"Zdokonalený výslech". To je název techniky, kterou podle skupiny Lékaři pro lidská práva monitorovali pro americkou CIA najatí doktoři a psychologové. Aktivisté z neziskové organizace tvrdí, že na Guantánamu či v Abú Grajbu docházelo dokonce i k nezákonným experimentům na lidech.
Lékaři pro lidská práva (PHR; Physicians for Human Rights), nezisková skupina vyšetřující role zdravotnického personálu v údajných kauzách mučení na Guantánamu, Bagramu a v Abú Ghrajbu, uvádí, že zapojení doktorů do výslechu podezřelých je daleko větší, než se myslelo.
PHR prohlašuje, že najatí profesionálové se podíleli na každém stupni vývoje, realizace a právního ospravedlnění tajného "mučícího programu" americké CIA.
Na Obamovu administrativu se obrátila i Americká lékařská asociace (AMA; American Medical Association), největší sdružení mediků v USA. V otevřeném dialogu se prý ptali právě na úlohu zdravotnického personálu v celé kauze okolo týrání vězňů. „Účast doktorů na mučení a vyslýchání je porušením základních etických hodnot," uvádí AMA v prohlášení ke kauze.
Porušují USA Ženevské konvence?
Potenciálně nejvýbušnější obvinění v poslední zprávě PHR zní, že lékaři aktivně monitorovali výslechové metody CIA, aby zjistili jejich efektivitu, a používali vězně jako pokusné objekty bez jejich souhlasu. Takovéto shromažďování dat je postup, který „se blíží nezákonnému experimentování", uzavírá PHR report nazvaný Pomoc při mučení.
Experimenty na lidech bez jejich souhlasu byly zakázány v roce 1947, když po norimberském tribunálu vzniklo deset základních pravidel takzvaného Norimberského kodexu. Ten praví, že dobrovolné svolení zkoumaného je nezbytné a nemělo by dojít k žádné fyzické či psychické újmě, která není nutná. Také Ženevské konvence zakazují experimenty na běžných i válečných vězních (Američané však mnohé podezřelé z terorismu za válečné vězně nepovažují).
V dubnu pronikla na veřejnost zpráva Mezinárodní komise Červeného kříže, v níž stálo, že zdravotnický personál zaměstnávaný CIA musel být u wateboardingu a doktoři zřejmě dokonce používali přístroje na měření vzduchu, aby během mučení zjistili, kolik vzduchu vězni ještě mají. Červený kříž odsoudil tyto aktivity jako „vážné porušení lékařské etiky".
PHR zakládá svá obvinění na hlášení šéfinspektora CIA z roku 2004, jenž se zabýval metodami výslechu. Celá interní zpráva spatřila světlo světa před dvěma týdny, když CIA ustoupila tlaku soudů.
Přísně tajné mučení
V dodatku označeném „přísně tajné" hlavní inspektor nastiňuje pokyny pro vnitřní Úřad CIA pro zdravotnické služby „podporující zadržování teroristů vydaných CIA k výslechu". Zdravotníci mají za úkol „hodnotit a pozorovat zdraví všech osob držených agenturou", kteří jsou vystaveni zdokonaleným technikám. Tyto techniky zahrnují bití do obličeje, odpírání spánku, zavírání do malých beden a samozřejmě waterboarding.
Doktoři mají podle návodu provádět běžná vyšetření zadržovaných. Musí zajistit, aby vězni měli dostatek stravy, přestože „nemusí být chutná". Také musí kontrolovat jejich tělesnou teplotu, pokud jsou podezřelí umístěni v „nepohodlně chladných prostředích, ať už hodiny nebo dny".
Nejkontroverznější pokyn se váže k waterboardingu. Uvádí, že si lékaři mají dát pozor, protože simulované topení představuje vážné tělesné riziko, „zvlášť mezi třetím a pátým dnem agresivního programu".
PHR žádá oficiální vyšetření úlohy doktorů v nyní široce diskreditovaném programu CIA. Chce přesně vědět kolik doktorů se na něm podílelo, co dělali, jaké záznamy si vedli a co na zadržovaných aplikovali.
Foto: Ministerstvo obrany USA, Profimedia, Wikipedia a ČTK/AP