Průměrný plat ve zdravotnictví loni dosáhl 30 174 korun hrubého měsíčně. Ve srovnání s rokem 2012 klesl o 229 korun, tedy o 0,8 procenta. Například u zdravotních sestřiček však byla situace ještě horší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Průměrné platy lékařů a dentistů se loni podle statistiků pohybovaly okolo 60 365 korun hrubého měsíčně. V porovnání s předchozím rokem se snížily o 443 korun. U farmaceutů průměrné příjmy klesly o 942 korun na 42 271 Kč, u všeobecných sester a porodních asistentek o 444 korun na 28 706 Kč a u pedagogických pracovníků dokonce o 2669 korun na 26 459 Kč hrubého měsíčně.
Pokles byl zaznamenán i ve všech dalších profesích pracujících ve zdravotnictví. Jediní, kdo si polepšili, byli technicko-hospodářští pracovníci, ale i ti jen mírně. Průměrný plat u nich vzrostl o 95 korun na 28 187 korun hrubého měsíčně. Platová situace ve zdravotnictví tak připomínala - byť ve srovnání s celorepublikovým průměrem zde byly platy většinou vyšší - téměř masakr.
Podle předsedy lékařských odborů Martina Engela mohlo být důvodem to, že se mírně změnily tarifní předpisy, a nemocnice tak nemusely zvyšovat zaměstnancům platy kvůli vyšší praxi. "Také v tom mohla hrát roli skutečnost, že se zvyšovaly platy v roce 2012 a nemocnice kvůli nižším úhradovým vyhláškám ty výdaje 'neutáhly' a musely sáhnout ke snižování," řekl Engel. Sám byl však výsledky statistiky překvapen, protože se domníval, že platy rostly. "Tyto statistické průměry navíc nejsou vždy vypovídající. Všichni vidí u lékařů šedesátitisícový plat, ale už nevidí ty přesčasové hodiny, které za ním stojí," dodal Engel.
Podle Dagmar Žitníkové, předsedkyně zdravotnických odborů, které zastupují například sestřičky a další nelékařský personál, byly důvodem poklesu nízké příjmy nemocnic způsobené úhradovou vyhláškou. "Často jsme - jako odbory - byli v nemocnicích postaveni před rozhodnutí, zda se bude propouštět, nebo zda přistoupíme na stagnaci či pokles platů," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ Žitníková. Odbory pak raději přistoupily na druhou variantu.
Zmíněné údaje se týkají nemocnic a dalších zařízení spravovaných státem a kraji či dalších veřejných zařízení. Pokles ovšem zaznamenali i zaměstnanci v soukromých zařízeních a v lázních, kteří se neřídí platovými tarify. Průměrná hrubá měsíční mzda tam klesla o 125 korun na 25 314 Kč.
Lékařům a stomatologům v soukromé sféře průměrné hrubé mzdy klesly o 1094 korun na 54 863 korun měsíčně, technicko-hospodářským pracovníkům o 1616 korun na 28 070 Kč a pedagogickým pracovníkům o 1693 korun na 15 514 korun měsíčně. Naopak si polepšili farmaceuti, a to o 1017 korun na 38 672 Kč, a zdravotní sestry a porodní asistentky. U těch se průměrná mzda v soukromých zařízeních zvýšila o osmdesát korun na 23 647 korun měsíčně.