Příběh ostrova
Divočina na Bali ukrývá posvátné pohřebiště a oltář lebek
29.03.2017 18:40 Původní zpráva
Neobyčejné pohřební rituály, tajné místo a oltář lebek? Na indonéském ostrově Bali domorodci stále dodržují pradávné pohřební rituály. Zahrnují omývání mrtvého těla dešťovou vodou, balení do tkanin a později odebrání lebky od kostry. Informaci uvedl web Daily Mail.
Hluboko v divočině indonéského ostrova Bali, nedaleko sopky Bhatara Da Tonta, žije komunita lidí, která doposud dodržuje starodávné obřady. Když někdo z tamních obyvatel zemře, není jeho tělo tradičně pohřbeno či zpopelněno, jak je zvykem v jiných kulturách.
Naopak, mají tam posvátné místo, které slouží právě pro pohřební účely. Je nedaleko vesnice a je přístupné pouze lodí po jezeře Batur. A jak celý obřadní proces probíhá? Ještě než dojde k samotnému pohřbu, musí několik mužů tělo mrtvého omýt dešťovou vodou. Následně ho zabalí do tkaniny a nechají odkrytou jenom hlavu nebožtíka.
Tento rituál musejí obstarat pouze muži, ženy mají na posvátné místo vstup zakázán. Balijci totiž věří, že kdyby žena vstoupila na hřbitov, zasáhne obec zemětřesení nebo sopečná erupce.
Klece jsou pod "vonícím" stromem
Po nezbytné očistě odnesou muži tělo mrtvého do bambusové klece a v ní ho pak nechají rozkládat. Aby nebyl tolik cítit zápach, jsou provizorní "rakve" vždycky umístěny pod stromem taru manyan. Jde o druh, který produkuje příjemnou vůni eliminující hnilobný zápach.
Místní pak vyčkávají, dokud z těla nezůstane pouze kostra. Hlavu z pozůstatků oddělí a postaví ji na kamenný oltář, který se nachází pod posvátným stromem v dalším bloku svatyně. Když jsou všechny klece přeplněné, starší těla se odstraní, aby se uvolnilo místo pro další.
Je zajímavé, že takové pocty se dostane pouze lidem, kteří během života uzavřeli sňatek. Ti, kteří zemřeli svobodní, jsou pohřbeni normálním způsobem, tedy do země na normálním hřbitově.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.