Filmové "prostitutky". Ženy v britských snímcích diskriminují

Kultura
21. 9. 2017
Postavení žen ve filmu se za posledních sto let nezměnilo (ilustrační foto).
Postavení žen ve filmu se za posledních sto let nezměnilo (ilustrační foto).

Postavení žen v britských filmech se za více než sto let nezlepšilo: stále převládají role prostitutek, žen v domácnosti a nemocničních sester. Ženských postav je také zhruba jen třetina, napsala agentura Reuters s poukazem na analýzu více než 10 tisíc britských filmů vyrobených od roku 1911. Jedním z možných vysvětlení je údajně to, že pouze za desetinou scénářů a režijních počinů stojí ženy, uvedl Britský filmový institut (BFI).

"Nejpopulárnějším slovem britských filmových titulů bylo v posledních 106 letech 'muž'," tvrdí tvůrčí ředitelka BFI Heather Stewartová.

Slovo muž je ve více než 220 filmových titulech, tedy třikrát více než slovo žena. A pokud je v názvu snímku slovo "žena", pak v podobných případech jako "Neviditelná žena" či "Žena bez významu".

Podle dat filmového průmyslu mají také herečky mnohem kratší kariéru než jejich mužští kolegové, a hrají tudíž v daleko méně filmech.

Podle Sam Smethersové, šéfky organizace Fawcett, která se věnuje obhajobě práv žen, jsou tyto údaje nepřijatelné. "A to má jít o kreativní průmysl. Zdá se tedy, že v něm obrovsky chybí představivost," řekla.

Judi Denchová, která je nejproduktivnější britskou herečkou, se objevuje v 41 titulech. Nejčastěji obsazovaný Brit Michael Caine natočil 70 filmů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Howard Lipin

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné