Komunistická utopie ve Španělsku. Lepší svět je možný

Zahraničí
13. 5. 2012
Starosta a otec komunistického experimentu Gordillo.
Starosta a otec komunistického experimentu Gordillo.

Celé Španělsko sužuje hospodářská krize. Opravdu celé? Vesnici v Andalusii spravují podle komunistických zásad. A obec jen vzkvétá.

Komunističtí utopisté musejí mít z Juana Manuela Sáncheze Gordilla radost na první pohled. S vousem a oblíbeným palestinským šátkem vypadá jako kříženec Karla Marxe s Fidelem Castrem. Podobnost s oběma hvězdami komunismu je chtěná a neomezuje se na zevnějšek. Starosta Gordillo totiž řídí svou obec podle komunistických principů. Nezaměstnanost či hypotéky jsou u nás cizí slova, řekl na radnici německému magazínu Der Spiegel.

Stěny domů v Marinaledě zdobí plakáty typu "Na cestě k utopii". Dokonce i ve znaku vesnice stojí "Utopie na cestě k míru". Marinaledský zázrak má své kořeny v začátku osmdesátých let, kdy rolníci obsadili zemědělský pozemek - "finca" - jednoho aristokrata žijícího v Madridu. Policie je sice vyhnala, ale oni obsazovali 125 hektarů velký pozemek znovu a znovu, dokonce drželi hladovku.

Do jejich čela se postavil právě Gordillo. Andaluská vláda nakonec aristokrata vyvlastnila a půdu předala obci. Od té doby spravují Marinaledští finku formou družstva. Všechna důležitá rozhodnutí přijímají na společných shromážděních. Určují si sami výši daní a na co mají být vydány peníze z obecního rozpočtu. Zemědělští dělníci dostávají za šest hodin práce 47 eur (asi 900 korun), zbytek jde do obecní kasy.

Díky tomu má obec s třemi tisíci obyvateli několik sportovišť, velký park a řadu zelených ploch. Jinde lidé upí pod tíhou hypoték, tady je obyvatelům poskytuje obec. Když stavějí dům, splácejí za materiál vesnici jen 15 eur měsíčně - desítky let. Domy se stavějí se sousedskou výpomocí. Tímto způsobem už jich vyrostlo 350, chlubí se Gordillo.

Aby přesvědčil ostatní, jde sám příkladem. Nemá ani auto, třebaže byl zvolen i do andaluského parlamentu. Funkci vykonává zadarmo. Lidé mu důvěřují a cení si ho. On sám pracuje dnem i nocí na revoluci. reNa spolkovém domě je nápis "Jiný svět je možný".

Majitel jediné benzinové pumpy v obci Hipólito Aires, jeden ze dvou opozičních radních a člen Španělské socialistické dělnické strany (PSOE), ale tvrdí, že vše není tak růžové, jak tvrdí Gordillo. Bez práce je 10 procent lidí (ve Španělsku je to téměř 24 procent). Obec též pomáhají držet nad vodou příspěvky z EU.

Tučné subvence z Bruselu ovšem podle Gordilla dostává i jedna z nejbohatších žen Španělska, vévodkyně z Alby. Příspěvky na setbu však přijdou vniveč, protože vévodkyně prý nechává úrodu shnít na poli. Boj za lepší svět proto v Andalusii nekončí. K obsazování půdy, která leží ladem, se už chystají dělníci i jinde.

Autor: - pp -Foto: web obce Marinaleda

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné