Kajda do důchodu
Chalífát - první územní krok džihádu při uchvácení světa?
01.07.2014 06:40 Analýza
Je to velikášství, hloupost, či politický kalkul? Nejspíše od všeho něco, když se nyní skupina Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL, také ISIS) přejmenovala na Islámský stát (lze zkráceně používat i "chalífát"). Džihádisté, kteří aktuálně kontrolují oblasti přibližně mezi syrským Aleppem a iráckou provincií Dijála, píší dějiny. Má nejen západní svět brát věc vážněji, než se na první pohled zdá? Máme se islámského teroru začít bát více než dosud?
Anketa:
Obáváte se, že nově vyhlášený Islámský stát, chalífát, který zahrnuje části území Sýrie a Iráku, bude pro svět znamenat větší hrozbu než al-Kajda? Nový chalífa, abú Bakr Bagdádí, verbuje džihádisty z celého světa, považuje se za jediného Prorokem posvěceného islámského vůdce a upírá legitimitu všem existujícím muslimským vládám.
-
Ne. 22 %
-
Ano. 35 %
-
Neumím to posoudit. 21 %
-
Je mi to jedno. 21 %
Ustavení chalífátu je přáním a snem moderního džihádu, jehož zásady se porůznu "lepily" uplynulé tři desítky let. Mají dlouhou řadu duchovních otců. Jde o nepříliš uspořádanou až mlhavou ideologii, jednoduchou směsici z morálních závazků, obětování života džihádu a znovuzřízení zlatého chalífátu jako za časů proroka Mohameda a jeho oprávněných nástupců.
Je na čase, aby se velký muslimský národ znovu probudil a bojoval za uskutečnění (domnělého) ráje na zemi.
Nedělní vyhlášení Islámského státu v části Iráku a Sýrie znamená konec vůdčí role al-Kajdy v muslimské svaté válce. Dospělo k tomu mnoho odborníků zabývajících se terorismem. Analytik Charles Lister z Brookings Institution soudí, že al-Kajda si jméno "udělala" na atentátech na Spojené státy v roce 2001, ale nikdy se jí nepodařilo podmanit si konkrétní území.
"Pro al-Kajdu je to velká hrozba, protože přichází o svou vůdčí pozici v hnutí svaté války. K Islámskému státu se přiklání mladší generace bojovníků, líbí se jim schopnost dosáhnout rychlého výsledku brutální činností," řekl Lister listu Washington Post.
Zatím nejbrutálnější džihádisté
Rozpor mezi Islámským státem a al-Kajdou předurčuje také rozkol mezi abú Bakrem Bagdádím, který stojí v čele Islámského státu, a Ajmánem Zavahrím, který řídí al-Kajdu. Bagdádí se neřídil jeho loňským doporučením a neodvolal své lidi ze Sýrie. Zavahrí se od Bagdádího skupiny známé pod zkratkou ISIL (či ISIS) distancoval už v únoru.
Bagdádí ale považuje Zavahrího za slabocha, ba téměř za kolaboranta Američanů. Brutální bojovníci z ISIL naopak uctívají abú Músu Zarkávího, jenž zanechal v Iráku krvavou stoupu a kterého zabili Američané roku 2006.
Zarkáví proslul organizováním mnoha sebevražedných atentátů a byl to on, kdo zavedl stínání hlav nevěřícím. Mordýři z ISIS v Sýrii to po něm převzali, včetně třeba ukřižovávání křesťanů.
Šéf ISIL sám sebe považuje za potomka Prorokovy rodiny. Kvůli svému výjimečnému původu ukončil spojenectví s několika skupinami radikálních islamistů v Sýrii, kteří ho nechtěli akceptovat jako emíra.
Na to, zda se má svět Islámského státu obávat, odpověděl komentátor analytického časopisu Atlantic Robert Wright, že udržet a řídit vyhlášený chalífát je práce na plný úvazek. Islámský stát se podle něj od al-Kajdy oddělil právě proto, že mu šlo o území, a nikoli jenom o útoky na USA, což je program al-Kajdy.
Charlie Cooper z Quilliam Foundation, která se zabývá studiem extremismu, považuje za nejproblematičtější jmenování Bagdádího chalífou. V rozhovoru pro britský The Independent řekl, že mimo islámskou sektu ahmadíja neexistoval nikde žádný chalífa od doby osmanské říše.
"Chalífa je jmenován jenom jako legitimní nástupce proroka Mohameda. Tento krok ISIL má ohromný ideologický a teologický dopad a pro al-Kajdu je to velká výzva. Její mluvčí se mohou pokusit legitimitu tohoto kroku vyvrátit," řekl Cooper.
Jediný vládce posvěcený Prorokem
Všechny činy ISIL jsou podle něj velmi taktické a dobře naplánované. "Přijde mnoho kritiky, lidé budou říkat, že obnovení chalífátu je předčasné. ISIL se ale v několika minulých letech rychle vyvíjel a v arabských sociálních médiích existuje kult Bagdádího. Je velmi populární a lidé z al-Kajdy a dalších skupin si budou klást otázku, zda za něj mají bojovat," soudí Cooper.
Důležité je, že založením chalífátu se upírá legitimita všem muslimským vládám na světě. Pouze panství Bagdádího je od této chvíle jedinou bohem posvěcenou formou vlády.
Kdo se jí vzepře, staví se proti vůli boží. Je tedy nevěřícím, s nímž je nutné bojovat.
Peter Neumann z londýnské King's College radí nepodceňovat význam nedělního vyhlášení Islámského státu. "ISIL se nyní považuje za legitimního vůdce hnutí a očekává, že ho budou všichni následovat. Pro ideology svaté války je chalífát konečným cílem a ISIL se mu v jejich očích přiblížil jako nikdo jiný.
Může to být konec al-Kajdy a také bin Ládinovy vize i jeho odkazu," sdělil Neumann s poukazem na Zavahrího dopadeného a zabitého předchůdce Usámu bin Ládina.
Mezi bin Ládinem a vůdci al-Kajdy v Iráku byly vždy neshody. Iráckou větev vedl už zmíněný Zarkáví. Zatímco bin Ládin byl vzdělaný člověk pocházející z vyšší vrstvy, Jordánec Zarkáví měl kriminální minulost a bin Ládinovi se vzděláním nemohl rovnat. Věřil, že autoritu udávají činy na bitevním poli, a ne zákulisní činnost. Přesto se ale bin Ládin se Zarkávím nikdy nerozešel a rozkol obou skupin nedopustil.
Bagdádí, který iráckou organizaci vede od roku 2010, spojuje vlastnosti obou. Je prý vzdělaný, ale také schopný rozhodovat o nejbrutálnějších bojových operacích. Nebude zřejmě tak smířlivý jako Zarkáví. Prohlásil, že dal přednost "vládě Boha před Ajmánem Zavahrím".
ISIL se v uplynulých týdnech a měsících snažil působit i moderním dojmem, každopádně šikovně využívá současnou techniku a sociální sítě včetně Twitteru.
Má rovněž zdatné píáristy, což dokumentuje i nedávno zveřejněné video, v němž západní džihádisté verbují do řad ISIL. Radikální islamisté dokonce na jimi dobytá území lákají zahraniční investory.
Již zmíněný Twitter instrumentalizuje ISIS tak šikovně, že experti žertují, že jejich přístup by mohl být předlohou pro každou příručku o sociálních médiích. Jejich provozovatele dokážou džihádisté obelstít různými triky.
ISIS, ISIL? Chalífát a šikovné píárko
Přejmenováním na Islámský stát, chalífát, ulehčili džihádisté život těm, pro které byl název Islámský stát v Iráku a Levantě příliš dlouhý. Ostatně nepraktický je pro všechny včetně médií. Navíc zasvěcenější novináři ani odborníci se nemohli shodnout, zda mají používat zkratku ISIL, nebo ISIS. Celý název skupiny v arabštině lze totiž přeložit několika způsoby.
Někdo proto namísto ISIL používá zkratku ISIS, přičemž druhé "S" zastupuje výraz "aš-šám". Ten se historicky používal pro bývalé východní provincie Byzantské říše, které se dostaly vlivem islámské expanze pod nadvládu muslimů a byly sjednoceny do jedné provincie.
Chalífát, což znamená vládu chalífy, hlavy muslimské obce, vznikl po smrti proroka Mohameda v roce 632. Původně to byla náboženská instituce, ale i státní útvar, který zahrnoval veškerá území ovládaná muslimy a ve kterém se striktně uplatňovalo islámské právo šaría.
Pátý a poslední chalífát, osmanský, zrušil v březnu 1924 turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk.
Podle svatého bojovníka a chalífy muslimů šajcha Bagdádího je vznik chalífátu snem každého muslima a přáním každého svatého bojovníka. Od minulého víkendu je džihádistům z Islámského státu otevřený celý svět. Je to výzva pro všechny muslimy, aby se konečně zapojili do džihádu.
Sen o ráji na zemi se blíží, a měl by se ho účastnit každý...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.