Kolik stojí léčba mrtvice? V každé nemocnici jinak

Domácí
11. 5. 2011
Pojišťovna platí každé nemocnici jinak.
Pojišťovna platí každé nemocnici jinak.

Za stejný výkon různé ceny. Tak funguje české zdravotnictví celá léta. Rozdíly jsou v řádech tisíců. Pojišťovna všechno bez řečí zaplatí. Vyplývá to alespoň z průzkumu Platformy zdravotních pojištěnců.

Příběh první. Pětašedesátiletého Karla postihla mrtvice a záchranka ho zavezla do pražské nemocnice Motol. Dostalo se mu tam péče za 18 449 korun. To je alespoň průměrná částka, za kolik se lidé s mrtvicí v Motole léčí. Stačí ale, aby se pacient dostal do nemocnice o deset kilometrů dál - třeba na Bulovku - a péče bude levnější. Pojišťovna za ni dá 13 150 korun. Obě nemocnice jsou přitom fakultní.

Příčina je jednoduchá: každá nemocnice se prostě s pojišťovnou dohodne na různých cenách. Neboli jinak si nastaví takzvanou individuální základní sazbu, ze které se celková úhrada počítá. Jak dokládá Platforma zdravotních pojištěnců, která ceny v nemocnicích porovnala, částky se liší v různých regionech až o pětinu. Na problém různých plateb různým nemocnicím jako první poukázaly Hospodářské noviny.

Ceny se mohou v různých regionech lišit o pětinu.Třeba za obyvatele Vysočiny vydá Všeobecná zdravotní pojišťovna v průměru 20 398 korun. V Ústeckém kraji je to 20 835 korun. Oproti tomu na severu Moravy se léčí za průměrných 25 279 korun a v Praze 24 770 korun.

"Podobné zkušenosti máme i v oblasti zdravotnických prostředků. Ani zde neplatí pro všechny stejný metr. Postrádáme existenci jasně daných transparentních pravidel," přidává šéf asociace výrobců zdravotnických prostředků CzechMed Miroslav Palát. Východisko je jediné: kontrola pojišťoven a jednotné ceníky.

Někde nic, jinde pár tisíc

Příběh druhý. Sedmdesátiletá Žaneta ze Zlína se konečně dozvěděla, proč je přes den tak unavená: trpí syndromem spánkové apnoe. Tedy poruchou, při které jí ve spánku kolabují dýchací cesty a vynechává dech. Musela nastoupit do místní nemocnice a vybrat si vhodnou dýchací masku. Vyšetření i pobyt měly být původně bezplatné.

Nemocnice ale změnila podmínky a pacientka musela zaplatit. Za každou noc dala 450 korun. "Vstupní vyšetření stojí 1060 korun i s ubytováním na jednu noc. Pokud se apnoe zjistí, další tři noci s maskou stojí 1350 korun," potvrzuje mluvčí nemocnice Karla Havlíková. V olomoucké fakultní nemocnici či v pražském Motole by přitom měla žena léčbu zadarmo.

"Tady záleží na tom, jestli má nemocnice na léčbu smlouvu s pojišťovnou. Pokud ji nemá, pacient si vše platí sám. Nemocnice si musí určit takzvanou věcně usměrněnou cenu," vysvětluje advokát se specializací na práva pacientů Jakub Uher.

Za léčbu mrtvice dostane každá nemocnice jinou úhradu.Špitál si vypočítá, kolik ho stojí minuta věnovaná pacientovi - práce, materiál, služby či nájem. K tomu si smí přidat "přiměřenou míru zisku". "To je ovšem částka libovolná. Nikde není stanoveno, jaké by to mělo být procento," pokračuje Uher.

Běžně se tak stává, že lidé zaplatí za vyšetření v různých nemocnicích odlišné částky. Třeba v nemocnici v Jablonci nad Nisou chtějí za noc ve spánkové laboratoři tisíc korun. K tomu si lidé musí přinést svoji alkalickou baterii. V Jihlavě stojí vyšetření 1100 korun. "Pacient ale musí znát cenu předem," upozorňuje další právník Jaroslav Maršík. Poskytnutí zdravotní péče za úplatu musí být podle něho založeno na smluvním základě.

Nemocnice v takových případech nesmí chtít po lidech šedesátikorunový regulační poplatek.

Pomůže tvrdá regulace

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.Volnost nemocnic ale končí. Šéf resortu Leoš Heger chce přitvrdit: zavede limity. A to kvůli takzvanému nadstandardu, který si budou lidé platit právě ze svého. "Budou existovat cenové výměry a bude to kontrolovat ministerstvo zdravotnictví," říká Heger. To, že chce pacient dražší nadstandard, bude muset výslovně podepsat. Nemocnice mu bude muset nejprve nabídnout "obyčejnou" péči zdarma.

Pokud jde o různé částky za běžnou léčbu v nemocnicích, tam chystá ministr také změny. "Mírné odchylky být mohou, pro takto velké ale není věcný důvod. Ani specializace na určitý obor není důvodem pro to, aby byly vysoké úhrady za všechny prováděné zákroky," odmítá současnou praxi poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek. Dnešní nerovnosti totiž podle něj zbytečně prodražují akutní péči.  

Úřad už proto začal sestavovat závazný číselník. Zkoumá ceny zdravotních pomůcek i nejdražších diagnostických přístrojů. Platit se ale podle něj nezačne hned. Na nové ceny se bude přecházet celkem pět let. Důvod? "Jestliže by se změna uskutečnila skokově, drahé nemocnice by to mohlo položit," vysvětluje Vepřek.

 

Proč pojišťovny platí různým nemocnicím různě?

 

Rozdíly v úhradách jsou dány historicky. Už od devadesátých let dostávají české nemocnice tradičně 110 procent částky, kterou utratily v předchozím roce. Musí splnit jedinou podmínku - vykonat alespoň 90 procent práce. "Schopní" ředitelé nemocnic tak objem práce rok od roku snižovali a vydělávali na tom. Další nemocnice si zkrátka s pojišťovnou dobré ceny nasmlouvaly.

 

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné