lžou a žerou malé děti". Musel jste tedy počítat s nějakou odvetou. V Brně se třeba říká, že jezdíte drahými vozy a jste zapleten s velkými hráči hazardu, proti kterým bojujete jen naoko. A že jste prý na mladé chlapce a občas i berete drogy, hlavně kokain. Vadí vám tahle odveta?

Vůbec. Tohle jsem totiž napsal já. Sám na sebe. Dodnes ten text visí na stránkách www.prigl.cz. a článek se jmenuje: "Odhalení. Pravá tvář Matěje Hollana? Chlapečci a koks."

Cože? To je věru geniální tah, jak předejít skutečným pomluvám od protihráčů.

Ano, lepší je vyrobit si nějaké kompromitující materiály sám, než to udělá někdo jiný. A čím více se kompromitujete, tím jste méně zranitelný před skutečnou dehonestací. U toho článku je i fotka, řídím na ní modré porsche, lákám do auta nějakého kluka. Píšu o sobě, že jsem věčně zkoksovaný a mám odpor k práci.

Voliči ten text asi vážně neberou, jinak by vám hlasy nedali...

Voliči ne, ale občas to na mě někdo vážně vytáhne. To je úplně skvělé.

Skvělé je, že nad šedivou politikou zase někde zvítězil humor. Pražák Jaroslav Hašek už v roce 1911 dobýval rakouský parlament se svou Stranou mírného pokroku v mezích zákona, která šla do voleb s hesly "Voličové, protestujte hlasovacím lístkem proti zemětřesení v Mexiku" nebo "Každý náš volič obdrží kapesní akvárium". Inspirovalo se vaše hnutí u Haška?

Ne, vůbec, o Haškovu Stranu mírného pokroku v mezích zákona jsem se nikdy nezajímal, ale Brno miluje právě tento druh humoru. My jsme se však inspirovali hlavně v islandském Reykjavíku, kde v roce 2010 v komunálních volbách triumfovalo uskupení s názvem Nejlepší strana. Ta slibovala, že zajistí nákup ledního medvěda do místní zoo nebo že farmáři z venkova si budou moci brát do hotelů v Reykjavíku ovce. Recese naplno, naprostá ironie, ale nakonec fenomenální úspěch ve volbách. My jsme ale přece šli trochu odlišnou cestou a v programu máme i reálnou politiku, protože Brno na tom není tak špatně jako tehdy Island, který byl na pokraji bankrotu. Jen s recesí bychom neuspěli, naše předvolební taktika proto byla kompromisem mezi totálně satirickou kampaní a čtivě sepsaným reálným politickým programem.

Čtěte Týden.* Proč se v Brně tolik daří černému humoru a ostré politické satiře, zatímco Praha volila tradičně, spíše zkostnatěle?

* Proč šel Matěj Hollan se svým hnutím Žít Brno do voleb?

* Jaké politické chyby udělala brněnská sociální demokracie na čele s primátorem Romanem Onderkou?

* Proč Hollan přejmenoval Brno na Krno?

* A neuráží starší voliče, že takzvaná Karta Krňana nabízí slevy na kremace?

Odpovědi na tyto otázky najdete v rozhovoru s Matějem Hollanem v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 20. října 2014.

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné