Evropská unie po pátečních útocích v Paříži poprvé ve své historii aktivuje článek unijní smlouvy o tom, že ostatní země napadenému státu poskytnou pomoc a podporu všemi prostředky. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian řekl, že jeho kolegové tuto žádost Paříže jednomyslně podpořili. O konkrétní podobě chce Francie s partnery jednat dvoustranně.
Le Drian přitom naznačil, že může jít jak o přímou podporu a zapojení do operací v Sýrii a Iráku, tak o převzetí části úkolů, které francouzské jednotky nyní plní jinde ve světě.
Text příslušného sedmého paragrafu 42. článku Lisabonské smlouvy uvádí, že "pokud se členský stát stane na svém území terčem ozbrojeného napadení, poskytnou mu ostatní členské státy pomoc a podporu všemi prostředky, které jsou v jejich moci".
Právě tak vidí nejpravděpodobnější možný český příspěvek ministr obrany Martin Stropnický. V africkém Mali totiž v operaci EU čeští vojáci působí společně s Francouzi. Český kontingent by tam podle Stropnického mělo být možné navýšit a francouzská strana by tak mohla své vojáky využít jinak.
Stropnický připomněl také zkušené české vojenské zdravotníky a protichemické specialisty, o nichž by Praha zřejmě uvažovala jako o svém příspěvku ve chvíli, kdy by se realitou stala nějaká forma dosud jen teoretické pozemní operace v Sýrii či Iráku.
Francie už po pátečních útocích, které vzaly život 129 lidem, zintenzivnila letecké operace proti pozicím Islámského státu (IS) v Sýrii. Právě tato organizace se k pařížským atentátům přihlásila. Do oblasti míří francouzská letadlová loď. Prezident François Hollande také vyzval ke vzniku široké mezinárodní koalice, která by proti IS bojovala.
Francouzský ministr Le Drian dnes také zdůraznil, že už samotný jednomyslný souhlas evropských partnerů s francouzským požadavkem je jasným politickým signálem. Paříž podle něj začne s partnery z EU o konkrétní podobě pomoci jednat už v příštích hodinách. Le Drian připomněl rozsáhlé francouzské zapojení do operací v různých částech Afriky, potřebu posílit operace v Sýrii i chránit vlastní území. Řekl jsem svým partnerům, že to nemůžeme dělat všechno sami," připustil.
"Všichni to berou jako útok na Evropu, na evropský způsob života, a také se podle toho chtějí zachovat," popsal atmosféru na jednání Stropnický.
Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová řekla, že po ministerském souhlasu už k aktivaci příslušné části unijní smlouvy není třeba nějaké další formální schvalování. "Neznamená to misi či operaci v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky (CSDP). Znamená to bilaterální pomoc a podporu, kterou může EU koordinovat, pokud to bude užitečné a nutné," vysvětlila.
Francie v reakci na útoky mobilizovala k ochraně veřejnosti 115 tisíc policistů, četníků a vojáků. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve rovněž přislíbil, že výdaje na bezpečnost, které mezi lety 2007 až 2012 poklesly o sedmnáct procent, se navýší. V plánu je přijetí deseti tisíc nových policistů a četníků.