Deset nejlepších vánočních hororů

Kultura
26. 12. 2016
O tom, že Santa Claus dokáže i děsit, vás přesvědčí Vánoční horor.
O tom, že Santa Claus dokáže i děsit, vás přesvědčí Vánoční horor.

Dárky rozbalené, bramborový salát už nemůžete ani vidět a z cukroví jste po prvních dvou třech kouscích nepříjemně přeslazení. Co s tím? Dát si frťana nebo přijít na jiné myšlenky. Třeba u filmu. A jestli už máte po krk milionkrát opakovaného "kdepak ty ptáčku hnízdo máš" a "je ti teplo, děvče?", vyplatí se počkat, až dětičky usnou nebo někam konečně odejdou, a pustit si pořádně zábavný horor. Ani nemusíte chodit kvůli sváteční tematice moc daleko. Vánočních hrůz bylo natočeno nepočítaně. Skvělých, mizerných a chtěně i nechtěně vtipných. Tady se můžete inspirovat malým výběrem těch nejzajímavějších.

1) Tichá noc, krvavá noc (Silent Night Bloody Night, 1972)

Po všemožných nevánočně naladěných skřítcích, jako byl Grinch, kteří ovšem na konci svého filmu přišli k rozumu a pochopili kouzlo Vánoc, přišel na řadu konečně hrdina, který se nad ozdobeným stromečkem dojímat nechtěl. Zkraje sedmdesátých let si filmaři konečně troufli porušit vánoční kouzlo a pustili o Vánocích mezi lidi nechutného vraha. Tak jako se v jiných městech vzpomíná na místní slavné rodáky, tady v tomhle novoanglickém městečku mají jen jednoho, co se sám upálil. Není divu, že jeho vnuk o pozornost spoluobčanů moc nestojí, pořád si na něj nějak divně ukazují, a tak chce všechno prodat a odstěhovat se. Jenže taky je bývalá léčebna pro duševně choré a vraždící maniak, co proti Vánocům něco má. Prostě všechno, co k vánočnímu slasheru patří. A nenechte se zaskočit, že jde o 44 let starý film. Přes mizernou kvalitu obrazu je děj překvapivě moderní.

2) Černé Vánoce (Black Christmas, 1974)

Jeden ze základních kamenů hororového subžánru slasheru (určitě víte, co to je, lze to přeložit jako vyvražďovačka), bez kterého by jen těžko vznikly největší legendy počínaje Halloweenem. Je to samozřejmě hodně krotké, vražd je pomálu a ke všemu nejsou v záběru nikdy vidět, ale celé Černé Vánoce mají nádhernou napínavou atmosféru (a to i pro diváka; co teprve dívčí sesterstvo na koleji, kde se příběh odehrává, jak to si muselo užívat!) a syrový punc realističnosti, žádný velkorozpočtový učesaný hollywoodský biják nečekejte. Je to spíš relikt doby, takže kdo není hipík, jako hipík alespoň vypadá. Ale onen "dirty look" snímku dodává na přitažlivosti. A upozornění na závěr: určitě film dokoukejte až úplně do konce. Ono to celou dobu vypadá, že totožnost vraha je jednoznačná... ale nic není takové, jako se zdá.

3) Krvavé Vánoce (Don't Open 'Til Christmas, 1984)

V každém pořádném slasheru úchylný vrah proti někomu něco má. Většinou kluk proti holkám, outsider vůči úspěšným, otloukánek proti své rodině. V Krvavých Vánocích má náš zabiják něco proti Santa Clausovi. Znáte takové ty řeči samozvaných spasitelů, jak je třeba Ježíška proti Santovi bránit? Tady je s nimi vrahoun na jedné lodi. Jak někde někoho vidí v kostýmu Santy, rozzuří se doběla a připraví mu nehezkou smrt. To je asi nejzábavnější věc na celém jinak poměrně amatérskou produkcí stvořeném filmu. Zabiják má fantazii, žádný Santa neumře stejně, pro každého připraví jiný způsob rafinované vraždy. A že obětí je požehnaně. Stačí se posadit do křesla a bavit se. Krvavé Vánoce jsou prostě špatné, až jsou dobré.

4) Silent Night, Deadly Night (1984)

Asi nejznámější slasher s vánoční tematikou. Zabiják Billy tu opět něco má proti Santa Clausovi. Chudák Santa, nadře se, aby za celou noc stihl rozdat dárky všem dětem na světě, dostane za to jen mléko a sušen a ještě na něj psychopati pořádají hony. Ale nemůžeme se Billymu, hrdinovi tohoto hororu, moc divit. Jako malý chlapec totiž viděl, jak jeho rodiče byli zavražděni zlodějem v Santově kostýmu, takže když potom strávíte zbytek mládí jako šikanovaný outsider v sirotčinci, není divu, že červená čepice, bílé vousy a zvolání "hou hou hou" vás nerajcuje. Nebo teda rajcuje, ale úplně jinak než zbytek světa. Na rozdíl od předchozích Krvavých Vánoc se ale Billy nepustí do rubání všemožných Santů, ale sám si onen strašlivý vražedný kostým obléknete. A show může začít. Pokud na vás zaútočí Santa se sekerou a křičí u toho slovo "trest!!!", Vánoce dostávají úplně jiný rozměr.

5) Vánoční teror (3615 code Père Noël, 1999)

Abychom nezůstávali jen v Americe, mrkneme se i do zbytku světa. Konkrétně do Francie. Vánoční teror je totiž takový francouzský Sám doma, kdy si nebudete během sledování úplně jistí, kdo že to onen titulní teror prožívá - zda malý chlapec, jenž v rozlehlém domě chrání život svůj i svého dědečka, nebo psychopat v kostýmu Santy, co se jde mstít. Spustí se komínem jako pravý Santa, zabije chlapci psa (to už ne jako pravý Santa), aby pak čelil nástrahám a pastem, které mu chlapec přichystal. Brutálnější Sám doma. Jenom Thomas, jak se tenhle chlapeček jmenuje, je vynalézavější než Kevin McCallister. Vedle špetky Kevinových vlastností v sobě totiž má i ledacos z Johna Ramba. Podívejte se a uvidíte, jak zvrhlí Francouzi umějí být. To ale asi nikoho nepřekvapuje.

6) Smrt přichází v bílém (Dead End, 2003)

A ve Francii ještě zůstaneme, jen si na chviličku odpočineme od rolniček a červeného kostýmu. Začne nás totiž strašit jiná bytost. Mystická žena v bílém, která prochází nočním lesem a zůstává za ní jen mrtvolné ticho, dokáže pořádně vystrašit nejen o Vánocích. Frank Harrington je takový nesnesitelně vánoční Clark Griswold, který se svátky snaží slavit vždycky stejným způsobem, a když to jednou nevyjde, následky jsou fatální. Navíc rodinka Harringtonových je trošku jiná než typické americké rodiny, jež se mají normálně rády ("Co je špatné na večeřích s mojí rodinou?" - "Tvoje rodina!"). Prostě nikdy neodbočujte z dálnice jinde než obvykle. A prázdný dětský kočárek uprostřed lesa už asi navždy bude vyvolávat mrazení v zádech... A aby byl tento divácký zážitek kompletní, dodejme, že je v něm naroubována i spousta vtipů, takže to místy vypadá jako černočerná komedie.

7) Černé Vánoce (Black Christmas, 2006)

Je to remake stejnojmenného snímku z roku 1974, ale určitě si zde zaslouží své čestné místo. Už jenom kvůli úžasně nechutné kanibalské štědrovečerní večeři. Mladý Billy tak dal rčení, že na Vánoce má být rodina pohromadě, úplně nový rozměr. Jenže můžete se mu divit, když víte, z jakého prostředí pochází? Matinku měl ujetou, takže když zabila Billyho otce a začala žít s milencem, bylo to to nejmenší. Pak i milenec přestal stačit, k sexuálnímu uspokojení jí začal sloužit právě Billy, a porodila mu dokonce dceru. I otrlejší povahy než Billy by z toho byly rozhozeny. To všechno se událo před nějakým časem, teď v tom domě bydlí několik studentek. Na štědrý večer začínají mít trochu oplzlé telefonáty od kohosi, kdo asi není tak daleko, jak by se mohlo zdát, ale naopak nepříjemně blízko. Která z nich přežije a která bude brutálně zavražděna za doprovodu vánoční melodie z Louskáčka?

8) P2 (2007)

Řádně krvavý thriller, který vás poučí, jak je důležité nezůstávat na Štědrý den dlouho v práci. Doma sice taky hrozí, že se vám stane něco zlého (viz výše, příkladů je hodně), ale zůstane to v rodině. Jenže pokud jste workoholička jako Angela Bridgesová, těžko vám pomoci. Angela se zdrží v práci, v podzemní garáži pak nemůže nastartovat auto a nemá ani signál. Naštěstí je tu ochotný hlídač Thomas, který vedle nezištné pomoci nabízí i společnou večeři. No, naštěstí... Když se Angela probudí, zjistí, že je v podzemním patře P2 přivázaná k židli a Thomas asi nebude takový sympaťák, jak se mohl na první pohled jevit. Štědrovečerní boj o holé přežití, který Angelu čeká, je plně srovnatelný s tím, jak obvykle trávívá Vánoce John McClane v sérii Smrtonosná past. A jelikož se na scénáři filmu podílel Alexandre Aja, autor Noci s nabroušenou břitvou, Zrcadel, Piraní 3D nebo Hory mají oči, je zřejmé, že krví se rozhodně nešetřilo.

9) Vánoční horor (A Christmas Horror Story, 2015)

Může na Vánoce chybět Krampus? Dnes už ne. Dlouhé roky opomíjená strašidelná ikona se v novém století konečně dostává na výsluní. Stejně dobře by tu mohl film nazvaný jednoduše Krampus, ale Vánoční horor je trošku ulítlejší a zábavnější. Antologie naráz vyprávěných čtyř zdánlivě nesouvisejících příběhů z Bailey Downs, městečka, kam jeden uličník přivolal démonický opak Santy Krampuse, je svým odlehčeným pojetím nečekaně zábavná. Před rokem na Štědrý večer v suterénu školy zařvali dva puberťáci, letošní Krampusova sklizeň bude ještě bohatší. O duchy, posednutí a podobné radosti nebude nouze, zvlášť když Krampusovi přijdou na pomoc zombie elfové. A pak se řekne "šťastné a veselé"...

10) Gingerdead Man (2005)

A na úplný závěr jsme si nechali nejnepravděpodobnějšího vánočního vraha vůbec. Dlouho filmaři odolávali, dlouho, ale neodolali. Takže jestli si myslíte, že jste viděli všechno, připravte se na to, že ne. Do cesty se vám postaví úchylný, nelítostný a psychopatický zabiják... perníček. Ano, upečený perníček. Zaměstnanci pekárny, kde přijde na svět, ho trochu naštvou, tak se je rozhodne pokosit. Je to proto, že má v sobě duši popraveného sériového vraha. A pak vyrazí do města, aby se pomstil dívce, která ho dostala na elektrické křeslo... Jasně, v tomto případě tvůrci věděli, že s námětem hodně přestřelili, a tak vedle nechutných scén plných úmrtí přišli i s pořádnou dávkou humoru, aby bylo jasné, že se Gingerdead Man nebere zas až tak vážně. Takže pozor na vánoční cukroví! Nikdy nevíte...

Bonus: Treevenge (2008)

Šestnáctiminutové ďábelské běsnění vánočních stromků je k dohledání na YouTube a vřele doporučuji pozornosti těch z vás, kteří nedají dopustit na živý vánoční stromek. I dřeviny se totiž můžou mstít. Po skoro až holocaustově bezútěšné první polovině, kdy jsou nebohé stromky bez milosti káceny a zdobeny, přichází část druhá s jejich brutální pomstou vůči lidem. Nemylte se, že vánoční smrček nemá dostatečně vražednou fantazii. A při své odvetě se nezastaví před ničím. Ani třeba před rozdupnutím kojence. Zdobení stromečků po tomhle kraťasu už nikdy nebude jako dřív...

Autor: David LanczFoto: , Youtube

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné