Svoboda médií? Barma se lepší, Maďarsko padá

2. 5. 2012
Svoboda médií letos poprvé po osmi letech neklesla.
Svoboda médií letos poprvé po osmi letech neklesla.

Svoboda médií ve světě poprvé po osmi letech neklesla. Vyplývá to podle agentury AP z žebříčku, který zveřejnila americká nevládní organizace Freedom House. Loni se svoboda tisku zlepšila například v Barmě či v severní Africe. Naopak Maďarsko se v žebříčku propadlo. Česká republika je na tom relativně dobře - na úrovni Kanady. 

Globálně se loni svoboda médií příliš neměnila. Zhroucení nebo uvolnění autoritářských režimů však umožnilo rozšíření svobody pro novináře v zemích, jako jsou Egypt, Libye a Tunisko, které jsou mezi zeměmi s částečně svobodnými médii. Barma patří navzdory mírnému zlepšení stále mezi nejhůře hodnocené země. 

Jako obvykle se nejlépe umístily západní demokracie, které většinou patří do kategorie svobodných zemí. Zcela v čele žebříčku Freedom House je trojice severských zemí Finsko, Norsko, Švédsko. Česká republika je na sdíleném 25. místě - těsně za Spojenými státy - společně s Kanadou, Barbadosem a Kostarikou. Slovensko je na 31. příčce spolu s Rakouskem, Británií či Austrálií. Za sebou nechaly země jako Francie, Španělsko, Polsko nebo Slovinsko. USA si mírně pohoršily kvůli omezování práce žurnalistů pokrývajících protesty hnutí Okupujte Wall Street. 

Cenzura v Maďarsku

Maďarsko se propadlo do skupiny států s "částečně svobodnými médii". Na snímku maďarský parlament.V kategorii zemí s jen částečně svobodnými médii jsou například Itálie, Maďarsko a balkánské státy. Itálie si přitom mírně polepšila díky rezignaci mediálního magnáta Silvia Berlusconiho z funkce premiéra. Jeho vliv je však údajně stále velký. 

Maďarsko se do skupiny států s částečně svobodnými médii propadlo kvůli "soustředěnému úsilí konzervativní vlády premiéra Viktora Orbána získat kontrolu nad právním a regulačním rámcem pro média". Zpráva zmiňuje zřízení maďarského Národního úřadu pro ochranu údajů omezujícího přístup k informacím, neudílení frekvencí kritickým rozhlasovým stanicím, množící se zprávy o cenzuře a autocenzuře ve veřejnoprávních médiích i zhoršené ekonomické podmínky pro provozování nezávislých médií. Maďarská vláda zprávu označila za zaujatou. 

Mezi zeměmi s nesvobodnými médii je například na 172. příčce Rusko. Právě Rusko, ale i Čínu, Írán a Venezuelu uvádí zpráva Freedom House jako země, které vězní kritiky, zavírají redakce a stíhají novináře. Žebříček 197 států uzavírají Írán, Bělorusko, Eritrea, Uzbekistán, Turkmenistán a Severní Korea.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné