Téma TÝDNE
Východ žije ve svém. Na Západě není ostuda bydlet v nájmu
09.02.2016 15:30 Původní zpráva
Čím bohatší země Evropské unie, tím méně lidí v ní vlastní dům či byt a raději bydlí v nájmu. Vyplývá to z aktuální statistiky společnosti Eurostat, porovnávající úroveň trhu s byty a domy v jednotlivých zemích EU. Zatímco například v "chudém" Rumunsku bydlí takzvaně ve vlastním 96,1 % obyvatel, v mnohem bohatším Německu je to jen 52,5 procenta. Zbytek Němců dává přednost nájemnímu bydlení.
Statistika každopádně dokazuje, že vysoká životní úroveň v konkrétním státě nemusí být vždy přímo úměrná snaze vlastnit dům či byt. V naprosté většině starých členských států EU je podíl vlastnického bydlení nižší než v nových zemích, včetně Česka. V Česku dnes platí nájemné jen pětina obyvatel, v sousedním Rakousku takřka polovina národa (42,8 %). A mezi nájemníky se řadí někdy i velmi bohatí lidé, kteří však místo vlastního bydlení investují do jiných věcí. A se životem v nájmu jsou spokojeni. Proč tolik Západoevropanů raději platí nájem než hypotéku? A proč Češi naopak považují život v nájmu za znak chudoby?
"Nejde o to, že platila nějaká přímá úměra mezi bohatstvím státu a tím, kolik lidí dává přednost bydlení v nájmu. Jde o určité historické souvislosti," řekl TÝDNU generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. Podle něj Češi a vůbec obyvatelé dalších postkomunistických zemí přešli z jednoho extrému do druhého.
"Za socialismu prakticky nikdo nic nevlastnil, a pokud ano, byly s tím obvykle spojené jen starosti. O to větší jsme měli chuť po pádu totality něco vlastnit," uvedl Borůvka.
Při volbě mezi nájmem a koupí každopádně hraje podle odborníků roli řada okolností a nemusí vždy platit, jak často v reklamě tvrdí banky, že platba hypotéky je mnohem výhodnější než nájem. "Záleží na tom, jak starý dům nebo byt kupujete, kolik do něj budete muset v průběhu hypotéčního úvěru investovat, za jakou cenu ho eventuálně po splacení můžete prodat," řekl TÝDNU majitel českobudějovické realitní kanceláře Libor Žáček. Proto je podle něj třeba rozhodnutí o koupi vlastní nemovitosti pečlivě zvážit a neřídit se pouze mylnou představou, že nájemní bydlení je pouze pro ty, kteří si nemohou dovolit hypotéku. "Bydlení v nájmu není žádná ostuda. Na Západě takto bydlí někdy i velmi bohatí lidé, a to z vlastního rozhodnutí," uvedl Žáček.
Důkazem je třeba rakouská metropole Vídeň, v níž půl milionu obyvatel stále bydlí v komunálních bytech. A zdaleka mezi nimi nejsou jen lidé s nízkými příjmy.
* V jakých státech EU je nejvyšší podíl vlastnického bydlení?
* Jaké země jsou naopak rájem nájemníků?
* Proč Češi tolik touží po vlastním bydlení?
* Jak se bydlí v takzvaně rudé Vídni?
ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY A MNOHO DALŠÍHO NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.