Filmy pod "prasečí" vlajkou. Na co se těšit ve Varech

Kultura
4. 7. 2014
Prezident festivalu Jiří Bartoška a logo letošního ročníku.
Prezident festivalu Jiří Bartoška a logo letošního ročníku.

Hezoun Michael Pitt, hispánská černá komedie Divoké historky, dva české filmy v hlavní soutěži a desítky dalších snímků čekají návštěvníky 49. ročníku festivalu v Karlových Varech, který má mimořádně hravé logo.

Maruno! huláká panovačná matka na udřenou dceru a vesnickou "dávačku", zatímco se dívčina sestra Jaruna fintí a chystá do "velkého" světa. Tam vyráží i filmový režijní debut herce a divadelního režiséra Miroslava Krobota Díra u Hanušovic: snímek bude uveden v hlavní soutěži nadcházející karlovarské přehlídky. Krobot je nicméně ve "velkém světě" kinematografie dávno jako doma: je jediným tuzemským hercem, který se objevil ve filmech uvedených na nejprestižnějších festivalech v Cannes, Berlíně i Benátkách.

Karlovy Vary v předvečer zahájení festivalu.Díra u Hanušovic je lakonickou tragikomedií odehrávající se na Šumpersku, v níž hraje osazenstvo Krobotovy domovské scény - pražského Dejvického divadla. Karlovarská hlavní soutěž má nicméně netradičně hned dva tuzemské zástupce: druhým je drama Andrey Sedláčkové Fair Play o státem podporovaném dopingu, který se u nás praktikoval v 80. letech. Vynikající film na téma u nás překvapivě málo vytěžené staví na skvělých hereckých výkonech, exceluje v něm zejména Aňa Geislerová.

V hlavní soutěži, rodinném stříbře každého pořádného festivalu, se vůbec poprvé objeví snímek animovaný: v New Yorku usazená lotyšská režisérka Signe Baumaneová ve svém "veselém filmu o depresi" Šutry v kapsách vypráví s odvahou i humorem o psychické chorobě sužující její rodinu po desítky let a zároveň nabízí exkurs do historie Lotyšska první poloviny 20. století. Triumvirát ženských autorek uzavírá Ruska Angelina Nikonovová, která ve Varech uvede hořkou komedii Welcome Home, zasazenou do imigrantské komunity v dnešním New Yorku.



Tragikomično bude soutěži zřejmě dominovat. Originální Maďar György Pálfi se na festival vrací se smutnou groteskou ze současnosti Volný pád, talentovaný Islanďan Hafsteinn Gunnar Sigurðsson bude bojovat s jemně humornou Paříží Severu.

Festival 4. července odstartuje americký snímek I Origins. Mezinárodní premiéru filmu oceněného v Sundance osobně uvedou představitel hlavní role Michael Pitt (Snílci, Vesnice, Poslední dny), režisér Mike Cahill a herečka Astrid Berges-Frisbeyová. V rámci zakončení bude promítnuta argentinsko-španělská černá komedie Divoké historky z produkce Pedra a Agustína Almodóvarových. Mozaiku šesti příběhů spojených tématem pomsty i zakončovací ceremoniál bude poprvé možno zhlédnout ve vybraných kinech po celé České republice v přímém přenosu.



Mezi další hvězdy festivalu se letos zařadí legendární americký režisér William Friedkin, který ve Velkém sále hotelu Thermal převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a uvede restaurovanou verzi jednoho ze stěžejních titulů své kariéry, Mzdy strachu (1977). Friedkinova návštěva je pokračováním snah festivalu propagovat éru takzvaného Nového Hollywoodu, výjimečného období zaoceánského filmu, do něhož se režisér zapsal snímky Francouzská spojka (1971) a Vymítač ďábla (1973).

Do Karlových Varů se dostaví také držitel Nobelovy ceny míru a bývalý polský prezident Lech Wałęsa, aby ve světové premiéře představil režisérskou verzi filmu Andrzeje Wajdy Wałęsa: Člověk naděje, vytvořenou speciálně pro tamní promítání. Cenu prezidenta karlovarského festivalu za přínos české kinematografii získá oblíbený herec a scenárista Zdeněk Svěrák.

V rámci bohatého doprovodného programu na přehlídce zahrají například elektroničtí Ohm Square, kteří nedávno po šesti letech vydali nové album: dodají živý soundtrack k jednomu z nejslavnějších a nejkrásnějších filmů němé éry, romantickému dramatu Východ slunce (1927) německého klasika Friedricha W. Murnaua.



Soutěžní sekci Fórum nezávislých odstartuje unikátní projekt - snímek Mnich, první nezávislý celovečerní film z Barmy za poslední půlstoletí. Za jeho vznikem stojí i pražská filmová škola FAMU. Klání dokumentů se zúčastní například novinka Jany Ševčíkové Opři žebřík o nebe o zápase odhodlaného kněze zpod Tater, snímek z prostředí tuningové komunity K oblakům vzhlížíme či rozjímavá pocta kovbojům z amerického vnitrozemí Fishtail. Karlovarský filmový festival i letos drží několik let trvající linii čistých vizuálů od Studia Najbrt.

Logo "devětačtyřicítky" v podobě dětské kresby prasátka sklidilo pobavení i výsměch, na sociálních sítích se dokonce objevily parodické návrhy log v podobně minimalistickém duchu na několik let dopředu; "vynikl" například ročník 55, v němž byly pětky poskládány do tvaru hákového kříže. I takové reakce však svědčí o tom, že přehlídce se dlouhodobě daří mít vlastní nepřehlédnutelnou tvář. Vedle skvěle sladěných vizuálů k ní patří i série znělek, v nichž jsou přední osobnosti kinematografie zachyceny, jak nakládají se svým Křišťálovým glóbem, nebo stále prestižnější soutěžní sekce Na Východ od Západu, zaměřená na filmy ze střední a východní Evropy. A takový "ksicht" se v přefestivalované době cení nad zlato.

Autor: Vojtěch RyndaFoto: David Kundrát, Martin Hykl, ČTK , Film Servis Festival Karlovy Vary

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné