Britská vláda buduje v tichosti most do Kremlu

Zahraničí
6. 4. 2017
Boris Johnson.
Boris Johnson.

Británie v tichosti navazuje lepší vztahy s Ruskem. Nedokáže odolat tlaku Spojených států a jejich vstřícnému postoji k politice Kremlu. Británii podle diplomatů nic jiného nezbývá, po brexitu bude pod velkým tlakem a nemůže si dovolit pokračovat v tvrdé politice vůči Rusku. Napsal to server Independent.

Britská vláda učinila tichý krok k dosažení lepších vztahů s Moskvou. Navazuje tak na kroky nového amerického prezidenta, který svou administrativu výrazně přiklonil směrem k Putinovi.

Londýnské rozhodnutí spojit se s Kremlem vzešlo už v březnu z připravované návštěvy Borise Johnsona v Rusku. Johnson měl být prvním britským ministrem zahraničí, který Rusko navštíví po pěti letech. V Kremlu se mělo diskutovat i o krizi v Sýrii, na Ukrajině nebo v Libyi stejně jako o islámském terorismu.

Johnsonova mírová výprava byla nakonec zrušena kvůli přesunu setkání ministrů v rámci NATO právě na termín plánované diplomatické návštěvy. Očekává se ale, že se návštěva uskuteční v nadcházejících týdnech.

Mnoho západoevropských vlád vyjadřovalo obavy z konfrontačního postoje Británie vůči Rusku, který podle nich znemožňoval šance na zahájení dialogu s Moskvou.

"Británie se musela znovu zamyslet nad svými postoji vůči Rusku ve světle toho, jaká bude zřejmě budoucí Trumpova politika v tomto směru. Nový postoj Británie bych charakterizoval jako pragmatismus, který zvítězil nad dogmatismem," řekl diplomat sídlící v Londýně.

Je to podle něj základní krok vzhledem k rostoucí přítomnosti Ruska na Středním východě a v severní Africe. "Británie neustupuje ze svých požadavků vůči Rusku v otázce anexe Krymu. Ale je zřejmé, že rozhovory s Moskvou je nutné zahájit bez ohledu na okolnosti," dodává.

"Británie ví, že musí svoje vztahy s Ruskem vylepšit už jenom proto, že to dělá Amerika. Tohle bude důležité zejména po brexitu," řekl další diplomat.

Autor: Adéla BeranováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné