Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřelo výstavu Pivo a tabáček. Vznikla u příležitosti 330. výročí založení Jarošovského pivovaru, kterému je věnována hlavní pozornost. Výstava mapuje také historii vaření piva od starověku až do dnešních dní, doplňuje ji i přehlídka dobových kuřáckých potřeb. Kouření k hospodám vždy neodmyslitelně patřilo, řekl autor výstavy Pavel Portl.
Pivovar v Jarošově, místní části Uherského Hradiště, vznikl v roce 1688. V zřejmě nejúspěšnějším období ho postupně vlastnily tři generace rodiny Braunů, naopak nejtemnější éru zažil v 90. letech minulého století, kdy v něm skončila výroba. "Většina vystavovaných předmětů pochází ze soukromé sbírky Milana Špičáka, který v pivovaru dlouhá léta pracoval a díky kterému se zachovala spousta věcí," uvedl Portl.
Návštěvníci uvidí například pivní lahve, sklenice, podtácky a reklamní předměty, ale také lednici z období první republiky nebo váhy na ječmen. Vystaveny jsou i různé druhy sudů na pivo a část výbavy někdejší sladovny. Vše doplňují mnohem starší starověké a středověké exponáty, které podle Portla přiblíží lidem obecné dějiny výroby piva.
Jedna z výstavních místností je přímo stylizována jako interiér staré hospody, což dokládá kupříkladu výčep z počátku 20. století. Lokál vytváří kulisu pro druhou část výstavy zaměřenou na tabák. Lidé si díky ní mohou prohlédnout desítky dýmek, fajfek, tabatěrek a dalších kuřáckých potřeb. "Většina z nich pochází z 18. a 19. století. Soubor tvoří především předměty ze sbírek Slováckého muzea," uvedl Portl.
Výstava v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech potrvá do 23. září. Vznikla ve spolupráci s Jarošovským pivovarem. Firma loni začala vařit pivo v opravené budově nedaleko původního areálu někdejšího pivovaru, který definitivně zastavil výrobu v roce 1997. Oprava a vybavení budov přišlo na více než 20 milionů korun. V roce 1994 místní pivo proslavil hit Jarošovský pivovar od kapely Argema.